• Start
  • Wiadomości
  • Ruszyły szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia. W Gdańsku to prawie 24 tys. osób

Ruszyły szczepienia dla seniorów powyżej 80 roku życia. W Gdańsku to prawie 24 tys. osób

Od piątku 15 stycznia 2021 roku osoby powyżej 80 roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko Covid-19, tydzień później otwarta zostanie rejestracja dla osób powyżej 70 roku życia. W Gdańsku bardzo wielu seniorów zapisuje się na szczepienia w tradycyjny sposób - dzwoniąc do swojej lub najbliższej przychodni.  
15.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szklane drzwi w budynku
W przychodni Aksamitna w Gdańsku szczepienia przeciw Covid-19 otrzyma od 15 stycznia 2021 roku około 400 seniorów w wieku 80 i ponad 80 lat - tak wynika z szacunków przychodni 
                                                                                                                                                                       Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Na szczepienie przeciw Covid-19 jako pierwsi od tego piątku mogą zapisywać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet (przez e-rejestrację na stronie
pacjent.gov.pl)  lub w punkcie szczepień. Tydzień później - 22 stycznia - ruszają zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Początek szczepień dla tej grupy zaplanowano na 25 stycznia.  

W Polsce te dwie grupy liczą 4,62 mln osób. W Gdańsku żyje 23 tysiące 649 osób w wieku 80 i ponad 80 lat, grupa wiekowa 70-79 lat to 40 tysięcy 240 seniorów.   

- W naszej przychodni mamy około 600 pacjentów 80 plus - mówi Jan Tumasz, dyrektor przychodni Aksamitna w Gdańsku. - Z zapisów i naszych szacunków wygląda na to, że chęć zaszczepienia zgłosi około 70 procent z nich, czyli w pierwszych tygodniach przychodnia będzie musiała zaszczepić około czterystu seniorów. 


W przychodni Wolne Miasto przy ulicy Cedrowej w Gdańsku osób chętnych z tej grupy wiekowej jest dużo mniej. 

- Nie mamy na razie wielu zgłoszeń od osób po 80 roku życia - mówi Dariusz Kaatz, dyrektor NZOZ Wolne Miasto w Gdańsku. - To się pewnie będzie zmieniać, ostatnio zadzwoniono do nas z klubu seniora, żeby zaszczepić wszystkich członków. Wcześniej sporządziliśmy własny dokument - deklarację zapisu na szczepienia, zbieramy je od wszystkich, także młodych osób, żeby w razie czego nie zmarnować ani pół ampułki szczepionki. Te osoby spoza obecnie szczepionej grupy mają jasną informację, że mają czekać, ale chcemy, żeby były gotowe, kiedy zostaną jakieś niewykorzystane dawki. 

 

 

Okienko, kilka osób stoi w kolejce
Dom Medyczny "Kołobrzeska" to jedna z czterech przychodni Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku, zainteresowanie rejestracją na szczepionki przeciw Covid-19 jest bardzo duże
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Jak zarejestrować się na szczepionkę?

Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię pod numer 989. Seniorzy mogą sami zadzwonić, ale zgłoszenie zostanie przyjęte także, gdy skontaktuje się ktoś bliski lub z rodziny seniora.

Do zapisu wystarczy numer PESEL i numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani, ani w przychodni w której mamy np lekarza rodzinnego - nie obowiązuje rejonizacja).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Podczas zapisu system automatycznie proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta, ale senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, korzystając z dostępnej wyszukiwarki i zaznaczając dogodny dla siebie termin i miejsce. Po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS.

Ważne - aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, ale pracownicy Funduszu pomagają też założyć profil w swoich lokalnych siedzibach.

- Posiadanie potwierdzonego Profilu Zaufanego jest konieczne do założenia Internetowego Konta Pacjenta - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Bo właśnie za pośrednictwem tego konta można rejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. W związku z rozpoczęciem rejestracji do szczepień w ramach grupy „1” dla wszystkich osób zainteresowanych potwierdzeniem Profilu Zaufanego otworzyliśmy ponownie nasze sale obsługi klienta w Funduszu. 

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. W Trójmieście to 110 lokalizacji.

- Jest bardzo duże zainteresowanie zapisami na szczepionki w tradycyjny sposób czyli przez  telefon do swojej przychodni - mówi Mikołaj Ruciński dyrektor ds świadczeń i lecznictwa w Nadmorskim Centrum Medycznym w Gdańsku. - Planowana liczba szczepień to 30 tygodniowo, u nas zajmie to jeden-dwa dni w tygodniu. Połowa tej puli przeznaczona jest dla osób z rejestracji ogólnopolskiej przez pacjent gov.pl, a połowa dla naszych pacjentów zaoptowanych już wcześniej w przychodni. Choć 30 szczepionek tygodniowo wydaje się małą liczbą, na pewno przez pierwszy tydzień pozwoli personelowi na w miarę spokojne wdrożenie się w proces szczepienia. Potem te dawki mają się zwiększać, a od marca mamy czekać na nowe wytyczne. 


W promocję szczepień przeciw Covid-19 aktywnie włącza się też Miasto Gdańsk zachęcając mieszkańców przez banery, spoty radiowe, wideo i kampanię informacyjną do wzięcia udziału w zapisach na szczepionkę. 

 

Tojestdobreoooo


- Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie. Wiem, że o siebie dbacie. Wiem, że dbacie też o innych. Nosicie maseczki, dezynfekujcie ręce, zachowujecie dystans. Dziś proszę Was jeszcze o jedno. Szczepmy się przeciw COVID 19 - zachęca mieszkańców Aleksnadra Dulkewicz, prezydent Gdańska. - To może uratować Twoje życie. To może uratować życie tych, których kochasz...Chroń siebie i najbliższych. Gdańsk szczepimy się.


Ważne - również od 15 stycznia każda osoba po 18. roku życia może zgłosić chęć zaszczepienia wypełniając specjalny formuarz na www.gov.pl/szczepimysie. Nie oznacza to jednak pełnej rejestracji.

Kiedy tylko ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby, dostanie ona e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie. Dopiero wtedy taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

Zarejestrować będzie można się podobnie jak w przypadku innych grup na trzy sposoby: za pośrednictwem całodobowej infolinii 989, portalu pacjent.gov.pl lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów