• Start
  • Wiadomości
  • O przyszłości Białorusi - goście: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Andrzej Poczobut

O przyszłości Białorusi - goście: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Andrzej Poczobut

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na 68. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, podczas którego zaplanowano debatę "Jaka przyszłość czeka Białoruś?". Uczestnikami będą Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Andrzej Poczobut. Spotkanie poprowadzi Anna Kieturakis, a transmisję będzie można śledzić na portalu gdansk. pl w poniedziałek, 5 października, o godz. 18.30.
05.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeden z wcześniejszych Salonów Młodopolskich im. Arama Rybickiego
Jeden z wcześniejszych Salonów Młodopolskich im. Arama Rybickiego
źródło: Facebook/Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego


Ostatnie bardzo ważne wydarzenia na Białorusi, rozgrywające się po wyborach prezydenckich 9 sierpnia każą ponownie spojrzeć na sytuację naszego wschodniego sąsiada i żyjących w tym kraju ludzi. Od dwóch miesięcy, bez przerwy, społeczność międzynarodowa jest świadkiem masowych i niesłabnących demonstracji w Mińsku i innych miastach, podczas których rządzący w tym kraju Aleksandr Łukaszenka oskarżany jest o sfałszowanie wyborów. Siły milicji i służby podległe Łukaszence w sposób brutalny starają się zdusić protesty. Wiele krajów okazuje swoje zainteresowanie tym, co dzieje się w Białorusi. W Gdańsku podczas obchodzonego - w ramach 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych - Święta Wolności i Demokracji odbył się wiec poparcia dla protestujących Białorusinów.

Jaka przyszłość czeka Białoruś? - to pytanie wraca niczym bumerang. W ramach 68. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego odpowiedzi na to pytanie poszukają:
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - dyrektorka instytutu Strategie 2050 i Andrzej Poczobut - polsko-białoruski dziennikarz i publicysta. Spotkanie poprowadzi Anna Kieturakis - absolwentka filologii angielskiej UG, tłumaczka, nauczycielka szkolna i akademicka.

Początek transmisji w poniedziałek 5 października o godz. 18.30. na portalu gdansk.pl. Dyskusję będzie też można śledzić na profilach Facebookowych: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Europejskiego Centrum Solidarności, gdansk.pl.

W drugiej części dyskusji organizatorzy zapraszają do zadawania pytań na profilu Facebook Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego.


Więcej o uczestnikach 68. Salonu Młodopolskiego:


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
- dyrektorka instytutu Strategie 2050. Z wykształcenia socjolog, z praktyki politolog, specjalizuje się w sprawach polityki międzynarodowej. Przez lata związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2012-14)odpowiedzialnego za politykę wschodnią i rozwojową oraz ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej (2014-16). Po zakończeniu służby dyplomatycznej objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku Fundacji ForumIdei. Autorka szeregu publikacji na temat polskiej i europejskiej polityki wschodniej, transformacji systemowej w Polsce i w Europie środkowo-wschodniej.

Andrzej Poczobut - polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem. działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Absolwent prawa na Wydziale Prawa Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. Od lat 90 tych jest aktywnym działaczem Związku Polaków na Białousi. Za swoją działalność społeczną i dziennikarską szykanowany, wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany przez władze Białorusi.

Anna Kieturakis - absolwentka filologii angielskiej UG. Tłumaczka, wydawca, nauczycielka szkolna i akademicka. Gdańszczanka urodzona w Moskwie. W latach 1979-80 działaczka opozycji demokratycznej. Tłumaczka Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i Lecha Wałęsy w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W latach 1980-81 pracowała w Biurze Prasowym BIPS Komisji Krajowej i MKZ NSZZ Solidarność. W latach 1981-2009 mieszkała w USA, gdzie prowadziła swoje wydawnictwo i uczyła. Po powrocie do Polski zaangażowana m.in. w samorządowe działania na rzecz współpracy zagranicznej miast, idei europejskiego Partnerstwa Wschodniego i rozszerzania demokracji lokalnej w krajach Europy Wschodniej. Pracuje w Biurze Prezydent Miasta Gdańska jako główny specjalista ds. współpracy z Europą Wschodnią.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór