Jakie zadania czekają budowlańców?
Remont w dawnym Pałacu Ślubów, w którym znajduje się piwnica parter, piętro i nieużytkowe poddasze, obejmie szeroki wachlarz zadań.
W zakresie prac stricte budowlanych są m.in:.
- roboty rozbiórkowe i demontażowe
- wykonanie hydro- i termoizolacji
- przygotowanie pomieszczenia pod węzeł cieplny
- wymiana podłogi na gruncie
- wymiana stolarki drzwiowej
- zabezpieczenie elementów nośnych stropu
- przebudowa pomieszczeń sanitarnych na parterze budynku
- rekonserwacja skrzydeł zewnętrznych stolarki okiennej okien frontowych
- renowacja oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- renowacja drewnianej boazerii
- remont klatki schodowej
- wymiana elementów konstrukcyjnych więźby dachowej
Duży zakres prac obejmie też część sanitarną, elektryczną i teletechniczną:
- demontaże istniejących instalacji
- wykonanie nowej instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej, kanalizacji sanitarnej, instalacji c.o. wraz z montażem nowego węzła,
- wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej
- wykonanie instalacji odgromowej
- wykonanie przyłącza telekomunikacyjnego do budynku
Ważnym elementem będzie też wykonanie instalacji Building Management System. Pozwoli ona na zdalny odczyt z poszczególnych mediów, kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, a także informuje o problemach i awariach.
Kto i za ile wykona remont budynku?
Powierzchnia użytkowa dawnego Pałacu Ślubów wynosi niecałe 436 metrów kwadratowych.
Wykonawcą prac remontowych w b. Pałacu Ślubów jest, wyłoniona w przetargu Gdańskich Nieruchomości, firma Wezambud ze Żnina (Kujawsko-Pomorskie).
Dolne Miasto. Zabytkowa kamienica po remoncie czaruje zestawieniem kolorów
Przewidywany termin zakończenia prac to IV kwartał 2024 r., a ich koszt opiewa na ponad 3 miliony złotych.
Inwestycja realizowana jest przez Gdańskie Nieruchomości w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej.
Jaka jest historia zabytku we Wrzeszczu?
Nieruchomość przy ul. Grunwaldzkiej 5 czyli Dwór Uphagena jest zabytkiem.
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, od 1790 r. właścicielem tutejszej posiadłości z parkiem był Johann Uphagen. Klasycystyczny budynek zbudował w 1814 r. jego spadkobierca, bratanek, Johann Carl Ernst Uphagen, zapewne na gruzach starszego dworu spalonego w czasie wojen napoleońskich (1813).
Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Zachował jednak pierwotną bryłę i układ wnętrz. Elewacja frontowa siedmioosiowa, w części środkowej posiada trzyosiowy, zwieńczony półkoliście ryzalit. Po jego obu stronach znajdują się skierowane na zewnątrz ćwierćkola, bogato zdobione motywem liści akantu. Na parterze jest weranda, a nad nią taras. Między parterem a pierwszą kondygnacją oraz poniżej dachu umieszczony jest fryz z motywem roślinnym.
Po II wojnie światowej miał tu siedzibę konsulat Szwecji. Od 3 kwietnia 1976 r. do 19 maja 2001 r. udzielano w nim ślubów. Pierwszą parą, która zawarła tu związek małżeński, była Beata Wesołowska i Leszek Tomaszewski, koszykarz Spójni Gdańsk.
W latach 2003-2023 w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 5 swoją działalność prowadziło Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (Fundacja RC).
Fundacja RC wróci do obiektu we Wrzeszczu po jego remoncie. W jednym z pomieszczeń budynku będą także udzielane śluby - tak jak to było przed laty.