• Start
  • Wiadomości
  • Rosyjski sprzęt wojenny zdobyty przez Ukraińców. Zobacz na wystawie

Rosyjski sprzęt wojenny zdobyty przez Ukraińców. Można oglądać na wystawie w Gdańsku do 2 września

Rosyjskie uzbrojenie - czołg, haubicoarmatę, transporter i samochód opancerzony oraz fragmenty pocisków rakietowych - przejęte przez armię ukraińską podczas toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny, można od wtorku, 23 sierpnia, oglądać na wystawie „Za wolność waszą i naszą” na Placu Zebrań Ludowych. 
22.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zniszczony czołg z lufą stojący w lesie
Rosyjski czołg zniszczony w lesie między Kijowem a Buczą. Podobnego typu maszynę można będzie obejrzeć na wystawie na Placu Zebrań Ludowych
fot. Dawid Markoff

Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa „Za wolność waszą i naszą” zorganizowana została w ramach współpracy rządów Polski i Ukrainy, w szczególności Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP oraz Ministerstwa Obrony Ukrainy. Po raz pierwszy była prezentowana w Warszawie w dniach 27 czerwca - 6 lipca, a następnie we Wrocławiu między 7 a 18 lipca.

Na wystawę składają cztery eksponaty wielkogabarytowe, czyli egzemplarze zniszczonego przez Siły Zbrojne Ukrainy sprzętu wojskowego agresora rosyjskiego. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZYGOTOWYWANIA WYSTAWY NA PLACU ZEBRAŃ LUDOWYCH  

 

Jest to czołg bojowy T-72BA, haubicoarmata 2S19 Msta-S, transporter opancerzony BTR-82A oraz samochód opancerzony „TIGR”. Oprócz tych eksponatów częścią wystawy będzie także kilka sztuk fragmentów rosyjskich pocisków rakietowych.

Rosyjski czołg bojowy T-72BA, zdobyty przez Ukraińców, ma wraz z armatą 9,6 metra długości, a szerokość 3,5 m. Waży 41 ton. 

Równie wielkim sprzętem militarnym jest samobieżna haubicoarmata 2S19 Msta-S, która wraz z armatą ma długość 12 metrów, a szerokość 3,4 m. Jej masa to 40 ton. 

Sytuacja uchodźców z Ukrainy w dużych miastach. Raport Unii Metropolii Polskich

Oprócz rosyjskiego sprzętu wojskowego częścią wystawy „Za wolność waszą i naszą” będzie 12 tablic informacyjnych w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. 

 
Wystawa na Placu Zebrań Ludowych będzie czynna do 3 września
Wystawa na Placu Zebrań Ludowych będzie czynna do 2 września
mat. KPRM

Wielkie wsparcie czyli Gdańsk Pomaga Ukrainie

Wystawie na Placu Zebrań Ludowych towarzyszyć będą także tablice informacyjne o akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie tj. humanitarnej pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, przebywającym w Gdańsku od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego.

Już od pierwszych dni agresji armii rosyjskiej na Ukrainę władze Gdańska i jego mieszkańcy angażują się bardzo mocno w pomoc obywatelkom i obywatelom naszego wschodniego sąsiada, uciekających przed grozą i niebezpieczeństwem wojny. 

O działaniach w Gdańsku na rzecz pomocy Ukrainie i Ukraińcom na gdansk.pl

Na Dolnym Mieście już 25 lutego powstał punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. W centrum przy ul. Dolna Brama 8 udzielano wsparcia psychologicznego, rzeczowego, akomodacyjnego, medycznego i formalno-prawnego. Z pomocy każdego dnia korzystało ponad 1000 osób. 

Z głównego punktu zbiórki darów na Polsat Plus Arenie Gdańsk do Ukrainy wyjechało ponad 30 transportów humanitarnych. Przewieziono m.in. żywność, środki medyczne, artykuły pierwszej potrzeby, środki higieniczne, sprzęt militarny.

Z Gdańska transporty dotarły m.in. do Lwowa, Odessy, obwodu donieckiego, Mikołajowa, Łucka.

24 kwietnia zorganizowano śniadanie wielkanocne dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. 

8 maja odbył się w Gdańsku Marsz dla Ukrainy, podczas którego odbyło się m.in. wspólne odśpiewanie hymnu Ukrainy, Polski i Europy pod Ratuszem Głównego Miasta.

Solidarność z walczącą Ukrainą wyrażano też w Gdańsku w sposób artystyczny. Powstało ponad 20 murali wyrażających sprzeciw wobec wojny w Ukrainie i solidarność z obywatelkami i obywatelami ukraińskimi. 

Gdańskie Centrum Świadczeń. Ponad 2,7 mln zł dla osób, które przyjęły uchodźców

Nie brakowało też akcentów solidarnościowych o charakterze sportowym. 14 kwietnia na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk odbył się mecz przyjaźni pomiędzy drużynami Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck. Lepsi byli goście, którzy pokonali biało-zielonych 3:2. 

W akcję Gdańsk pomaga Ukrainie zaangażowanych było ponad 1100 wolontariuszek i wolontariuszy.

Do kiedy można oglądać wystawę

Wystawa „Za wolność waszą i naszą” na Placu Zebrań Ludowych będzie otwarta do 2 września, w godzinach od 10.00 do 18.00.

Rosja zaatakowała. Marta Kowal: “Wszelkie gesty solidarności są dla Ukraińców teraz bardzo ważne”

Od 24 lutego do 20 czerwca po stronie armii rosyjskiej zabitych zostało 33 800 żołnierzy. Jest to dwukrotnie więcej niż straty ZSRR w ciągu dziesięcioletniej wojny w Afganistanie (1979-1989). Moskwa straciła również 216 samolotów, 181 śmigłowców, 1477 czołgów, 3588 transporterów opancerzonych, 14 okrętów i kutrów, w tym jednostkę flagową Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej – krążownik „Moskwa”.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok