• Start
  • Wiadomości
  • Forum specjalistów od gospodarowania odpadami dziś zaczyna się w Gdańsku

Co z kaucją za butelki? Gdańsk gości forum specjalistów od gospodarowania odpadami

Trzystu uczestników, reprezentujących 150 miast i gmin z całego kraju - od środy do piątku na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz szósty specjaliści spotykają się na Samorządowym Forum Gospodarki Odpadami, aby dyskutować o trendach, wyzwaniach i problemach tej branży. Jednym z punktów wydarzenia będzie prezentacja raportu Deloitte, dotyczącego systemu kaucyjnego na butelki plastikowe i puszki metalowe po napojach. Portal gdańsk.pl zrobił rozmowę o tym z Olgą Goitowską, dyrektorką Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG - zapis wideo można znaleźć poniżej.
11.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek Portu Czystej Energii z otaczającymi go instalacjami - zdjęcie zrobione z poziomu gruntu
Jednym z istotnych punktów pobytu uczestników Samorządowego Forum Gospodarki Odpadami będzie wizyta studyjna w gdańskim Porcie Czystej Energii, który jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie
fot. Jacek Klejment

VI Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami jest kontynuacją rozpoczętej w 2018 inicjatywy corocznych spotkań poświęconych Gospodarce Odpadami. Do udziału w Forum zapraszani są przedstawiciele samorządów, spółek komunalnych, instytucji, organizacji i firm działających w sektorze gospodarki odpadami, w tym firmy zajmujące się termicznym przekształcaniem odpadów.

- Zagospodarowanie odpadów to jeden z obszarów, w którym jako samorząd nieustannie stajemy przed nowymi wyzwaniami – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Zmieniające się przepisy, konieczność wdrażania nowych systemów, a także rozwój technologiczny sprawiają, że wciąż musimy aktualizować i pogłębiać swoją wiedzę. Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami to wyjątkowa okazja, aby śledzić aktualne trendy, wymieniać się doświadczeniami, a także omówić najnowsze wyzwania i wspólnie poszukiwać skutecznych rozwiązań.

KAUCJA ZA BUTELKI I PUSZKI - O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI? NASZA ROZMOWA Z OLGĄ GOITOWSKĄ, DYREKTORKĄ WYDZIAŁU GOSPODARKI KOMUNALNEJ UMG:

 

Trzy dni, cztery bloki tematyczne

Podczas pierwszego dnia forum uczestnicy będą mieli okazję odbyć wizytę studyjną w Porcie Czystej Energii. Czwartek, 12 września to już wykłady, fora eksperckie, prezentacje oraz panele dyskusyjne, które zostały podzielone na cztery główne bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony będzie poziomom recyklingu. To właśnie w tej części Joanna Leoniewska-Gogola z firmy Deloitte zaprezentuje raport: „System kaucyjny - wyzwania i nakłady finansowe do poniesienia w celu osiągnięcia efektu ekonomiczno-ekologicznego”.

Oprócz tego poruszane będą zagadnienia związane m.in. rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz metodami naliczania opłat za zagospodarowanie odpadów. Inni paneliści opowiedzą, jaki jest maksymalny potencjał uzyskania poziomów recyklingu z odpadów komunalnych w Polsce oraz jakie dodatkowe odpady mogą wesprzeć poziomy recyklingu w gminach. Tematyka drugiego panelu skupi się na kwestiach związanych z odpadami  powstałymi po procesie termicznego przetworzenia.

Obok kwestii technicznych dotyczących recyklingu żużli i popiołów, poruszane będą też zagadnienia związane z ich wpływem na poziomy odzysku w gminach, a także prawne aspekty uznania odpadów poprocesowych za produkty. Efektywność ekonomiczna w odpadach to z kolei zakres trzeciego bloku tematycznego. Tu uczestnicy skupią się na tym, w jaki sposób gminy mogą skorzystać na tym, że na ich terenie funkcjonują różnego typu placówki związane z zagospodarowaniem odpadów.

Pojawią się też zagadnienia dotyczące kształcenia i edukacji ekologicznej. Ten dzień zamknie sesja poświęcona energii i środowisku. Potencjał energetyczny ITPOK w Polsce, samowystarczalność energetyczna instalacji komunalnych czy kierunki rozwoju energetyki z udziałem ITPOK w Europie to tylko niektóre tematy, które pojawią się w tej części. Trzeci i ostatni dzień forum to warsztaty tematyczne dla uczestników wydarzenia.

Grafika z podstawowymi informacjami o forum
Baner promujący zbliżające się Forum w Gdańsku. Goście obradować będą na Wyspie Sobieszewskiej
fot. UMG

Raport dotyczący systemu kaucyjnego

W trakcie drugiego dnia forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z raportem: System kaucyjny - wyzwania i nakłady finansowe do poniesienia w celu osiągnięcia efektu ekonomiczno-ekologicznego. Zaprezentuje go Joanna Leoniewska-Gogola z firmy Deloitte, świadczącej usługi doradcze i audytorskie. To jeden ze światowych liderów zajmujących się audytem finansowym.

Celem prezentacji jest próba odpowiedzi na pytanie, co zyskamy, wdrażając system kaucyjny? Raport stanowi swoisty bilans zysków i strat oraz wskazuje wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć w związku z koniecznością wprowadzenia tego rozwiązania.

- Niezmiennie stoimy na stanowisku, że wdrożenie systemu kaucyjnego powinno być poprzedzone wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta - mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - To niezbędny element w dążeniu do zrównoważonego gospodarowania odpadami i podstawa, na której będziemy mogli skutecznie budować system kaucyjny. Z dużym zainteresowaniem zapoznamy się z informacjami zawartymi w raporcie Deloitte. Te dane będą cennym wkładem, który pomoże na różnych etapach wdrażania systemu.

Wiele wskazuje na to, że dyskusja wokół kontrowersji, jakie niosą ze sobą wprowadzane regulacje, nie ustanie. Warto zatem mieć możliwie jak najpełniejszą wiedzę oraz świadomość skutków finansowych i ekologicznych związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnemu. Dzięki prezentowanemu raportowi mamy szansę poznać przynajmniej część odpowiedzi na nasze wątpliwości. 

- Rosną wymagania względem osiągnięcia poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych oraz zawartości surowców wtórnych w opakowaniach. Wzrastają zatem oczekiwania wobec systemów gospodarowania odpadami. Czy system kaucyjny jest odpowiedzią na te oczekiwania? Na bazie najnowszych badań Deloitte, przedstawiona zostanie analiza nakładów finansowych i organizacyjnych na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce. Przyjrzymy się kosztom, korzyściom i wyzwaniom oraz niepewnościom związanym z jego wdrożeniem w Polsce - czytamy w materiale zapowiadającym prezentację raportu.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów