Schronisko dla Osób Bezdomnych. Nowe miejsce dla osób w kryzysie bezdomności

45 osób, które do tej pory mieszkały w placówce przy ul. Zakopiańskiej 40, przeprowadzi się do nowo powstałego Schroniska dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Obiekt przy ul. Nowiny 80 w Gdańsku prowadzić będzie Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Lokatorzy zasiedlą nowy budynek do połowy lipca.
29.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biały piętrowy budynek ze skośnym dachem, przed nim płot
Schronisko dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi przy ul. Nowiny 80 w Gdańsku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jaka pomoc dla mieszkańców schroniska?

Mieszkańcy przyjmowani są na podstawie skierowań z Ośrodków Pomocy Społecznej. Placówka funkcjonuje przez całą dobę, a dyżury pełnią opiekunowie oraz specjaliści. Mieszkańcy schroniska są objęci pomocą pracownika socjalnego, psychologa, ratownika medycznego oraz opiekunów pielęgnacyjnych, którzy pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, zapewniają opiekę higieniczną oraz zalecone przez lekarza leczenie.

- Ten obiekt to wielka nadzieja dla osób potrzebujących, które tutaj będą mogły otrzymać konieczne wsparcie. Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w powstanie tej placówki, która została wykonana z ogromną dokładnością. Wierzę, że wspólną pracą pozwolimy na odpowiedni start dla osób wchodzących w nowy etap swojego życia - mówiła podczas uroczystego otwarcia Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Siedem kobiet stoi przed drzwiami budynku, trzymają w dłoniach czerwoną wstęgę i nożyczki
Oficjalne przecięcie wstęgi nowo otwartego Schroniska dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zajęcia aktywizujące i uspołeczniające

W ramach udzielanego wsparcia podopieczni mają możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących i uspołeczniających, takich jak: hortiterapia, zajęcia kulinarne, zajęcia plastyczne, filmoterapia oraz grupa wsparcia. Osoby doświadczające kryzysu bezdomności mogą przebywać w placówce do 2 lat, jednak w szczególnych przypadkach takich jak oczekiwanie na miejsce w Domu Pomocy Społecznej, okres pobytu może zostać przedłużony.

- Dziś możemy zwieńczyć wiele lat naszej pracy, bo placówka ta powstawała przez trzy ostatnie lata. Stworzyliśmy tutaj nowy dom, którym będziemy dzielić się z naszymi mieszkańcami. Liczę, że uda nam się stworzyć tutaj takie warunki, które pozwolą naszym podopiecznym wyjść z kryzysu bezdomności i uzyskać samodzielność życiową - mówi Marta Buglińska, prezes Stowarzyszenia Opiekuńczo-Resocjalizacyjnego „Prometeusz”.

Pomieszczenie budynku, w którym znajdują się stoliki, przy każdym z nich cztery krzesła. Na stole wazonik z żółtymi kwiatkami. Po prawej na ścianie okna oraz w głębi drzwi wejściowe
Stołówka nowo otwartego schroniska
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Schronisko prowadzi Stowarzyszenie "Prometeusz 

Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz” jest organizacją pożytku publicznego działającą od maja 2003 roku. Pierwsza placówka, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi prowadzone było przy ul. Sucharskiego 1 w Gdańsku od marca 2004 roku. Od października 2016 roku siedziba mieści się przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku, gdzie prowadzone są dwie placówki: Schronisko dla Osób Bezdomnych „Prometeusz” oraz Schronisko dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi „Prometeusz”.

Budowę Schroniska dla Osób Bezdomnych z usługami opiekuńczymi przy ul. Nowiny 80 sfinansowano ze środków własnych organizacji, dofinansowań w ramach funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz PFRON za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA SCHRONISKA DLA OSÓB BEZDOMNYCH

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    ERGO Hestia przedłużyła sponsoring tytularny ERGO ARENY