• Start
  • Wiadomości
  • “Sclavus” - wkrótce premiera najnowszej książki Tymona Tymańskiego. To nie biografia

“Sclavus” - wkrótce premiera najnowszej książki Tymona Tymańskiego. To nie biografia

To nie jest kolejna biografia - zapewnia Wydawnictwo Części Proste. Tymon Tymański - multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, powraca wprawdzie na kartach “Sclavusa” do totartowej opowieści i atmosfery Gdańska lat 80. i 90., ale 420 stronicowe dzieło artysty ma formę beletrystyczną, a narracja prowadzona jest, jak podpowiada sam artysta, w tonie „nieskrępowanej kreacji”. Premiera 15 grudnia 2021 r.
08.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”.
Tymon Tymański. Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”.
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Tymon Tymański to artysta totalny - songwriter, multiinstrumentalista, producent muzyczny, ale również prozaik, poeta, scenarzysta, dramaturg i aktor. Urodził się 30 września 1968 roku w Gdańsku. Na gitarze klasycznej zaczął się grać już jako ośmiolatek. Tymański studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie poznał poetów formacji artystycznej TotArt, m.in. Zbigniewa Sajnóga, Pawła "Konjo" Konnaka, Artura Kozdrowskiego, Grzegorza Brala. Jest współtwórcą zespołu "Miłość ", który święcił sukcesy w latach 90. i zespołu "Kury". W 2002 r. powołał do życia zespół "Tymon & The Transistors". Za muzykę do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wesele", w 2005 r. Tymański otrzymał nagrodę Orła. Od 2006 r. do 2009 r.  razem z Jackiem Dehnelem i Maciejem Chmielem artysta prowadził w TVP1 "Łossskot!", kulturalny program telewizyjny. Tymański był też jurorem w 11. edycji programu Polsatu "Must Be the Music. Tylko muzyka" (2016) i uczestnikiem drugiej edycji reality show TVN "Azja Express" (2017).

W 2013 ukazała się autobiografia twórcy - w formie wywiadu, który przeprowadził z artystą Rafał Księżyk - zatytułowana "ADHD". 

W “Sclavusie”, którą wydają gdańskie Części Proste, Tymon Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku – trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart.

Rozpoznaje i przywołuje jej artystycznych antenatów, opisuje happeningi i akcje, wciąga w świat własnych literackich fascynacji i muzycznych olśnień. Książki Tymańskiego nie należy jednak postrzegać jak kolejnej literackiej – zbiorowej indywidualnej – biografii artystycznej. To pełnowartościowa beletrystyka, napisana brawurowo, z doskonałym czuciem i rozumieniem języka, pełna – także autoironicznego – poczucia humoru.

W książce Tymańskiego obserwujemy jak terapeutyczna postsztuka Totartu, zrodzona z konieczności odreagowania ponurych lat 80., czasu beznadziei i niemożności, przeradza się w Tymonowy modus. Pomieszanie wysokiego z niskim, sowizdrzalskiego z intelektualnym, mądrego z głupim znać w jego juwenilnych wierszach i prozie, słychać w muzyce yassowej, widać w filmie "Polskie gówno". Prywatny totart Tymańskiego to świat duchowych otwarć, głębokich przyjaźni, seksualności i nieprawdopodobnych wizji.

Z tła opowieści prześwieca panorama Gdańska lat 80. i 90., którą autor odmalowuje, nie stroniąc od politycznych docinek i zakulisowych anegdot. W tekście Tymona spotykają się ci, którzy historię pisali, i ci, o których ona milczy. Jest tu Lech Wałęsa i Tomek Wilmowski, anarchiści i buddyści, prałat Jankowski przepędzający przybyszów z Alfa Centauri, jest i niezapomniany mazurski minstrel Jasiu Karabin. Powieść Tymańskiego, choć nawiązuje do różnorakich tradycji literackich, wymyka się definicjom, nawet pojemnej definicji powieści postmodernistycznej.

Autor nazywa swą książkę „posttotartowym imprzejawnikiem”, „profuzyjnym eposem o Totarcie – opowieścią o czasach, zjawisku, grupie waryatów i nieskrępowanej kreacji”. I właśnie „nieskrępowana kreacja” zdaje się najważniejszym kluczem do zrozumienia Totartu i "Sclavusa".

Projekt graficzny książki opracowała gdańska artystka Ania Witkowska. Premiera 15 grudnia. Książka jest już dostępna w przedsprzedaży (cena 49 zł) na stronie wydawnictwa Części Proste.

 

O AUTORZE

Tymon Tymański – songwriter, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Prozaik, poeta, scenarzysta, dramaturg, aktor. Urodzony 30 września 1968 roku w Gdańsku. Buddysta czan, taoista naturszczyk. Adept Ścieżki Pustej Dłoni i Dłoni Wielkiej Opozycji, Gimnastyki Życiowej Energii oraz Jogi Słońca i Księżyca. Dozgonny admirator Kaszub i potajemny kochanek Morza Bałtyckiego. 

 



 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę