• Start
  • Wiadomości
  • I Edukacyjne Targi Kariery poświęcone morskiej energetyce wiatrowej

I Edukacyjne Targi Kariery poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Jeszcze jutro

Ponad 5 tysięcy uczniów z ok. 100 szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych - z województwa pomorskiego uczestniczy w rozpoczętych we wtorek, 14 marca, I Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind. Gdańską oświatę reprezentuje ponad 20 szkół. Młodzi ludzie planujący swoją karierę w tym sektorze gospodarki mają okazję spotkać się z przedstawicielami firm budujących farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także zobaczyć z bliska elementy wiatraków. Impreza potrwa do środy, 15 marca.
14.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala targowa, gdzie znajduje się dużo młodych ludzi
Targi Edu Offshore Wind dedykowane są głównie dla uczniów szkół średnich. W imprezie biorą też udział studenci. Przewidziano także warsztaty dla uczniów i ich rodziców z klas ósmych szkół podstawowych  
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jaka jest idea targów Edu Offshore Wind?

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG) AmberExpo prezentuje się ponad 70 wystawców. O tym, dlaczego zorganizowane zostały Targi Kariery Edu Offshore Wind opowiada Paweł Orłowski, wiceprezes MTG. 
 
- To pierwsze i jedyne na taką skalę wydarzenie poświęcone morskiej energetyce wiatrowej w Polsce. Przede wszystkim, skierowane jest do uczniów szkół średnich, ale także studentów. Celem targów jest pokazanie, jak ciekawa i innowacyjna jest branża offshore. To jest budowanie kadr pod jedną ze specjalizacji Pomorza i Gdańska. A dziś wydaje się, że najwęższym gardłem jeśli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, są właśnie kadry i zasoby ludzkie. I nie chodzi tylko o zawody techniczne, ale też wszystkie inne związane z kompetencjami miękkimi takimi, jak prawo i relacje administracją, nadzór, kontrole itp. 

Co zadeklarowała prezydent Gdańska?

W uroczystości otwarciu targów uczestniczyła m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zapewniła, że samorząd gdański jest odpowiedzialny za kształtowanie dobrych warunków do rozwoju biznesu. 

Wieże dla morskiej energetyki wiatrowej będą budowane w Gdańsku. Produkcja za dwa lata

 
- Jednym z nich jest współudział w edukacji kadr niezbędnych do tego, aby powiodły się wszystkie przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą branżą offshore. Chcę zadeklarować, że w Gdańsku, ale też na Pomorzu, takie wsparcie dla tego sektora gospodarki na pewno będzie, dopóki starczy nam sił i środków. Bo to jest inwestycja w przyszłość regionu, który już dziś ma się naprawdę nieźle. Byłaby jednak wielka szkoda, gdybyśmy naszego położenia w strategicznym miejscu nad Morzem Bałtyckim, w pełni nie wykorzystali - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Będą kolejne edycje targów Edu Offshore Wind

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zapowiedział natomiast, że Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind będą organizowane cyklicznie. 
 
- Bardzo nam zależy, aby młodzi ludzie zaczęli poznawać tę technologię i nowoczesną technikę. Być może będzie to dla nich nowa ścieżka kariery. Młodzież stoi przed koniecznością wyboru. Ale żeby wybrać, trzeba najpierw coś wiedzieć i mieć kontakt z ludźmi - zaznaczył samorządowiec. 
 
Kilka osób, w tym kobieta, przyglądająca się stoisku na targach
Atrakcjom targowym przyglądają się zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski (pierwszy z lewej) oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Mieczysław Struk podkreślił, że morska energetyka wiatrowa to bardzo rozwojowa branża dzisiejszej gospodarki. 
 

Duża inwestycja. Terminal do budowy morskich farm wiatrowych ma powstać jednak w Gdańsku

- Według ekspertów, jeśli zostanie uruchomiony w Polsce cały program morskiej energetyki wiatrowej, to jest możliwe utworzenie ok. 70 tysięcy miejsc pracy w całym kraju, z czego ponad 30 tysięcy przypadnie na województwo pomorskie. Czy ten kawałek tortu nie jest atrakcyjny? Pytanie to oczywiście jest retoryczne - dodał marszałek pomorski.

Co o branży offshore myśli młodzież?

- Jak na razie tylko patrzę na stoiska. Są ciekawe rzeczy, jest w tym przyszłość. Jeszcze nie wiem, czy chciałbym związać swoje życie z tego rodzaju branżą - mówi Antoni z klasy trzeciej II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi
 
Hubert z klasy pierwszej I LO w Sopocie mówi, że przyjechał na targi wraz ze szkołą. 
 
- Ale nie, że szkoła kazała nam przyjechać, ale tak z własnej chęci chcieliśmy odwiedzić targi. Mnie energetyka wiatrowa niespecjalnie interesuje, ale innych kolegów może zainteresować. Ja wolałbym postawić na sport - tłumaczy uczeń. 
Na targach była też młodzież z XIV LO na gdańskiej Zaspie
 
- Jestem z klasy o profilu biol-chem. Myślę o różnych kierunkach, na których mógłbym kontynuować naukę. Jeśli chodzi o energetykę wiatrową to da się w tym odnaleźć. I można na spokojnie coś dla siebie wybrać, albo komuś polecić. Bardzo fajnie tłumaczą na stoiskach - dodał Karol, uczęszczający do klasy drugiej.  
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z I EDUKACYJNYCH TARGÓW KARIERY EDU OFFSHORE WIND:
 


W ilu szkołach zorganizowano warsztaty poprzedzające targi?

Krzysztof Tomaszewski, współorganizator Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, tłumaczy, że młodzież uczestnicząca w wydarzeniu była do tego przygotowywana od listopada 2022 r. 

Trwa remont dawnego "Rudego Kota" przy ul. Garncarskiej. Co będzie w nowym klubie?

- Odwiedzaliśmy wybrane szkoły we wszystkich większych miastach województwa pomorskiego. Było ich ponad 50, gdzie przeprowadziliśmy na miejscu 80 warsztatów. Jednocześnie, w tym samym okresie na warsztatach online przygotowywaliśmy młodzież na targi. Tłumaczyliśmy m.in., jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba mieć, aby pracować przy instalacji danego komponentu na morskiej farmie wiatrowej - dodaje Krzysztof Tomaszewski.

Do kiedy potrwają targi?

Targi Edu Offshore Wind w hali MTG, przy ul. Żaglowej 11, zakończą się w środę, 15 marca. Udział w nich jest bezpłatny. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej targów. 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza