• Start
  • Wiadomości
  • Nowe nazwy w mieście: Rondo Praw Kobiet, Skwer Świętopełka, ulice Kosmowskiej i Odżdżyńskiego

Nowe nazwy w mieście: Rondo Praw Kobiet, Skwer Świętopełka, ulice Kosmowskiej i Odżdżyńskiego

Rondo Praw Kobiet, Skwer Świętopełka Wielkiego oraz ulice Ireny Kosmowskiej, Jana Ożdżyńskiego i Geologów - o nadaniu takich nazw zdecydowali w czwartek, 3 marca, gdańscy radni. Wszystko to nowo nazwane obiekty miejskiej infrastruktury, które wcześniej nie miały swoich nazw.
03.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XLVII sesja Rady Miasta Gdanska odbyła się w czwartek, 3 marca
XLVII sesja Rady Miasta Gdanska odbyła się w czwartek, 3 marca
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Gdańsk zerwał instytucjonalne relacje z miastami Federacji Rosyjskiej. Wszyscy radni zagłosowali ZA


Podczas pierwszej z dwóch zaplanowanych na marzec Sesji Rady Miasta Gdańska, aż pięć projektów uchwał dotyczyło nadania nazw. Od dziś plac w Śródmieściu Gdańska nosi nazwę Skwer Świętopełka Wielkiego, a zlokalizowane w dzielnicy Piecki - Migowo rondo zyskało nazwę Rondo Praw Kobiet. Nowe nazwy nadano tez trzem ulicom. Jednej z ulic biegnącej przez Orunię - Św. Wojciech - Lipce oraz Chełm nadano nazwę Ireny Kosmowskiej. Patronem jednej ze śródmiejskich ulic został Jan Ożdżyński, natomiast Kokoszki mają od dziś ulicę Geologów.

Rondo Praw Kobiet

Z wnioskiem o nadanie nowej nazwy ronda wystąpił Klub radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. Rondo zlokalizowane jest w dzielnicy Piecki-Migowo na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej.

- Proponowana nazwa ma na celu upamiętnienie historii uzyskiwania przez kobiety swoich praw oraz podkreślenie znaczenia praw kobiet w aktualnym życiu społecznym. Będzie upamiętnieniem działań wszystkich osób, które przyczyniły się do zmiany świadomości społecznej w zakresie praw kobiet - czytamy w uzasadnieniu.

Skwer Świętopełka Wielkiego

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na placu znajdującym się pomiędzy ulicami Szeroką, Grobla II, Świętojańską i Szklary znajduje się pomnik księcia Świętopełka Wielkiego autorstwa Wawrzyńca Sampa. Pomnik wpisał się w miejscowy krajobraz i stał się jego charakterystycznym elementem. W związku z tym wnioskodawcy uznali, że Plac, na którym stoi pomnik Świętopełka Wielkiego powinien również nosić jego imię.

Ulica Ireny Kosmowskiej

Z propozycją nadania nazwy wystąpiło Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk. Konieczność nadania nowej nazwy ulicy jest związana z wydzieleniem działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Zaprojektowanie numeracji porządkowej wymaga nowej nazwy ulicy. Ulica przebiega przez Orunię - Św. Wojciech - Lipce oraz Chełm na północ od ulicy Starogardzkiej.

Irena Kosmowska to polska działaczka niepodległościowa, ludowa i oświatowa. Urodziła się 20 grudnia 1870 roku w Warszawie. Była współorganizatorką i sekretarzem generalnym Towarzystwa Kółek Rolniczych im. Stanisława Staszica. Jako jedyna kobieta w okresie II Rzeczpospolitej sprawowała funkcję ministerialną. W 1919 roku została posłanką na Sejm Rzeczpospolitej. Podczas II Wojny Światowej uczestniczyła w ruchu oporu, za co została aresztowała przez Gestapo i osadzona w więzieniu. Zmarła w Berlinie 21 sierpnia 1945 roku.

Ulica Jana Ożdżyńskiego

Potrzeba nadania nowej nazwy ulicy wynika z wydzielenia na tym terenie działek, na których przewidziana jest zabudowa mieszkaniowo-usługowa, co wiąże się z koniecznością zaprojektowania numeracji porządkowej. Ulica Jana Ożdżyńskiego położona jest na południe od ulicy Toruńskiej w Śródmieściu Gdańska.

Jan Ożdżyński jako kilkunastoletni ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, awansując na stopień plutonowego podchorążego. Znał w mowie i w piśmie pięć języków obcych. Był korespondentem Polskiej Agencji Telegraficznej oraz pełnił funkcję referenta w Polskiej Radzie Sportowej. W gdańskiej Chorągwi ZHP objął stanowisko kierownika referatu zuchowego. W 1939 roku został formalnie harcmistrzem. Jan Ożdżyński zginął nad ranem w piątek 1 września 1939 roku w budynku dyrekcji kolei przy obecnej ulicy Dyrekcyjnej. Został zastrzelony przez napastników, którzy wtargnęli do budynku. Był jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w Gdańsku.

Ulica Geologów

Konieczność nadania nowej nazwy ulicy jest konsekwencją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego wydzielono nowe działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Zaprojektowanie numeracji porządkowej wymaga nadania nowej nazwy ulicy. Ulica położona jest na północ od ulicy Bysewskiej w dzielnicy Kokoszki.

Nazwa ulica Geologów nawiązuje do grup zawodowych, którymi są oznaczone sąsiednie ulice np. Montażystów, Metalowców, Transportowców, Betoniarzy, Instalatorów czy Geodetów.

Oprac. AO

Śródmieście. Remont Pobrzeża Rybackiego od 28 lutego do 31 maja. Rozpoczyna się pierwszy etap prac

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy