Pod Mostkiem Weisera Dawidka powstaje niezwykły mural, inspirowany powieścią Pawła Huellego
Strategicznym celem otwartego konkursu ofert było wsparcie projektów wzmacniających kulturę słowa, integrujących różne podmioty pola literackiego oraz budujących partnerstwa dla działań literackich, pielęgnujących literackie dziedzictwo Gdańska i wzmacniających jego współczesny potencjał literacki.
Wybrane projekty
W tej edycji konkursu w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury zgłoszono 20 propozycji, z których 17 otrzymało pozytywną ocenę formalną. Ostatecznie wybrano następujące projekty:
- Fundacja Zróbmy Sztukę – Poematy dokumentalne – odsłuchy społeczne
Projekt odsłuchów społeczych to nowa autorska metoda dotarcia z literaturą do odbiorcy. Polega ona na wspólnym, jednoczesnym odsłuchiwaniu nagranego w formie audio utworu literackiego/dramatycznego, we wspólnej przestrzeni, dostosowanej do różnych preferencji słuchających (podłoga, krzesło, siedząc, leżąc, w świetle, w cieniu, blisko innych, w oddaleniu). Z ważnym elementem kończącym - zainspirowaną odsłuchem, i po części moderowaną, rozmową twórczyń z odbiorcami.
- Odsłuch społeczny nie przebiega i nie kończy się jak spektakl czy czytanie książki - wyjściem, zamknięciem, odłożeniem, byciem samemu/samą - ale pozostaniem, wymianą myśli, stworzeniem wspólnego pola, nawiązaniem relacji, może podjęciem działania w przyszłości. Literatura służy tu właśnie temu: zbudowaniu społecznej wspólnoty, komunikacji, inspiracji, transformacji, pielęgnowaniu kultury słowa - w perspektywie osłuchiwanych w tym projekcie tekstów dramatycznych: ponad tożsamościami, religiami, mentalnościami. Projekt zakłada realizację nagrań 2 słuchowisk opartych na Poematach dokumentalnych Rity Jankowskiej (tekst, reżyseria) i Mai Miro (muzyka) i przeprowadzenie ich 4 odsłuchów społecznych – czytamy we wniosku.
- Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar” – Wisława Szymborska: kolaż gdański
Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska została patronką roku 2023, w którym przypada setna rocznica jej urodzin. Jest to okazja, by spopularyzować jej twórczość i osadzić ją w gdańskim kontekście. Projekt „Wisława Szymborska: kolaż gdański” ma na celu zainteresowanie szerokiego grona odbiorców twórczością poetki, i potraktowanie jej jako inspirującego punktu wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań czy rozbudzania pasji do pisania. Elementami składowymi projektu są: interaktywna wystawa, wykłady, warsztaty kreatywnego pisania i spotkanie autorskie z sekretarzem poetki, Michałem Rusinkiem.
- Poprzez realizację projektu chcemy promować czytelnictwo, wzmacniać obszar literatury, pobudzać zainteresowanie poezją wśród różnych grup wiekowych, rozwijać ofertę kulturalną naszego miasta z uwzględnieniem potrzeb różnych grup odbiorców, rozwijać kompetencje kulturowe mieszkańców Gdańska poprzez edukację kulturową, uwrażliwiać na kulturę słowa, wzmacniać postawy proczytelnicze z udziałem różnych grup odbiorców (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i młodych dorosłych) – czytamy we wniosku.
- Sportowe Inicjatywy Pomorze – Mobilna Pracownia Książki
Projekt „Mobilna Pracownia Książki” skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas 4-7 z gdańskich szkół podstawowych. Głównym zadaniem każdej klasy będzie stworzenie 2 lub 3 książek, w grupach, na wybrany przez siebie temat. Książki będą musiały być ilustrowane i przeznaczone dla dzieci. Wszystkie klasy i nauczyciele zostaną przeprowadzeni przez projekt i będą otrzymywać wsparcie na różnych etapach jego realizacji. Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania książek poprzez stworzenie własnej, co może przyczynić się do rozwijania zainteresowań literackich.
Wyniki oceny merytorycznej ofert złożonych w konkursie „Gdańsk Miasto Literatury 2023”
Oprac. AO