• Start
  • Wiadomości
  • Szkoła zrównoważonego rozwoju - jaka ma być? Konferencja dla społeczności szkolnych

Szkoła zrównoważonego rozwoju - jaka ma być? Konferencja dla społeczności szkolnych

Ponad dwustu uczniów, rodziców i nauczycieli pojawiło się na konferencji edukacyjnej, która rozpoczęła się w środę, 18 maja 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności. Podczas dwóch dni uczestnicy będą rozmawiać na temat m.in. edukacji ekologicznej czy samorządności szkolnej.
18.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie młoda kobieta w sukience przed mikrofonem, za nią ekran
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska rozpoczynając konferencję podkreśliła, że liczy na ustalenie w trakcie dyskusji konkretnych działań, których oczekują społeczności szkolne m.in. dotyczące edukacji ekologicznej.
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Konferencja "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju" to drugie tego typu wydarzenie. Pierwsza odbyła się w kwietniu 2021 roku pod nazwą "Szkoła Po Pandemii", a w jej trakcie omówiona została sytuacji w gdańskich szkołach, określono potrzeby uczniów oraz wypracowano rekomendacje na czas powrotu do nauczania stacjonarnego. Dziś w Europejskim Centrum Solidarności została ona podsumowana krótkim filmem.

Rowerowy Maj odbudowuje straty po pandemii - półmetek kampanii 2022

- To, na co liczymy jako organizatorzy tej konferencji, to wypracowanie konkretnych działań na koniec dwudniowego spotkania różnych środowisk szkolnych. Często pojawia się wątek Rzecznika Praw Ucznia. Mam nadzieję, że uczestnikom uda się ustalić, jak osoba na takim stanowisku miałaby działać i czego sami uczniowie od niej wymagają - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Liczę także, że w trakcie konferencji zostaną ustalone konkretne działania, których oczekują społeczności szkolne m.in. dotyczące edukacji ekologicznej. Życzę wszystkim uczestnikom owocnych dyskusji.  

Po słowie wstępnym wygłoszonym przez Patrycję Medowską, wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, podsumowane zostały trzy projekty realizowane w Gdańsku. O projekcie "Jestem", czyli wsparciu zdrowia psychicznego mieszkańców Gdańska opowiedziała Teresa Smoła z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Projekt "Edukacja do kultury", który zakłada m.in. edukację o Gdańsku, literacką, czy filmową, podsumowała Celina Zboromirska-Bieńczak z Teatru Miniatura. Na koniec  Urszula Nazarko ze Szkoły Podstawowej nr 89 i Beata Mierkowska ze Stowarzyszenia "Trenuj Bycie Dobrym" przedstawiły założenia projektu "Football 3", który wzmacnia pozycję dziewcząt i kobiet oraz promuje równość w sporcie i działania fair play.

 

Widownia, krzesła, siedzą na nich młodzi ludzie
Konferencja "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju" organizowana jest we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, Hevelianum, Kreatywną Pedagogiką i Europejskim Centrum Solidarności, w którym się ona odbywa.
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

 

W trakcie pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w sesji inspiracji, podczas której starali się odpowiedzieć na ważne pytania:

  • edukacja ekologiczna - jak zorganizować współpracę społeczności szkolnych z instytucjami i organizacjami, aby środowisko szkolne było miejscem inspiracji, odpowiedzialności i świadomości klimatycznej?
  • rzecznik praw ucznia - czego oczekujemy od rzecznika i jak zorganizować prace i współpracę na rzecz praw uczniów i uczennic?
  • samorządność szkolna - jak wzmocnić samorządy szkolne, spółdzielnie uczniowskie i inne działania oddolne uczniów i uczennic?

Konferencja "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju" organizowana jest we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, Hevelianum, Kreatywną Pedagogiką i Europejskim Centrum Solidarności.

Kino na Szekspirowski powraca! Pierwszy seans już na początku czerwca 

- W ECS oferujemy młodym ludziom zrównoważoną ofertę, dostosowaną do wieku, pasji i potrzeb. Uczestnik warsztatów edukacyjnych może aktywnie zaangażować się w organizację konferencji FORUM MŁODYCH, skorzystać z oferty przestrzeni adresowanej do aktywistów SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE, dołączyć do mieszczącego się w ECS Regionalnego Centrum Wolontariatu i brać udział w różnorodnych wydarzeniach. Zdarzyło się już, że młodzi ludzie, którzy jako licealiści współorganizowali wydarzenia w ECS, w trakcie studiów stawali się u nas stażystami - mówi Agnieszka Piórkowska, szefowa Działu Projektów Edukacyjnych ECS.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się w czwartek, 19 maja o godz. 9.00. Szczegółowy program dostępny jest w załączniku.

Szczegółowy program (595.33 KB)



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów