Panująca epidemia pokrzyżowała wiele tegorocznych planów, w tym ten dotyczący organizacji przedświątecznego jarmarku, który gdańszczanie na przestrzeni ostatnich lat bardzo polubili i tłumnie odwiedzali. Ze zrozumiałych względów w tym roku nad Targiem Węglowym nie rozniesie się zapach cynamonu, pieczonych ciasteczek czy grzanego wina, ale namiastkę tej atmosfery będzie można przenieść do domu. Pomóc ma w tym specjalnie stworzona z tej okazji strona www.bozonarodzeniowy.pl, na której stworzono "jarmark" w scenerii zimowego miasteczka. Została oficjalnie uruchomiona w piątek, 20 listopada.
Stali bywalcy jarmarku na Targu Węglowym, zapewne rozpoznają okolicznościowe nazwy uliczek: Łosia Lucka, św. Mikołaja, Bałwankowej czy Prezentowej. Przy nich rozmieszczono „domki” - stoiska wystawców i partnerów Międzynarodowych Targów Gdańskich. Klikając w każdy z nich, będzie można trafić bezpośrednio do sklepu wystawcy i zrobić w nim świąteczne sprawunki.
Co będzie można kupić?
- Dekoracje, ceramikę, ręcznie robione czapki, unikatową biżuterię, wegańskie kosmetyki, eko-świece, oryginalne maskotki, sztukę ludową, a także prace trójmiejskich artystów. Po raz pierwszy będzie można kupić symbol naszego jarmarku - drewniane figurki dziadków do orzechów. Do korzystania ze swoich usług zachęcać będą lokalni gastronomowie: voucher na romantyczną kolację, bon na świąteczny catering, świeżo palona kawa czy czekoladowe praliny - to także świetne pomysły na prezent. Nie zabraknie też miodów, orzechów w karmelu, pięknie zdobionych pierników i przypraw z całego świata, które dodadzą smaku świętom - wylicza Bartosz Tobieński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich, które przygotowały świąteczną stronę internetową.
Wsparcie lokalnych przedsiębiorców
- Naszym wirtualnym jarmarkiem wspieramy w tym roku naszych małych przedsiębiorców - jarmarkowych handlowców, artystów i rzemieślników, którzy wyprodukowali piękne świąteczne produkty, przeznaczone na sprzedaż podczas tradycyjnego jarmarku. To dla nich stworzyliśmy tę specjalną stronę internetową. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wstępnie planowaliśmy przygotować 50 takich "domków", a ostatecznie stanęło na 56 - mówi Dorota Solochewicz, manager projektu "Jarmark Bożonarodzeniowy" z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - To strona dedykowana także ich odbiorcom. Na portalach społecznociowych widzimy szczególnie ich aktywność. Są osoby, które po prostu uwielbiają jarmark i nie wyobrażają sobie innego miejsca na przedświąteczne zakupy.
Wystawcy, których ofertę można znaleźć na www.bozonarodzeniowy.pl, od lat wystawiali swoje produkty na jarmarkowych gdańskich kramach.
- Mamy tylko dwóch nowych wystawców. Pozostałych mieszkańcy mogli spotkać w jarmarkowych budkach na Targu Węglowym, ale też na stoiskach umieszczonych w Zbrojowni - informuje Dorota Solochewicz. - Proszę pamiętać, że stworzona przez nas strona nie jest sklepem internetowym. To strona promująca naszych wystawców. Wielu z nich specjalnie stworzyło własne strony internetowe, by móc sprzedać swoje produkty. Część z nich wystawiała się bowiem dotąd głównie na jarmarkach czy innych imprezach targowych, i nie prowadziła działalności w sieci.
Poprzez stronę internetową można poznać ofertę także lokalnych gastronomów. Ci będą promować swoje propozycje dań na wynos, które można będzie zamówić w każdej chwili, ale główną atrakcją jest menu, przygotowane na święta.
Strona www.bozonarodzeniowy.pl działać będzie do 31 grudnia br.
Charytatywnie dla gdańskiego hospicjum
Tradycją gdańskiego jarmarku jest też zbiórka środków i pomoc dla Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach, przygotowano specjalne jarmarkowe gadżety, w tym kubek do grzańca, skarpetki w świąteczny wzór, karty do gry, urocze zakładki do książek, a także komin, którym można zasłonić usta i nos. Można je nabyć w sklepie on-line, który MTG prowadzi we współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną. Część kwoty uzyskanej ze sprzedaży wspomnianych gadżetów wesprze podopiecznych hospicjum.
Dodatkowe atrakcje
Oprócz możliwości zrobienia zakupów, na stronie będzie można znaleźć także inne atrakcje. Dla najmłodszych będą to kolorowanki i zagadki, a dla dorosłych - przepisy na rozgrzewające grzańce (które najlepiej smakują w jarmarkowych kubeczkach), konkursy i kalendarz adwentowy.
Od 1 do 24 grudnia przedstawiciele MTG będą otwierać kolejne okienka w specjalnym adwentowym kalendarzu. Na profilu na FB Jarmarku Bożonarodzeniowego każdego dnia ogłaszane jest kalendarzowe zadanie, za każdym razem inne. Kto je wykona i udokumentuje zdjęciem, które umieści jako komentarz pod danym postem, będzie mógł zdobyć nagrodę. Codziennie autora/autorkę najciekawszego zdjęcia MTG będzie nagradzać upominkiem z limitowanej jarmarkowej serii.
Świąteczne iluminacje
Choć Jarmark Bożonarodzeniowy nie odbędzie się w tradycyjnej formie, to Gdańsk i tak przystroi się na święta. W sobotę, 5 grudnia, w czterech lokalizacjach: na Targu Węglowym, Placu Kobzdeja, w Parku Oliwskim i Parku Reagana staną świąteczne iluminacje i dekoracje, by umilać widoki podczas zimowych spacerów. Partnerem wszystkich gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk. W trosce o zdrowie mieszkańców, którzy w ubiegłych latach licznie odwiedzali Park Oliwski, podjęto decyzję o przeniesieniu części świetlnych atrakcji, m.in. świetlistych kurtyn, do Parku Reagana. Po raz pierwszy natomiast, nad Targiem Węglowym rozbłyśnie gwiaździsty dach. Pojawią się też, już tradycyjnie, charakterystyczne świetliste bombki, giganty bramy, kareta z reniferami, a także Anielski Młyn, brama adwentowa i strażnice z dziadkami do orzechów.