Program kierowany jest do artystek i artystów jako wsparcie w procesie powstania dzieła. Stypendium nie jest przyznawane na wykonanie konkretnego dzieła (takiego jak np. wydanie książki, płyty, na działania związane z postprodukcją czy sfinansowanie pracy osób trzecich). O wsparcie mogą ubiegać się osoby zajmujące się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury, mieszkające i płacące podatki w Gdańsku. Stypendium wypłacane jest w miesięcznych transzach i może być przyznane na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy.
W ramach drugiej tury Stypendiów Kulturalnych Miasta Gdańska wnioski przyjmowane są do czwartku, 10 czerwca. Powinny w nich znaleźć się jasne i przejrzyście opisane działania potwierdzające rozwój twórczy autora projektu. Ważne, aby dokładnie określić dziedziny i techniki w jakich realizowane będzie przedsięwzięcie. Najwyżej oceniane będą projekty gwarantujące wysoki poziom artystyczny i wykraczające ponad dotychczasowe działania wnioskodawców.
Wnioski należy składać za pomocą portalu witkac.pl - wygenerowane z systemu potwierdzenie złożenia wniosku należy dostarczyć najpóźniej do dnia 15 czerwca.
Dokumenty można złożyć:
- używając podpisu zaufanego poprzez system ePUAP/UMGDA/SkrytkaESP
- dostarczając własnoręcznie podpisaną papierową wersję (bez załączonego wniosku, ani innych załączników) do siedziby organizatora konkursu:
- ZOM nr 1, ul. Partyzantów 74,
- ZOM nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12,
- ZOM nr 4, ul. Wilanowska 2,
- lub pocztą na adres: 80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12, Urząd Miejski w Gdańsku - decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Szczegóły programu znajdują się w Uchwale XXXI/805/20 z Regulaminem przyznawania Stypendium. Informacji odnośnie konkursu udzielają ponadto pracownicy Biura Prezydenta ds. Kultury: Ewa Rogaczewska - tel. 58 323 65 56, e-mail: ewa.rogaczewska@gdansk.gda.pl, oraz Elżbieta Czekaj - tel. 58 323 61 23, e-mail: elzbieta.czekaj@gdansk.gda.pl.
Te projekty zwyciężyły w poprzednim naborze
Popkulturowy podcast Nightslime do odsłuchania na platformie Spotify, czy Gdańska Szklarnia Sztuki prezentowana na Facebooku, to tylko niektóre z projektów dofinansowanych ze środków Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. W pierwszym naborze wsparcie miasta łącznej wysokości 1 033 200 zł otrzymało 112 gdańskich artystów i artystek. Wśród stypendystów znaleźli m.in. pisarka i poetka Barbara Piórkowska, performerka i autorka instalacji artystycznych Julita Wójcik, artystka wizualna Dorota Walentynowicz, czy poeta Wojciech Boros.
Od 10 maja w przestrzeni Gdańska można znaleźć plakaty prezentujące gdańskich twórców realizujących projekty przy wsparciu Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Celem kampanii jest zainteresowanie ludzi kultury programem oraz zachęcenie do aplikowania o fundusze w drugim naborze.
Oprac. AO