PSZOKi to niewielkie budynki, które mają umożliwiać mieszkańcom łatwe, szybkie i bezpieczne pozbywanie się tzw. odpadów problemowych, m.in. gruzu, opon, zużytych farb, sprzętu rtv i agd czy starych mebli.
Przy ul. Elbląskiej 66 powstanie jeden magazyn dla rzeczy przeznaczonych do ponownego użycia wraz z częścią socjalno-biurową. Do tego wybudowane zostaną dwa magazyny, w których przechowywane będą odpady. Zbudowana zostanie również droga dojazdowa wraz z parkingiem dla mieszkańców korzystających z tego obiektu. Zaplanowano także "ścieżkę edukacyjną", oświetlenie i estetyczne zagospodarowanie terenu. Zanim pojawią się nowe obiekty, wcześniej wykonane zostaną sieci podziemne: wodociągowa, elektroenergetyczna wraz z przyłączami oraz kanalizacja deszczowa.
Jak informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, wykonano już fundamenty pod przyszłe budynki. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem zbrojenia.
PSZOK to rozwiązanie, które ma zachęcić mieszkańców do tego, by nie wywozili wielkogabarytowych rzeczy do lasu czy na nielegalne wysypiska, ale właśnie do przystosowanych do tego punktów. W naszym mieście zaplanowano sześć takich obiektów.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będą miały dwie strefy. W pierwszej - będzie można zostawić rzeczy nieodbieralne w ramach podstawowego systemu odbioru odpadów, np. telewizory, lodówki czy meble, ale co istotne, powinien to być sprzęt, który nie jest całkowicie zepsuty i może się jeszcze komuś przydać. Do tej samej strefy będzie mógł zgłosić się każdy, kto będzie poszukiwał danej rzeczy, i stąd będzie mógł ją wziąć. Chodzi o to, by u samego źródła próbować przywrócić dany odpad do obrotu, bo może się komuś jeszcze przydać.
Co będzie można zostawić w PSZOKu? Między innymi: meble, gruz (po remoncie mieszkania), kafelki, sanitariaty, przeterminowane lekarstwa, wszelkie chemikalia, farby i lakiery, żarówki, baterie, akumulatory, zużyte opony oraz sprzęt RTV i AGD, a nawet odzież i obuwie, jak również makulaturę, szklane opakowania i tworzywa sztuczne.
Budowy PSZOKów w polskich miastach wymaga Ministerstwo Środowiska, co wynika z kolei z dyrektyw unijnych. Jeżeli dane miasto będzie starać się o środki unijne na projekty związane z odpadami, to będzie musiało wykazać się posiadaniem właśnie takich Punktów.
W Gdańsku funkcjonuje obecnie jeden taki Punkt - na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.
Umowę na realizację zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" podpisano z firmą REMBUD. Koszt inwestycji to ponad 2,2 mln złotych.
Inwestycję tę ze środków Funduszy Europejskich współfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie w ramach działania 2.2 Gospodarka Opadami Komunalnymi oś priorytetowa II Ochrona Środowiska , w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.