- Zdecydowaliśmy się na dokonanie pewnych korekt w planie znoszenia obostrzeń na maj - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów i filharmonii o tydzień - nastąpi to 21 maja, oczywiście w reżimie sanitarnym.
Mateusz Morawicki poinformował też, że od 29 maja otwarte będą baseny, siłownie i inne obiekty sportowe - przy zachowaniu pewnych ograniczeń. Tłumaczył, że przyspieszenie "odmrażania" gospodarki wynika z dialogu z różnymi branżami.
Szef rządu poinformował też o wsparciu finansowym dla tzw. personelu niemedycznego: pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek, techników itd. - rząd zdecydował, że wszyscy, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w okresie pandemii, otrzymają jednorazowy dodatek w wysokości 5 tys. zł.
- Chcemy, żeby personel niemedyczny również został doceniony - powiedział szef rządu. - Bez nich nie poradzilibyśmy sobie z pandemią.
Jak dodał Adam Niedzielski, minister zdrowia ta decyzja była skutkiem licznych debat politycznych, a jednorazowy dodatek zostanie wypłacony w czerwcu.
- To jednak tylko element szerszej reformy wynagrodzenia w służbie zdrowia - tłumaczył minister Niedzielski. - Chcemy, żeby był to system stały i aby najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniej płacy w kraju.
Po informacji o zmianach w obostrzeniach premier Morawiecki powiedział, że działa na rzecz szerokiej dostępności szczepionek.
- Podczas szczytu w Porto nalegałem na uwolnienie patentów szczepionkowych - mówił szef rządu. - Eksperci są zgodni: trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób. Dlatego chcemy już wkrótce rozpocząć szczepienia dla 16-latków i 17-latków.
Premier zaapelował też o ostrożne korzystanie z powrotu do normalności:
- Dane z ostatnich dni pokazują jak cały czas ten wirus jest groźny - mówił Mateusz Morawiecki. - Krzywa wzrostu zaszczepionych osób rośnie, ale widać jak groźne są mutacje, jak groźny jest cały przebieg pandemii. Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni, wiemy że szczepienia muszą być jak wykonywane jak najszybciej i najszerzej. Potrzebna jest wola obywateli, żeby się jak najszybciej zaszczepić. Zachęcam wszystkich, którzy są upoważnieni do zapisywania się na szczepienia, to jest jedyne prawdziwe remedium powrotu do normalności.
Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że pandemia spowodowała zaniedbanie profilaktyki, zmniejszyła znacznie częstotliwość naszych kontaktów z lekarzami.
- Teraz priorytetem Ministerstwa Zdrowia jest przywrócenie możliwości terapeutycznych leczenia we wszystkich dziedzinach - podkreślił minister Niedzielski. - Przywracanie, które musi mieć dodatkowy efekt nadrabiania deficytów z pandemii. Takim krokiem jest między innymi porozumienie w sprawie stworzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, otwarcie Centrum Chorób Rzadkich. Naszym celem jest przywracanie możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach.
Harmonogram zmian w obostrzeniach na kolejne dni maja:
15 maja 2021 (sobota)
Nie nosimy maseczek na świeżym powietrzu, nadal jest obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
Transport zbiorowy
- 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
- 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)
- dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)
Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu
- maks. 50-procentowe obłożenie
Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu
- z zachowaniem reżimu sanitarnego
Edukacja - szkoły podstawowe i średnie
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
- nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy
Sport
- obiekty sportowe na świeżym powietrzu - maks. 25 proc. publiczności
- zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób
21 maja 2021 (piątek)
Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie
- obłożenie 50%
- reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki
- uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków
Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach
- wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego
Rozrywka - parki rozrywki na świeżym powietrzu
- obłożenie 50 proc.
28 maja 2021 (piątek)
Gastronomia wewnętrzna - w lokalu
- maks. 50 proc. obłożenia
- dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)
- maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)
Sport - kryte obiekty sportowe, baseny
- dla wszystkich
- 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)
Sport - zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi
- limit do 250 osób
Sport - siłownie, kluby fitness, solaria
- limit 1 osoba na 15m2
- reżim sanitarny
29 maja 2021 (sobota)
Edukacja - szkoły podstawowe i średnie
- stacjonarnie wszyscy uczniowie
- reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.