To szczególne spotkanie jest otwarte dla wszystkich aktywnych mieszkańców 60 plus, dla których ważny jest nie tylko zdrowy, ale i bezpieczny tryb życia. Rozpocznie się ono o godz. 10.30, a dla uczestników przygotowano moc atrakcji. Pokazy umiejętności funkcjonariuszy, nauka samoobrony, odkrywanie tajników daktyloskopii, pogadanki o bezpieczeństwie - wszystkie te propozycje posłużą seniorskiej edukacji.
- Osoby starsze często padają ofiarami naciągaczy, oszustów, przysłowiowych czarnych charakterów - mówi aktorka Krystyna Łubieńska, która włączyła się we wspólną akcję gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów.
– Fantastycznie, że mogę przyłączyć się do działań, które edukują starsze osoby, jak zapobiec niekorzystnym sytuacjom i zdarzeniom.Oprócz tematu bezpieczeństwa, w programie znajdą się także: między innymi integracja przy kawie i ciastkach, opowieści o pasjach. Chodzi bowiem o to, by osoby starsze jak najmilej spędziły wolny czas, czerpiąc jednocześnie z doświadczeń prelegentów i rówieśników. Zależy nam bardzo, by gdańscy seniorzy mieli możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Dzięki różnorodnej ofercie mogli w niej uczestniczyć, przez to czuć się potrzebni, radośni i spełnieni.Dla osób starszych ważne jest także ciągłe nawiązywanie lub odbudowa więzi społecznych. To sprawia, że w jesieni życia nie czują się samotni.
Głównymi organizatorami spotkań w ramach projektu „Seniorze bądź ostrożny” są: MOPR i Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Partnerami: placówki wsparcia dla seniorów.
Dodajmy, że kolejne spotkania o bezpieczeństwie odbędą się:
- 18 października o godz. 11.00 w Klubie Samopomocy przy ul. Przemyskiej 21
- 26 października o godz. 10.30 w Dziennym Domu Pomocy przy ulicy Wajdeloty 28 A
Akcja profilaktyczna wpisuje się w obchody Gdańskich Dni Seniora 2017 roku.