KONKURS o Grand Prix Jarmarku św. Dominika rozstrzygnięty. Cuda 2024 roku wybrane
Wydarzenie nawiązuje do realizowanej w naszym mieście kampanii „Gdańsk Miastem Równości”. Promuje idee integracji i wzajemnego szacunku. Dwudniowe atrakcje zostały podzielone na strefy tematyczne.
Strefa Prezentacji
W tej strefie uczestnicy będą mogli zapoznać się z działalnością różnych organizacji i projektów promujących równość. Będą dostępne stanowiska m.in. Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska oraz młodzieżowych rad z Sopotu, Gdyni, a nawet fińskiego Espoo. Informacji udzielać będą także Gdańskie Centrum Równego Traktowania i Gdańskie Centrum Integracji, Rada Imigrantów i Imigrantek, Gdańska Rada Równego Traktowania, Gdańskie Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT+ Tolerado, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja Greenpeace Polska, Międzywydziałowe Koło Praw Człowieka UG, Fundacja Widzialne czy Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko.
Swoje stoiska wystawią także Fundacja LWF – Centrum Społeczności, Fundacja Dogoterapeutyczna Grupa Enzo, Stowarzyszenie Invisibilia – Gdańska Galeria Zmysłów, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk, Marafest Festival Sopot Teatr Generacja, Klub Gry w Palanta "PSPal Trójmiasto", Dance Academy MyWay, Train Me Now czy Miło Cię Widzieć.
Stoisko NFZ na Jarmarku św. Dominika. Badania krwi, ciśnienia, mammografia i karta EKUZ od ręki
Zielony Salonik i Zakątek Równości
Strefa seniora - Zielony Salonik to z kolei miejsce integracji międzypokoleniowej, gdzie seniorzy spotkają się z młodzieżą. W programie znajdą się warsztaty, spotkania i czas na relaks w otoczeniu zieleni. Będzie tam dostępna także Zielona Galeria, w której seniorzy będą mogli prezentować i sprzedawać swoje dzieła sztuki.
Strefa Młodych – Zakątek Równości to przyjazne miejsce do odpoczynku w letnim ogrodzie pełnym kwiatów. To tutaj młodzież będzie mogła się zrelaksować i uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.
MŁODZI ZAPRASZAJĄ NA ŚWIĘTO RÓWNOŚCI - ZOBACZ FILM
Strefa Atrakcji z silent disco, karaoke i zumbą
Strefa atrakcji to z kolei zabawa i integracja poprzez różnorodne wydarzenia. W programie znajdą się koncerty młodych artystów, silent disco, karaoke, zumba oraz wiele innych aktywności, które łączą pokolenia.
Szczególną uwagę przyciągnie akcja „Promyk pomocy w szklance lemoniady”, czyli konkurs na najlepszą lemoniadę zorganizowany przez młodzieżowe rady Pomorza.
Strefa Sceny i Strefa Konsulatów
Święto równości to także liczne występy i pokazy. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach DJ’skich, rapu, graffiti, kaligrafii koreańskiej oraz ochrony drzew z Greenpeace. Będą też ciekawe prelekcje i debaty, m.in. na temat wpływu szkoły i mediów na zdrowie psychiczne młodzieży oraz praw człowieka. W strefie sceny odbędą się koncerty lokalnych zespołów, debaty oraz quizy tematyczne. Wystąpią m.in. Sara Kordowska, Silvertale Fox oraz Dance Academy MyWay. Na uczestników czeka również wyjątkowe silent disco, gdzie każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją ulubioną muzykę.
Nie zabraknie także międzynarodowego akcentu. W strefie konsulatów swoje stanowiska zaprezentują Konsulaty Bułgarii, Mołdawii, Węgier i Niemiec.
„Polityka od kuchni” z Emilią Lodzińską
W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 14:35, na skwerze Heweliusza odbędzie się debata zatytułowana „Polityka od kuchni”. W rozmowie udział wezmą zastępczynie prezydentek miast Trójmiasta: Emilia Lodzińska (zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa), Oktawia Gorzeńska (zastępczyni prezydent Gdyni) oraz Magdalena Cieślik (zastępczyni prezydent Sopotu). Moderatorkami debaty będą członkinie Fundacji Widzialne.
Rozmówczynie poszukają odpowiedzi na pytania, jak mieszkanki i mieszkańcy miasta mogą się włączyć w podejmowanie decyzji na poziomie miasta, jakie zmiany w tematyce równościowej planowane są w najbliższym czasie w mieście, oraz w jaki sposób mogliby/mogłyby wziąć w nich udział mieszkanki i mieszkańcy.
Gra miejska o różnorodnym Gdańsku
Jednym z ciekawych punktów programu Święta Równości będzie także gra miejska „różnorodny Gdańsk”. Polega na rozwiązywaniu zadań i odgadywaniu ciekawostek, związanych z różnorodnością społeczności gdańskiej i prawami człowieka. Start przewidziano i w sobotę, i w niedzielę o godz. 11.00 na Skwerze Heweliusza. Gra odbywać się będzie na pięciu stacjach oznaczonych kolorami kampanii „Gdańsk Miastem Równości".
Gra, oprócz doskonałej zabawy, dostarczy sporej dawki wiedzy i pozwali zrozumieć, czym jest różnorodność Gdańska i dlaczego jest ona tak ważna. Za każde poprawnie rozwiązane zadania lub pytanie można zdobyć punkty. Osoby biorące udział w wydarzeniu otrzymają upominek związany z miastem. Liczba nagród jest ograniczona.
W tworzeniu Gry „Różnorodny Gdańsk” i jej poprowadzeniu biorą udział: Gdańskie Centrum Równego Traktowania i Gdańskie Centrum Integracji, Stowarzyszenie WAGA, Rada Imigrantów i Imigrantek, Gdańska Rada ds. Równego Traktowania oraz Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ „Tolerado”. Każda z organizacji prowadzi swoją stację poświęconą jednemu z elementów równości: od płci, przez narodowość i pochodzenie, czy wiek.
Głównym organizatorem wydarzenia są AMBEREXPO - Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Partnerami wydarzenia są Miasto Gdańsk oraz Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Wydarzenie odbędzie się także pod honorowym patronatem Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
Program Święta Równości
Sobota, 10 sierpnia 2024
- 12.00 Uroczyste otwarcie Święta Równości
- 12.30 Koncert Sary Kordowskiej
- 13.15 Koło Fortuny - integracja międzypokoleniowa, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
- 13.45 Debata „Szkoła i media - jaki mają wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży?", Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
- 14.15 Koncert Dance Academy MyWay
- 14.35 Polityka od kuchni - nowe wiceprezydentki opowiedzą o pracy samorządu, Fundacja Widzialne
- 15.05 Międzypokoleniowa rozmowa o aktywizmie na rzecz przyrody i klimatu, Fundacja Greenpeace Polska
- 15.35 Koncert Dance Academy MyWay
- 16.05 FilmQuiz: Społeczne Oblicza Kina
- 17.25 Krótkie rozmowy o równości na scenie, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
- 17.50 Teatr jest dziwny - etiuda teatralna, Teatr Generacja
- 18.30 Koncert Silvertale Fox
- 19.30 Silent disco: Taniec w rytmie Równości, Fundacja Widzialne
Niedziela, 11 sierpnia 2024
- 10.00-13.00 Kreatywne Warsztaty Równości (DJ'skie, rapu, graffiti - Witaj w Domu, Ochrony drzew i Karpackich Wędrówek - Fundacja Greenpeace Polska, Kaligrafii koreańskiej - Centrum Kultury Korei w Gdańsku)
- 13.00 Prezentacja uczestników Święta Równości
- 13.15 Koncert „Witaj w domu" (Premiera Outdoor Klipu „Życie to nie wyścig", Występy młodych artystów)
- 14.15 Prelekcja "Co jedzenie żab ma wspólnego z Twoimi obowiązkami?", Miło Cię Widzieć
- 14.35 Zumba - zatańczmy razem
- 14.55 Studencki kwadrans dla praw człowieka, Międzywydziałowe Koło Praw Człowieka UG
- 15.20 Angielski Krąg Równości
- 16.00 Debata „Adwokatura przeciwko Mowie Nienawiści", Pomorska Izba Adwokacka
- 16.30 Międzypokoleniowe i międzynarodowe karaoke
- 18.00 Zakończenie Święta Równości
- 18.30 Silent disco: Taniec w rytmie Równości, Fundacja Widzialne
Autorzy:
Marcin Dajos, Międzynarodowe Targi Gdańskie
Marcin Szeląg, Urząd Miejski w Gdańsku
764. Jarmark św. Dominika. Pełna atrakcji strefa kolekcjonerów
Oprac. AO