Rusza Rowerowy Maj. Do akcji w Gdańsku przystąpi prawie 50 tysięcy dzieci

Od 4 do 31 maja potrwa tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii skierowanej do najmłodszych uczestników ruchu, której inicjatorem jest miasto Gdańsk. W tym roku udział w Rowerowym Maju zadeklarowało 41 gmin w Polsce. Inicjatywa poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły oraz uczy zdrowych nawyków.
24.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w okularach przed mikrofonami dziennikarzy
Piotr Kryszewski podczas konferencji prasowej opowiada o szczegółach kampanii Rowerowy Maj
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W Gdańsku udział weźmie 206 placówek

W Rowerowym Maju uczestniczą uczniowie i przedszkolaki, którzy za każdy aktywny dojazd do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce zdobywają punkty. Nad przebiegiem kampanii w poszczególnych szkołach czuwają koordynatorzy. W Gdańsku do zabawy zgłosiło się 206 placówek (116 przedszkoli i 90 szkół podstawowych), czyli aż o 16 więcej niż w ubiegłym roku. Łącznie, w naszym mieście do kampanii przystąpi 48 707 dzieci.

- Ruszamy z kolejną edycją kampanii Rowerowy Maj. Ten pomysł narodził się w 2014 roku w Gdańsku i przez pierwsze dwa lata w  zabawie brały udział tylko gdańskie jednostki oświatowe – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Teraz jest to akcja ogólnopolska, która odbywa się również w Warszawie czy Krakowie. Ekologiczna kampania została skierowana głównie do najmłodszych - dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Liczymy, że w tegorocznej edycji weźmie udział 48 tys. dzieci, a rekordy z poprzedniego sezonu zostaną pobite. Mam nadzieje, że przekroczymy magiczną barierę miliona przejechanych kilometrów.

Nie tylko w Gdańsku

Projekt wymyślony w Gdańsku przyjął się w całej Polsce i od 2016 roku kampanię realizuje coraz więcej gmin – od małych ośrodków wiejskich do największych miast. Tegoroczna edycja kampanii odbędzie się w 41 gminach. W gronie organizatorów Rowerowego Maja znalazły się takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Rybnik, Zamość, Rzeszów czy Gdynia. Pełna lista miast biorących udział w kampanii dostępna jest na stronie Rowerowy Maj

 

Dzieci na ścieżce rowerowej na rowerach i hulajnogach, po bokach zieleń
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 92 biorące udział w akcji Rowerowy Maj w 2022 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak zdobywać punkty

Zasady kampanii są niezwykle proste – w nagrodę za każdy przejazd wręczane są dzieciom dwie naklejki, jedna do wklejenia na wspólny plakat klasowy, a druga do indywidualnej książeczki rowerowej. Następnie taka kolekcja, po zakończeniu kampanii, wymieniana jest na nagrody. W ten sposób dzieci rywalizują na poziomie indywidualnym, klasowym oraz szkolnym i wzajemnie się motywują do odbywania aktywnych podróży. 

- Bardzo serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji i mamy nadzieję, że w tym roku również będziemy mieć rekordowe liczby na stronie – mówi Anna Klinkosz, koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Aktywności Mobilnej.
 

ZOBACZ DROGĘ ROWEROWĄ NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ

 

Atrakcyjne Nagrody

Aby zdobyć atrakcyjne nagrody wystarczy przez cały czas trwania kampanii docierać do szkoły w sposób aktywny. Na szczególnie zaangażowanych w zabawę, czekają nagrody: najbardziej aktywne klasy skorzystają z ciekawych wycieczek, wyjść sportowych, kulturalnych wręczone zostaną również słodkie upominki ufundowane przez partnerów Rowerowego Maja. Jak co roku przewidziane są też nagrody indywidualne, np.: zestaw oświetlenia rowerowego wysokiej klasy, sakwy, czy skarpety z motywem rowerowym i nazwą kampanii.

- Szkoły tradycyjnie otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez miasto Gdańsk i GIWK, w trzech kategoriach: szkoły małe, szkoły średnie, szkoły duże. W każdej kategorii nagrodzone zostaną trzy najlepsze placówki, dla przedszkoli przewidziano jedną kategorię – wyjaśnia Anna Klinkosz.

Plakat Rowerowy Maj 2023

Nowością w tej kampanii są wyjazd edukacyjny do Bydgoszczy z wizytą studyjną w instalacji odzysku energii z odpadów Pro Natura dla Koordynatorów z trzech najlepszych placówek w każdej kategorii, ufundowany przez Port Czystej Energii oraz wycieczka do serwisu Pendolino w Warszawie dla najlepszej siódmej klasy ufundowana przez firmę Alstom.

 

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic