• Start
  • Wiadomości
  • “Rozmowy w poczekalni” w Stacji Orunia GAK. Czy gry wideo to strata czasu i samo zło?

“Rozmowy w poczekalni” w Stacji Orunia GAK. Czy gry wideo to strata czasu i samo zło?

W środę, 10 września, o godz. 18, gośćmi oruńskiego domu kultury będą specjaliści od wirtualnej rzeczywistości - pedagog Piotr Prósinowski i socjolog Piotr Krzywdziński. Autorzy publikacji "Cyfrowa miłość. Romanse w grach wideo" tłumaczyć będą, jak z gier komputerowych korzystać zdrowo, z korzyścią dla siebie i innych. Organizatorzy zachęcają do udziału nie tylko dzieci i młodzież, ale też rodziców i nauczycieli. Wstęp wolny. 
10.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W cyklu Rozmowy w poczekalni  z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami spotkają się w środę specjaliści od wirtualnej rzeczywistości - Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński
W cyklu "Rozmowy w poczekalni" z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami spotkają się w środę specjaliści od wirtualnej rzeczywistości - Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński
mat. Stacja Orunia GAK

 

 

Piotr Prósinowski i Piotr Krzywdziński, założyciele stowarzyszenia Inicjatywa Nox, jako naukowcy (pedagog i socjolog), ale też praktycy - sami są zapalonymi graczami - opowiedzą o grach jako o zjawisku kulturowym i socjologicznym, nie tylko w kontekście potencjalnych zagrożeń. Autorzy "Cyfrowej miłości" uważają, że gry komputerowe mogą stać się ciekawym elementem relacji rodzinnych, świetnym materiałem dla pracy terapeuty, czy polem do dzielenia się doświadczeniem.

- Gry wideo są tekstem kultury, tak samo jak film czy książka, korzystanie z nich wymaga pewnych kompetencji, ale same w sobie nie są zagrożeniem – tłumaczą bohaterowie spotkania. - Są pewnego rodzaju narzędziem, którym możemy sobie zaszkodzić, ale i sporo zbudować, także własną tożsamość, kompetencje, wspólnotę.

Spotkanie będzie szansą na rzeczową rozmowę, wolną od zerojedynkowych uogólnień, jak podkreślają organizatorzy: - Dlatego na spotkanie zapraszamy rodziców nastolatków i dzieci, nauczycieli i oczywiście tych, co grają lub nie, a chcą rozumieć – zachęca Monika Jarząbek, kierowniczka Stacji Orunia GAK.

Piotr Prósinowski jest absolwentem pedagogiki: wczesnej edukacji z językiem angielskim oraz edukacji międzykulturowej i regionalnej, doktorantem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego badającym obszar nowych mediów oraz specjalistą ds. profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. Piastuje też stanowisko prezesa Fundacji Inicjatywa Nox.

Piotr Krzywdziński to absolwent Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się metodologia, historia, literatura piękna oraz nowe media. Wiceprezes Fundacji Inicjatywa Nox oraz współautor książek "Socjologia Światów Wyobrażonych", "Cyfrowa Miłość. Romanse w grach wideo" oraz jak wielu artykułów o tematyce społecznej, kulturowej oraz edukacyjnej.

Rozmowę, która odbędzie się w środę, 10 listopada, o godz. 18 w Stacji Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) poprowadzi Anna Sadowska, trójmiejska przewodniczka, aktywistka i miłośniczka historii lokalnych, stażystka Stacji Orunia GAK.

Cykl „Rozmowy w poczekalni” to koncepcja rozmów na żywo z ciekawymi interlokutorami o ważnych sprawach, prowadzonych w klimacie uważności. Bliskie sąsiedztwo stacji kolejowej, symbolu szybkiego przemieszczania się i pędu za codziennymi sprawami inspiruje do tego, by przekornie wysiąść z pociągu, zatrzymać się na stacji i oddać rozmowie z drugim człowiekiem, rozmowie innej od „small talków” czy miniatur językowych z rodem z messengera czy innych komunikatorów. 

W ramach cyklu “Rozmowy w poczekalni” odbyły się już spotkania z Małgorzatą Terlecką-Reksnis, dziennikarką i autorką m.in. książki Gustawie Holoubku oraz Pawłem Lęckim, nauczycielem i felietonistą.

TV

Światowa stolica bursztynu