To jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji, m.in. wśród mieszkańców Oliwy i miłośników Parku Oliwskiego. Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew - przede wszystkim dla sędziwego, ponad 180-letniego daktylowca, który przebił szklany dach w dotychczasowym budynku. Był on też w złym stanie technicznym.
- Obecnie trwają prace przy szkleniu kopuły rotundy. Do tego obiektu docelowo będzie wchodzić się przez modernizowaną obecnie oranżerię. Z uwagi na to, że oba budynki są połączone, pełne udostępnienie szklanej rotundy możliwe będzie dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych w oranżerii, które planowane jest pod koniec 2021 roku. Niemniej jednak, po zakończeniu szklenia i wykonaniu fugowania obiektu ogrodzenie terenu budowy zostanie przesunięte tak, aby umożliwić odwiedzającym oglądanie palmiarni z bliska - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.
Palmiarnia w Parku Oliwskim. Czas na rewitalizację zabytkowego budynku oranżerii
Nowy budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześć. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.
Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm.
Umowę dotyczącą przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej podpisano z firmą WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Koszt inwestycji to 8,5 mln złotych. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź.
To nie jedyne prace prowadzone obecnie w Parku Oliwskim. Rozpoczęły się też prace remontowe w budynku oranżerii. Trwa demontaż starego dachu i stropu obiektu. Prowadzone są również prace przy elewacji oranżerii, gdzie skuto stare tynki. Wyburzona została też tzw. przybudówka.
Szkoła Podstawowa nr 20 w Brzeźnie będzie docieplana. Remont zakończy się w przyszłym roku
Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku. Już około roku 1734 istniał tu budynek oranżerii. Znajdował się wzdłuż wschodniej granicy parku, tzw. części francuskiej, i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.
Dzięki przebudowie oranżerii jeszcze lepiej wyeksponowane zostaną w przyszłości znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Funkcjonować będzie mogła tam np. kawiarnia (o ile znajdą się w przyszłości chętni na prowadzenie tego typu działalności). Powstanie także pomieszczenie, które będzie można wykorzystać na salę konferencyjną lub dydaktyczną.