Rynek pracy w Gdańsku i na Pomorzu w 2022 roku. Wyraźny wzrost liczby przedsiębiorców

W mijającym roku w Gdańsku zarejestrowało się ponad 4 tysiące nowych przedsiębiorców, a osoby bezrobotne zawnioskowały o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej na łączną kwotę ponad 22 mln złotych. Gdański Urząd Pracy wydał ponad 53 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, ale przedsiębiorcy nadal zgłaszają wakaty. W jakich branżach?
31.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu tył kobiecej głowy, kobieta siedzi na fotelu, ma blond włosy, widać też tors stojącej przy niej fryzjerki, która w jednej ręce trzyma suszarkę do włosów a w drugiej szczotkę
Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, jak i całego województwa, coraz częściej decydują się na własną działalność gospodarczą
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pomorzanie, w tym gdańszczanie, chcą prowadzić własne firmy

Według danych GUS w 2022 r. wzrosła liczba działających w Pomorskiem podmiotów gospodarczych. Jak informuje portal Pomorskie.eu, w porównaniu z rokiem 2021, w bieżącym roku powstało ich w całym województwie o prawie 4 proc. więcej, czyli około 340 tys. firm. W samym Gdańsku, w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., zarejestrowanych było 90 271 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

- To o 4367 więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 i o 3358 więcej w porównaniu z całym 2021 r. Gdański Urząd Pracy, według stanu na 28 grudnia 2022 r., udzielił osobom bezrobotnym ponad 700 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej o łącznej wartości ponad 22 mln zł. Nowi przedsiębiorcy otwierali własny biznes najczęściej w takich branżach jak: usługi projektowe, budowlane, kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze i weterynaryjne - informuje Krzysztof Kunicki, Kierownik Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami w Gdańskim Urzędzie Pracy.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Tym, co wyróżnia województwo pomorskie na tle innych regionów, jest aktywność mieszkańców prowadzących, i chcących prowadzić, własne firmy. Bardziej aktywni są jedynie mieszkańcy województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Czytaj także: Bezpłatna pomoc prawna w Gdańsku w 2023 r. Gdzie?

- Aktywności gospodarczej mieszkańców, i pozytywnemu klimatowi inwestycyjnemu, zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój przedsiębiorczości. Potwierdzają to badania. Eksperci wskazują m.in. na Trójmiasto, jako doskonale położony, silny ośrodek gospodarczy z dużym potencjałem edukacyjnym - mówi portalowi Pomorskie.eu Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

W obszarze metropolitalnym funkcjonuje natomiast około 62 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie pomorskim.

 

na zdjęciu mężczyzna w roboczym szarozielonym kombinezonie, pochyla się, trzyma taśmę w ręce, w tle widać dwóch innych pracowników, a także dużą halę z widownią i krzesełkami na niej
W Gdańsku, podobnie jak i w całym województwie pomorskim, wciąż poszukiwani są fachowcy w specjalistycznych branżach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dużo pracujących, ale też wciąż dużo wakatów

W mijającym roku odnotowano też wzrost liczby pracujących Pomorzan. Wskaźnik zatrudnienia w drugim kwartale 2022 r. wyniósł 57,8 proc. Najwięcej mieszkańców regionu pracuje w sektorze usług. Mimo to, pomorscy przedsiębiorcy wciąż mają problem z obsadzeniem niektórych etatów. Dotyczy to zwłaszcza branży budowlanej, produkcyjnej, transportowej, hotelarstwa i gastronomii. W wielu regionach Pomorza brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W 2022 r. gdańscy przedsiębiorcy zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników m.in. z branży budowlanej, stoczniowej, gastronomicznej, z zakresu usług związanych z urodą, a także na pracowników z konkretnymi kwalifikacjami.

Czytaj także: “Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek niezmiennie potrzebna

- Według badania „Barometr Zawodów 2022" w powiecie gdańskim i mieście Gdańsk nie występują zawody nadwyżkowe. Natomiast wyżej wymienione branże stanowią deficyt pracowników na lokalnym rynku pracy. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na brakujących specjalistów, w 2022 roku GUP zorganizował szkolenia dla 1275 osób bezrobotnych - podkreśla Krzysztof Kunicki.

Czy wakaty wypełnią cudzoziemcy?

Szansą na obsadzenie wakatów może być zatrudnianie cudzoziemców. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec II kwartału 2022r. w regionie pomorskim zatrudnionych było ponad 64 tys. obcokrajowców.

Według informacji portalu Pomorskie.eu, na Pomorzu zdecydowana większość pracujących obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Każdego miesiąca w urzędach pracy rejestrowanych jest około 7,5 tysiąca oświadczeń i powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej obcokrajowców zatrudnionych jest w obszarze metropolitalnym Trójmiasta oraz w powiecie słupskim.

W naszym mieście, w okresie od 1 stycznia do 28 grudnia 2022 r., Gdański Urząd Pracy wydał łącznie 53 495 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, w tym obywatelom z: Ukrainy (25 471), Białorusi (15 931), Gruzji (7 960), Mołdawii (2 396), Rosji (1 282) i Armenii (455).

- W przypadku powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, według stanu na 28 grudnia 2022 r., do GUP zgłoszono 31 519 podjęć pracy - informuje Krzysztof Kunicki.

 

na zdjęciu dwie ciężarówki jadące obok siebie ulicą, w tle widać dwa dźwigi stoczniowe
W branży transportowej fachowiec pracę dostanie "od ręki". Jest tu dużo wakatów
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

25 gdańskich mam z dotacjami na własny biznes

Aktywność zawodowa pomorskich kobiet także należy do najwyższych w skali kraju, ale należy też zaznaczyć, że jest mniejsza niż aktywność mężczyzn. W mijającym roku, niestety, wzrosło bezrobocie kobiet na Pomorzu. Wśród osób zarejestrowanych w pomorskich urzędach pracy stanowią one 62,7 proc.
W Gdańsku liczba osób bezrobotnych, według stanu na 30 listopada 2022 roku, wynosiła ogółem 5 955, w tym 3 324 kobiety, a w przeliczeniu na procenty: 55,8 proc. - kobiety, 44,2 proc. - mężczyźni.

Czytaj także: Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie

Gdański Urząd Pracy zareagował i na to zjawisko. W bieżącym roku uruchomił dwa projekty wspierające aktywizację zawodową kobiet, które po przerwie spowodowanej narodzinami dziecka chciały powrócić do aktywności zawodowej. Jednym z projektów była „Kobieta na swoim", w ramach którego dotację na otwarcie własnego biznesu otrzymało 25 mam, na łączną kwotę ponad 720 tys. zł. Z kolei w drugim projekcie: „Mama na etacie 4" - wzięło udział 15 kobiet, z czego 14 podjęło pracę.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach