- Chcemy, aby od samego początku prac projektowych parku uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdańska, a opinia i oczekiwania mieszkańców okolicznych dzielnic wpływała na kształt jego koncepcji. Ich opinie poznamy dzięki konsultacjom w formie ankiet, spotkań i spacerów studialnych, a także prac warsztatowych - podkreśla Piotr Lorens, Architekt Miasta. - Dzięki tym działaniom dowiemy się jakiej przestrzeni mieszkańcy poszukują w swoim otoczeniu oraz w jaki sposób chcieliby się zaangażować w prace projektowe i realizacyjne - dodaje.
Czas na opinię mieszkańców
Od najbliższego wtorku, 5 października zapraszamy do punktów konsultacyjnych, w których będzie można porozmawiać i wyrazić swoją opinię na temat Parku Południowego. Szczególnie ważna jest opinia mieszkańców dzielnic: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe.
Informacje dotyczące tworzenia koncepcji urządzenia parku, zapowiedzi spotkań oraz relacje ze spotkań już odbytych będą na bieżąco zamieszczać publikowane na stronie dedykowanej Parkowi Południowemu.
Aby włączyć do dyskusji nad kształtem parku możliwie szeroki krąg mieszkańców, a także usprawnić wymianę informacji i pomysłów, uruchomiona została również, poświęcona temu tematowi, strona w serwisie facebook.
Porozmawiajmy w punktach konsultacyjnych
Biuro Architekta Miasta zaprasza do punktów konsultacyjnych, w których urzędnicy zapoznają się i z pomysłami i opiniami mieszkańców Gdańska Południe na temat Parku Południowego. Konsultacje ruszają od wtorku, 5 października i potrwają do niedzieli, 17 października. Punkty konsultacyjne będą zorganizowane tak, aby jak największa liczba mieszkańców mogła z nich skorzystać. Będą zlokalizowane w wielu różnych miejscach na południu Gdańska i będą działały o różnych porach.
- 6 października / środa
9.30-12.30 – zbiornik Świętokrzyska I
13.30-16.30 – przy Szkole Podstawowej nr 6
- 7 października / czwartek
11.00-14.00 – węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska (Pętla tramwajowo - autobusowa)
15.00-18.00 – ul. Wielkopolska naprzeciwko Biedronki
- 8 października / piątek
9.00-12.00 – zbiornik Wielkopolska, koło Szkoły Podst. nr 86
- 9 października / sobota
9.00-12.00 – rondo na ul. Guderskiego i Flisykowskiego
- 10 października / niedziela
9.00-12.00 – skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Piotrkowskiej
- 13 października / środa
11.00-14.00 – ul. Porębskiego koło Biedronki
15.00-18.00 – wjazd na Lawendowe Wzgórze od ul. Jabłoniowej
- 15 października / piątek
11.00-14.00 – zbiornik Augustowska
15.00-18.00 – zbiornik Jeleniogórska
- 16 października / sobota
10.00-13.00 – skrzyżowanie ul. Przywidzkiej i ul. Czermińskiego
14.00-17.00 – zbiornik Świętokrzyska II (przy mostku nad potokiem)
- 17 października / niedziela
10.00-13.00 – skrzyżowanie ul. Kolorowej i ul. Srebrnej
14.00-17.00 – skrzyżowanie ul. Płockiej i ul. Koszalińskiej
Kolejne etapy
Zaproszenie mieszkańców do rozmów w punktach konsultacyjnych jest pierwszym etapem długiego procesu włączania ich w dyskusję nad kształtem Parku Południowego. Kolejnym będą spacery krajobrazowe. Po ich zakończeniu powstanie raport zawierający wnioski początkowe. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie warsztatów realizowanych w poszczególnych dzielnicach. Po tej części nastąpi podsumowanie dotychczasowych działań i przedstawione zostaną wstępne wyniki. Ostatnim elementem będzie zaproszenie mieszkańców do ankiety satysfakcji projektów i procesu konsultacyjnego. Efektem powyższych działań będą m.in. rekomendacje do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nowa zielona przestrzeń na Południu Gdańska
Park Południowy to projekt, który powstaje w południowo-zachodniej części Gdańska. Docelowo zajmie 77 hektarów i będzie drugim co do wielkości parkiem w mieście (po Parku Reagana). Tworzony jest w oparciu o istniejące zasoby krajobrazowo-przyrodnicze i system zbiorników retencyjnych. Powstawać on będzie wieloetapowo i potrwa to wiele lat. Realizacja tego zamierzenia wymaga między innymi: uporządkowania planistycznego, regulacji spraw własnościowych terenów parku oraz koordynacji z projektem zwiększenia retencji wód opadowych na Górnym Tarasie miasta.