WOŚP zbiera na walkę z sepsą. "Ryzyko śmierci może sięgać nawet 50-60 procent"

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której 31. finał odbył się w niedzielę 29 stycznia, zbiera w tym roku pieniądze na sprzęt umożliwiający lepsze diagnozowanie i leczenie sepsy. - Sepsa faktycznie zabija - powiedział w rozmowie z Agnieszki Michajłow dyrektor medyczny Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku Rafał Cudnik, który przyznał, że jako licealista był wolontariuszem WOŚP. Śmiertelność pacjentów z sepsą może sięgać nawet 50-60 procent.
25.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie osoby - kobieta i mężczyzna - rozmawiający w studio telewizyjnym
Dyrektor medyczny Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku dr Rafał Cudnik uważa, że nie ma na świecie takiej służby zdrowia, która byłaby w pełni wyposażona w sprzęt medyczny i dlatego bardzo potrzebne są takie inicjatywy jak WOŚP 
mat. gdansk.pl

Co to jest sepsa?

Lekarz był gościem programu dziennikarki z cyklu “Jestem z Gdańska”
 
- Sepsa doprowadza do ciężkich sytuacji klinicznych, a w skrajnych przypadkach do śmierci albo do trwałego uszczerbku na zdrowiu - mówił Rafał Cudnik.

Koniec szpitala zakaźnego w Gdańsku. Zamiast niego Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Powołując się na dane światowe podał, że śmiertelność sepsy wynosi od 8 do 50-60 proc., co jest dużym wskaźnikiem. 
 
Wyjaśnił, że sepsa oznacza nieprawidłową reakcję organizmu na zakażenie. 

Kto najczęściej choruje na sepsę?

- Może być ona związana z niedojrzałością organizmu - i dlatego sepsę obserwujemy u dzieci. Jedna z grup wiekowych, która jest narażona na częstsze wystąpienie sepsy to noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca oraz dzieci do 5. roku życia. A w tej pierwszej grupie z kolei najbardziej narażone są wcześniaki - wytłumaczył Lekarz. 
 
Sepsa jako związana z dysfunkcją układu odpornościowego dotyka też osoby, które mają usuniętą śledzionę. 
 
- Na sepsę są też narażone osoby przyjmujące leki sterydowe albo leki po przeszczepach organów. Sepsa może też stanowić zagrożenie dla osób z tzw. wielochorobowością, zmagającymi się z chorobami przewlekłymi takimi, jak cukrzyca, nadciśnienie et cetera. Stąd też kolejną grupą osób, które są narażone częściej niż inne na występowanie sepsy, są seniorzy, osoby powyżej 65. roku życia - dodał Rafał Cudnik.  

Jakie wsparcie z WOŚP dostał do tej pory szpital?

Podkreślił, że w zwalczaniu sepsy pomagają urządzenia do automatycznego wykrywaniu rodzaju bakterii, która zaatakowała organizm człowieka. Na taki właśnie m.in. sprzęt będą zbierane datki podczas tegorocznej akcji charytatywnej Jurka Owsiaka. 

Gdańskie aukcje WOŚP 2023: karmienie fok, bluza z dźwigami, kawa z psychologiem. Licytuj!  

Rafał Cudnik powiedział, że gdyby nie dotychczasowe wsparcie WOŚP oraz innych organizacji, to placówka szpitalna na Zaspie miałaby o 12,5 mln zł mniej w sprzęcie medycznym. - To jest bardzo dużo - zaznaczył.   

Dyrektor medyczny Szpitala Św. Wojciecha przyznał, że sam w latach licealnych był wolontariuszem WOŚP. 

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu