Będzie przebudowa ZSO nr 8 przy ul. Meissnera - podpisano umowę
Ulica Rzeszowska
Z wnioskiem o nadanie nazwy ulica Rzeszowska wystąpiło Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” spółka z o.o. Ulica położona jest na południe od ulicy Warszawskiej. Konieczność nadania nazwy ulicy związana jest z wydzieleniem działek pod budownictwo mieszkaniowe, oraz zaprojektowaniem numeracji porządkowej budynków. Propozycja nazwy ulica Rzeszowska nawiązuje tematycznie do przyjętego na tym obszarze klucza od nazw miast polskich - tj. ulica Warszawska, Piotrkowska, Płocka i Jeleniogórska.
Ulica Krakowska
Podobnie z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy położonej na północ od ulicy Piotrkowskiej wystąpiło Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” spółka z o.o. Również tutaj konieczność nadania nazwy ulicy związana jest z wydzieleniem działek pod budownictwo mieszkaniowe oraz zaprojektowaniem numeracji porządkowej budynków.
Nowy pomniki przyrody
Będące przedmiotem innej, podnoszonej w czwartek, 29 lutego, uchwały, drzewo rosnące na terenie dawnego przedwojennego majątku ziemskiego rodziny Wendy przy ul. Niepołomickiej w Gdańsku, z gatunku buk zwyczajny, spełniło kryteria, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Drzewo jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym, o okazałej, pełnej i rozłożystej koronie, znaczącym obwodzie pnia oraz zaawansowanym wieku. Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz jego indywidualne cechy, to przede wszystkim obwód pnia na wysokości 130 cm – 485 cm, wysokość – 24,5 m, rozpiętość korony – 20 m, szacunkowy wiek – 220-260 lat.
Proponowane do objęcia ochroną pomnikową drzewo z gatunku buk zwyczajny zostało zgłoszone przez mieszkańca w ramach akcji „Zgłoś drzewo na pomnik przyrody”.
Fakt uznania drzewa za pomnik przyrody pozwoli na zachowanie okazałego i cennego przyrodniczo oraz krajobrazowo drzewa rzadkiej odmiany w historycznym w środowisku miejskim.
Definicja pomnika przyrody została ujęta w art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Główne cechy, jakie drzewo musi spełnić, aby ustanowić go pomnikiem przyrody to przede wszystkim obwód pnia na wysokości 130 cm lub wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód, wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.
Drzewa można zgłosić również w akcji „Zgłoś drzewo na pomnik przyrody”. Zgłoszenia są przyjmowane droga mailową przez stronę gdansk.pl.
Na sesji Rady Miasta Gdańska o pieczy zastępczej
Ponadto decyzją radnych z 500 zł do 600 zł miesięcznie podwyższony został dodatek, na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności bądź z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Gdańska, która ma prawo podnieść wysokość m.in. tego świadczenia, przysługującego gdańskim rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinny dom dziecka. Chodzi o poprawę warunków funkcjonowania dzieci z niepełnosprawnościami, umieszczonych w rodzinnych formach pieczy zastępczej.
Środki na wypłatę dodatków zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
NASZA FOTOGALERIA Z 73. SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:
Oprac. AO
MOPR szuka chętnych do wsparcia młodych ludzi, którzy muszą się w życiu usamodzielnić