• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Rotunda palmiarni niemal cała oszklona. Trwa montaż ostatnich elementów

Oliwa. Rotunda palmiarni niemal cała oszklona. Trwa montaż ostatnich elementów

Szklane elementy elewacji położyć trzeba jeszcze na kopule rotundy. Kiedy wszystkie szyby zostaną już zamocowane, przestrzenie pomiędzy nimi pokryte zostaną fugą. Zamontowane zostaną również wszystkie instalacje wewnętrzne w obiekcie. Inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu br.
30.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobiega końca szklenie oliwskiej rotundy
Dobiega końca szklenie oliwskiej rotundy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

To jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji, m.in. wśród mieszkańców Oliwy i miłośników Parku Oliwskiego. Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew - przede wszystkim dla sędziwego, ponad 180-letniego daktylowca, który przebił szklany dach w dotychczasowym budynku. Był on też w złym stanie technicznym.

- Obecnie trwają prace przy szkleniu kopuły rotundy. Do tego obiektu docelowo będzie wchodzić się przez modernizowaną obecnie oranżerię. Z uwagi na to, że oba budynki są połączone, pełne udostępnienie szklanej rotundy możliwe będzie dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych w oranżerii, które planowane jest pod koniec 2021 roku. Niemniej jednak, po zakończeniu szklenia i wykonaniu fugowania obiektu ogrodzenie terenu budowy zostanie przesunięte tak, aby umożliwić odwiedzającym oglądanie palmiarni z bliska - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

 

Palmiarnia w Parku Oliwskim. Czas na rewitalizację zabytkowego budynku oranżerii

 

Nowy budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześć. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm.

Umowę dotyczącą przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej podpisano z firmą WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Koszt inwestycji to 8,5 mln złotych. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź.

 

Rozpoczęły się pierwsze prace modernizacyjne w budynku oranżerii
Rozpoczęły się pierwsze prace modernizacyjne w budynku oranżerii
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

To nie jedyne prace prowadzone obecnie w Parku Oliwskim. Rozpoczęły się też prace remontowe w budynku oranżerii. Trwa demontaż starego dachu i stropu obiektu. Prowadzone są również prace przy elewacji oranżerii, gdzie skuto stare tynki. Wyburzona została też tzw. przybudówka.

 

Szkoła Podstawowa nr 20 w Brzeźnie będzie docieplana. Remont zakończy się w przyszłym roku

 

Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku. Już około roku 1734 istniał tu budynek oranżerii. Znajdował się wzdłuż wschodniej granicy parku, tzw. części francuskiej, i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

Dzięki przebudowie oranżerii jeszcze lepiej wyeksponowane zostaną w przyszłości znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Funkcjonować będzie mogła tam np. kawiarnia (o ile znajdą się w przyszłości chętni na prowadzenie tego typu działalności). Powstanie także pomieszczenie, które będzie można wykorzystać na salę konferencyjną lub dydaktyczną.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka