80 procent wsparcia finansowego
Prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie 2022 roku. Wartość inwestycji to niemal 7, 5 mln zł. Na przedsięwzięcie pozyskano dofinansowanie z Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% kosztów.
- To ważny dzień i ważny moment dla nas. Dzisiaj prezentujemy odnowiony budynek przy ulicy Równej 14, który będzie pełnił funkcję schroniska dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. Poprawa infrastruktury to bardzo istotna część pracy z osobami doświadczającymi bezdomności. To jedno z działań w naszej pracy w ramach polityki społecznej, którą realizujemy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz z bardzo ważnymi partnerami, czyli organizacjami pozarządowymi – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Nowa przestrzeń dla potrzebujących
- Cały budynek został zmodernizowany według standardów, które reguluje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, któremu muszą odpowiadać noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalnie – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.
Po remoncie do dyspozycji jest 19 przestronnych pokoi z funkcją sypialnianą, dzięki czemu w budynku dostępnych jest ponad 70 miejsc noclegowych. Większość pomieszczeń to pokoje 4-osobowe, ale znalazł się również jeden dwuosobowy, przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.
Tytuł Opiekunki Roku 2023 przyznany. 13 pań nominowanych, trzy nagrodzone
Dostępny i pełny udogodnień
Parter budynku został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. To właśnie tu powstał wspomniany pokój dwuosobowy. To pomieszczenie o odpowiedniej wielkości umożliwiającej swobodne poruszanie się na wózku. Jest też osobna łazienka z toaletą wyposażoną w system przywoławczy.
Do dyspozycji potrzebujących są też nowe funkcjonalne przestrzenie, których wcześniej nie było w tym budynku. To m.in. kuchnia, w której znajdziemy wszystkie potrzebne sprzęty do przygotowania własnych posiłków przez użytkowników. Pojawiła się również przestronna jadalnia połączona z przestrzenią wypoczynkową. Znajdzie się tam strefa telewizyjna i biblioteka. W świetlicy przygotowano natomiast stanowisko komputerowe. Ponadto remont obiektu pozwolił na wygospodarowanie miejsca, które umożliwi przeprowadzanie treningów rehabilitacyjnych.
W Gdańsku działa wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji - jakie są zasady korzystania?
Kompleksowa modernizacja
Dwukondygnacyjny budynek został wybudowany w 1974 r. Zanim w jego przestrzeniach zaczęło działać schronisko, pełnił funkcje hotelowo-mieszkaniową. Obiekt wymagał demontażu pierwotnych ścian o konstrukcji stalowej. W ich miejsce powstały nowe ściany zewnętrzne oraz działowe w systemie szkieletowym z profili stalowych. Wykonano nową konstrukcję dachową z drewnianych wiązarów oraz nowe pokrycie dachowe z blachodachówki. Obiekt został wyposażony w nowoczesny system wentylacyjny. Nieruchomość podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wydział Rozwoju Społecznego wyposażył schronisko w meble.
Schronisko św. Brata Alberta
Schronisko św. Brata Alberta to placówka dla mężczyzn w podeszłym wieku, uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Może przyjąć jednocześnie 89 beneficjentów, którzy na bieżąco przebywają pod opieką pracowników socjalnych i wykwalifikowanych asystentów. Osobom potrzebującym zapewniane są posiłki, odzież uzyskana z darów, a także udzielana jest pomoc w załatwieniu formalności. Schronisko prowadzi działania umożliwiające aktywizację i animację życia społecznego osób trafiających do schroniska, w tym działania edukacyjne.
- Bardzo się cieszę, że w Gdańsku myślenie pod kątem pracy z osobami w kryzysie bezdomności jest bardzo innowacyjne. Szukamy metod na to, żeby takie osoby uzyskały mieszkanie. W tej chwili mamy ponad 150 osób, które są w systemach mieszkaniowych w Gdańsku i dodatkowo uzyskują też wsparcie. Dajemy im nie tylko mieszkanie, ale pracujemy też nad motywacją – mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Z pełną dumą pokazujemy placówkę, która jest gotowa na przyjęcie osób w kryzysie bezdomności, nie po to, żeby ich tutaj trzymać, ale po to, by ich motywować do zmiany swoich postaw, do tego, żeby wyszli z kryzysu.
Pomoc osobom w kryzysie bezdomności
- W Gdańsku, w tej chwili żyje około 800 osób bezdomnych. Są to zarówno osoby, które mieszkają w schroniskach dla bezdomnych, ale także w miejscach niemieszkalnych lub na ulicach. Nasza praca z osobami w kryzysie bezdomności to cały program przewidzianych, na różne sytuacje, sposobów wspierania: schroniska, noclegownie, autobus sos, ale także praca street workerów, psychologów – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Autobus SOS ponownie na ulicach Gdańska
W Gdańsku aż 11 placówek świadczy pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Mają one różny charakter, są to m.in. schroniska, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownie, ogrzewalnia czy domy samotnej matki. Łącznie jest tam dostępnych ok. 600 miejsc. W Gdańsku działa także „autobus SOS – pomoc”, gdzie każdego dnia mobilnie wydawane są ciepłe posiłki oraz odzież osobom, które na co dzień pozostają w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Ten sezon mobilnego wsparcia potrwa do 31 marca 2024 roku. Z oferty „autobusu SOS” korzysta średnio, codziennie blisko 70 potrzebujących, a w placówkach stacjonarnych dostępnych jest łącznie ok. 600 miejsc.