Rosyjska rakieta zniszczyła w Pokrowsku autobus miejski, podarowany przez Gdańsk

W grudniu 2023 roku do Ukrainy pojechało siedem autobusów miejskich, które Gdańsk wycofał z eksploatacji, w związku z zakupem nowych pojazdów. Służą pasażerom w ukraińskich miastach. W nocy z czwartku na piątek (4-5 kwietnia) jeden z autobusów spłonął wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na Pokrowsk w obwodzie donieckim. 
05.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zniszczony i spalony autobus obok budynku rozbitego przez ostrzał rakietowy
Rosja sieje wojenny terror, by zniszczyć morale Ukraińców. Każdego dnia i każdej nocy wojska Putina ostrzeliwują obiekty ukraińskiej infrastruktury i dzielnice mieszkaniowe. Giną ludzie, niszczony jest majątek narodowy Ukrainy. Tym razem zniszczony został także autobus miejski, podarowany przez Gdańsk
fot. Zakład Komunikacji Miejskiej w Pokrowsku

Spłonął nie tylko autobus

Rakiety uderzyły w nocy, około godz. 3.30. Jedna z nich trafiła w siedzibę Zakładu Komunikacji Miejskiej w Pokrowsku. Zniszczeniu uległ budynek, wybuchł pożar. Jedna ze ścian przewróciła się na autobus, podarowany przez Gdańsk. Ogień przeniósł się na znajdujący się w podwórzu park maszynowy. Spłonął nie tylko autobus z Gdańska, ale też inne, m.in. “szkolny”, do przewozu dzieci. 

- Pokrowsk jest teraz bez komunikacji miejskiej - mówi Juri Żerlicyn, koordynator pomocy polskich miast dla miast Ukrainy. - Szczęśliwe nikt nie zginął. Na dźwięk alarmu dwaj stróże nocni zdążyli się ukryć w schronie przeciwlotniczym.

W ataku rakietowym na Pokrowsk zniszczony został także “namiot niezłomności” - również podarowany przez Gdańsk specjalny Heating Point, do wspierania wojska i ludności w trudnych warunkach terenowych i pogodowych - wyposażony m.in. w agregaty prądotwórcze i nagrzewnice, gdzie można się ogrzać i naładować sprzęt elektroniczny.

"Namioty niezłomności" pojadą z Gdańska do trzech ukraińskich miast. Jak jeszcze pomagamy?

Była to w ostatnim czasie druga noc, gdy Pokrowsk został ostrzelany przez Rosjan. Z wtorku na środę rakiety S-300 uderzyły w osiedle mieszkalne, uszkodzonych zostało 11 wieżowców. Nie podano liczby ofiar.

Konwój z Gdańska do Kramatorska w Ukrainie. Odpowiedź na głosy, żeby nie pomagać

Polskie miasta - miastom Ukrainy

Pokrowsk jest miastem przyfrontowym, leży we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim. Według oficjalnych danych, w styczniu 2021 roku mieszkało tam 61 tysięcy osób. Po najeździe Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku liczba mieszkańców znacznie spadła. Tym, którzy zostali - a są to przeważnie osoby starsze - miejscowe władze samorządowe, pomimo bardzo trudnej sytuacji, starają się zapewnić minimum warunków do godnego życia.

Miasto Pokrowsk zostało objęte pomocą w ramach akcji “Polskie Miasta Ukrainie”. To wspólna inicjatywa Unii Metropolii Polskich, Komitetu Regionów UE i Związku Miast Polskich, a także Związku Miast Ukrainy. Jednym z motorów akcji jest Gdańsk.

Pomoc dla miast Ukrainy na dużą skalę niesie również Warszawa, która już w pierwszych miesiącach wysłała do Ukrainy m.in. 23 tramwaje typ 105 i 60 wagonów metra.

Pięciu mężczyzn, którzy stoją obok siebie podczas briefingu prasowego. W tle stoją dwa autobusy miejskie
Autobusy z Gdańska pojechały do Ukrainy przez Warszawę, która dołożyła swoją pomoc. Wypełnione darami wyruszyły ze stolicy 11 grudnia ub. roku. Nz. od prawej: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, poseł Paweł Kowal, obecnie pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy, Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, Juri Żerlicyn koordynator akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie
fot. UM Warszawa

Ukraina trwa, potrzebuje pomocy

Autobus, który spłonął w Pokrowsku, służył mieszkańcom przez ponad 3 miesiące. 11 grudnia ub. roku z Gdańska wyjechało w sumie siedem takich autobusów, a także samochody dostawcze, sprzęt budowlany, w tym worki na piach, łopaty, geowłóknina. Do Ukrainy trafiły też agregaty prądotwórcze i stacja do uzdatniania wody.

Wcześniej, w ramach akcji “Polskie Miasta Ukrainie” nasze samorządy przekazały samorządom ukraińskim m.in. sześć namiotów pneumatycznych wraz z wyposażeniem, kilkadziesiąt generatorów prądu, materiały budowlane i narzędzia, środki higieniczne, artykuły żywieniowe, 13 busów, osuszacze, wentylatory i pilarki o łącznej wartości kilku milionów złotych.

Najdłuższa miejska trasa? Trójmiasto - Lwów. Autobusy z Gdańska i Gdyni służą już na Ukrainie

W połowie marca br. trzy samochody Gdańskich Usług Komunalnych zawiozły do Kramatorska sprzęt medyczny, bandaże, lekarstwa - jako darowiznę pomorskich szpitali, którą samorząd wojewódzki przekazał Fundacji Gdańskiej. W GUK nieźle musieli się nagłowić i napracować, by taką masę darów zmieścić w trzech furgonach. Do Ukrainy pojechały m.in.: kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty do hemodializy, chłodziarki, mikrofalówki, respiratory, łóżka polowe, medykamenty, żywność.

Gdańsk wśród polskich miast, które kontynuują pomoc Ukrainie

TV

Każdy może pomóc