Setki nowych różowych skrzyneczek zawisną w przestrzeni Gdańska

Szkoły, instytucje czy organizacje pozarządowe zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki, które w ramach współpracy zostały sfinansowane ze środków UNICEF. Łącznie w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad tysiąc. To element walki z tzw. wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny w czasie menstruacji.
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu różowa kwadratowa, metalowa skrzyneczka, z przyklejoną informacją do czego służy
Ponad tysiąc różowych skrzyneczek z podpaskami i tamponami zawiśnie w przestrzeni Gdańska
Fot. Robert Wolak

By zapobiec wykluczeniu menstruacyjnemu

Zgodnie z hasłem: „Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar” w przekazanych skrzyneczkach dostępne są bezpłatne środki higieniczne w postaci podpasek i tamponów. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, będą dbać we własnym zakresie o ich regularne uzupełnianie.

Część zakupionych ze środków UNICEF skrzyneczek zawiśnie w gdańskich placówkach edukacyjnych, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Natomiast zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje, z których usług korzystają na co dzień mieszkanki Gdańska, mogą zgłaszać się po nie wypełniając wcześniej formularz online.

Czytaj także: Kolejne warsztaty edukacyjne "Zdrovve Love"

Zgłoś się po różową skrzyneczkę

Pierwsza różowa skrzyneczka, wypełniona podpaskami, zawisła w grudniu 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Obecnie znajdują się one w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach i teatrach w całej Polsce. W Gdańsku zawisły dotychczas w budynkach Rady Miasta Gdańska, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Zespołach Obsługi Mieszkańców i w części szkół.

Wykluczenie menstruacyjne dotyka w całej Polsce blisko 500 tys. osób, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, natomiast 43% nastolatek unika poruszania tematu okresu z ojcem.

Projekt realizowany przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Oprac. KG

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dni otwarte podstawówek. Rodzice radzą, jak wybrać szkołę