Narożna powojenna kamienica pod adresem Miszewskiego 16 to przede wszystkim siedziba księgarni - najpierw Państwowego Domu Książki, później - Gdańskiego Domu Książki, następnie BookBook, a od czerwca 2020 roku tradycje księgarskie podtrzymuje tu księgarnia Koliber gdańskiej Firmy Dystrybucyjno-Wydawnicza L&L.
Przy zabytkowym budynku (pierzeja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej zaczęła powstawać w 1951 roku, jak podaje Instytut Langfuhr - 39 budynków tworzących GDM jest wpisanych do gminnej ewidencji zabytków) tuż przed majówką od strony ul. Miszewskiego stanęły rusztowania, które zwiastują rychły początek generalnego remontu.
- To będzie pierwszy kapitalny remont w historii tego budynku - mówi Danuta Jabłońska administratorka obiektu nadzorująca remont w imieniu właściciela. - W tym roku skupimy się na pracach od strony ul. Miszewskiego, w kolejnym etapie remontować będziemy od strony al. Grunwaldzkiej. Trudno na razie osądzić, jak długo potrwają prace, zakres jest bardzo duży.
Właścicielem “księgarskiej kamienicy” jest zarejestrowana w Białymstoku firma DKSKA sp. z o.o., która zajmuje się wynajmem nieruchomości.
Projekt remontu został uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zakres prac obejmuje (w kolejności realizacji): wymianę blacharki, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, okien i wreszcie - remont elewacji.
- Elewacja nie będzie ocieplana. Wszystkie zabytkowe detale zostaną zachowane i odnowione zgodnie z zaleceniami konserwatora - podkreśla Danuta Jabłońska.
Na fasadzie remontowanego budynku od strony ul. Miszewskiego znajdziemy m.in. sgrafitto przedstawiające herb Gdańska i postacie nawiązujące do klasycznych przedstawień.
Przez wiele lat obie fasady właściwie permanentnie zasłonięte były wielkim billboardami reklamowymi, które zniknęły wraz z zakończeniem okresu przejściowego Uchwały Krajobrazowej Gdańska.
Właściciele budynku skorzystali z możliwości wywieszenia billboardu reklamowego na rusztowaniach - na co (pod pewnymi warunkami) zezwala Uchwała Krajobrazowa Gdańska, tłumaczymy cytując za profilem UKG na Fb
- UKG dopuszcza w tej lokalizacji reklamę na siatce budowlanej na rusztowaniu przed elewacją, na której prowadzone są zewnętrzne roboty budowlane lub konserwatorskie,
- dopuszczalna powierzchnia służąca ekspozycji reklamy wynosi do 100 proc. całkowitej powierzchni siatki
- reklama może być sytuowana wyłącznie w trakcie prowadzenia robót budowlanych i nie dłużej niż przez 12 m-cy
- później przez okres 5 lat nie można sytuować reklamy
- na aktualną reklamę wydano zezwolenie na zajęcie pasa drogowego