• Start
  • Wiadomości
  • Satelita z logiem Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita poleciał w kosmos

Satelita z logiem Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita poleciał w kosmos

W ostatni weekend firma SpaceX wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną rakietę Falcon 9, która wyniosła ona na orbitę rekordową liczbę 143 satelitów. Wśród tych obiektów znalazł się jeden z logiem Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita. Wszystko dzięki gdańszczance Julii Stankiewicz, stypendystce Fahrenheita.
27.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rakieta Falcon 9 podczas startu 24 styczni i logo Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita
Rakieta Falcon 9 podczas startu 24 stycznia i logo Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita
źródło: Twitter/SpaceX


24 stycznia z Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Transporter-1, podczas której na orbitę wyniesiona została rekordowa liczba 143 satelitów. To największa liczba satelitów wystrzelona na orbitę podczas jednego startu w historii lotów kosmicznych. Na szczycie rakiety znalazły się 133 mikrosatelity i cubesaty dla różnorodnych klientów, których wyniesienie odbyło się w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare, którego celem jest wyniesienie na orbitę małych satelitów. Poza tym SpaceX umieścił 10 satelitów Starlink na orbicie polarnej.

Satelita, na którym znajduje się logo Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita należy do firmy Planet Labs, w której odbywała staż stypendystka tego programu Julia Stankiewicz. Przez trzy miesiące Julia pracowała w zespole, który operował satelitami z Berlina. Główna siedziba firmy Planet Labs znajduje się w San Francisco i codziennie dostarcza nowe zdjęcia naszej planety, które pozwalają na analizę zmian zachodzących na Ziemi.

Julia studiuje obecnie kierunek magisterski inżynieria lotnicza/kosmiczna na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 2020 roku uzyskała licencjat z tego samego kierunku na Uniwersytecie w Manchesterze.

Satelita z panelem zawierającym logo Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita
Satelita z panelem zawierającym logo Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita
zdj. Julia Stankiewicz


W trakcie stażu Julia miała szansę zaprojektować szkic, który został później wylaserowany na panelu bocznym jednego z satelitów. Przedstawia modele trzech satelitów wyprodukowanych przez firmę Planet Labs, niedźwiedzia – symbol Berlina, odniesienie do zespołu, w którym pracowała Julia, inicjały członków zespołu, oraz symbole fundacji, które wywarły największy wpływ na edukację Julii.

- Bardzo się cieszę, że mogłam zamieścić symbol związany z naszym miastem na obiekcie, który znajduje się teraz w kosmosie. Głównie dzięki Stypendium Fahrenheita mogę w pełni wykorzystywać możliwości, które daje mi uczelnia za granicą i dostać staż w firmie Planet – mówi Julia Stankiewicz.

Julia Stankiewicz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podczas wręczenia Stypendiów Fahrenheita (Gdańsk, 2018)
Julia Stankiewicz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podczas wręczenia Stypendiów Fahrenheita (Gdańsk, 2018)
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita jest pierwszym w Polsce stypendium naukowym przeznaczonym na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów studiów zagranicznych najwybitniejszym maturzystom, absolwentom polskiej lub międzynarodowej matury. Pomysłodawcą programu był śp. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Od 2005 roku z tej szansy skorzystała ponad setka młodych gdańszczan i gdańszczanek. Miasto Gdańsk w ciągu minionych lat przeznaczyło na ten cel około 9,5 mln. zł. Dzięki temu programowi stypendialnemu niemu najzdolniejsi absolwenci, będący stałymi mieszkańcami Gdańska, mogą podjąć studia na prestiżowych uczelniach całego świata, gdzie osiągają najlepsze wyniki i stają się ambasadorami rodzinnego miasta za granicą.

Swoimi doświadczeniami i wrażeniami dzielą się na stronie Stypendystów Fahrenheita na gdansk.pl

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo