• Start
  • Wiadomości
  • Romuald Wicza-Pokojski nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej. Wraca też José Maria Florêncio

Romuald Wicza-Pokojski nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej. Wraca też José Maria Florêncio

Opera Bałtycka w Gdańsku od 1 lipca 2018 roku będzie miała nową dyrekcję. Obowiązki dyrektora instytucji przejmuje Romuald Wicza-Pokojski - dyrektor Teatru Miniatura, zaś stanowisko dyrektora muzycznego obejmie znany już gdańskiej widowni operowej José Maria Florêncio, obecnie szef-dyrygent Capelli Bydgostiensis. Obaj mają pełnić funkcje dyrektorów do 31 sierpnia 2019.
20.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej został Romuald Wicza Pokojski
Nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej został Romuald Wicza Pokojski
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

O tym, że będą zmiany na stanowisku dyrektora Opery Bałtyckiej Urząd Marszałkowski informował już pod koniec lutego 2018 r. W wystosowanym wówczas komunikacie do prasy oznajmiono, że Warcisław Kunc - obecny dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku odejdzie ze stanowiska z końcem czerwca tego roku.

Decyzja podjęta przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i samego zainteresowanego miała być zgodna i wynikać z „wnikliwej oceny sytuacji instytucji”. A ta, nie była szczególnie korzystna. Dyrektora krytykowano za nierówny poziom artystyczny proponowanych premier i nieustanne konflikty z pracownikami.   

O tym: "Wynik wnikliwej oceny". Warcisław Kunc nie będzie już dyrektorem Opery Bałtyckiej

O najnowszej decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego pracowników opery poinformował dziś, 20 czerwca 2018 roku, marszałek Mieczysław Struk. Na spotkaniu z zespołem opery obecni byli też obaj nowi dyrektorzy. O ich zadaniach marszałek mówił tak: - Chcemy, by obaj panowie zapewnili stabilną pracę Operze Bałtyckiej, dokonali sensownych uzgodnień repertuarowych i zapewnili rozwój operze w dłuższej perspektywie.

Marszałek Struk zapewniał o chęci dialogu z zespołem i utrzymania opery. Obiecał też podwyżki - dla pracowników opery i innych instytucji kultury, za których działalność odpowiada gdański Urząd Marszałkowski. Będzie to suma w wysokości 400 zł brutto, już od lipca. W sumie na podwyżki przeznaczonych będzie ponad 12 mln złotych. 

Nominowani dyrektorzy Opery będą pełnić swoje obowiązki od 1 lipca 2018 do 31 sierpnia 2019 r. Marszałek Struk stwierdził, że ten okres może być dłuższy, gdyż oczekuje od nich przygotowania do przebudowy siedziby instytucji. Jeszcze w tym roku nowi dyrektorzy otrzymają na ten cel 300 tysięcy złotych, w przyszłym - ponad 3,2 mln.

Nowa dyrekcja Opery Bałtyckiej po konferencji
Nowa dyrekcja Opery Bałtyckiej po konferencji
Michał Piotrowski

Kim są nowi dyrektorzy?

Romuald Wicza-Pokojski jest doskonale znany gdańskiej publiczności. To reżyser - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, dramaturg i manager, który od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Jego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2019 roku, więc przez najbliższy rok będzie łączył obie funkcje dyrektorskie. Miniatura pod jego kierownictwem stała się jednym z czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce.

Co to opery ma równie ambitne plany: - Plan jest jeden: przygotowanie tak Opery, abyśmy mogli mówić o niej jako o jednym z najlepszych teatrów operowych w Europie. Jedną z pierwszą decyzji będzie ustalenie repertuaru na sezon. Trzeba uruchomić potencjał tkwiący w zespołach Opery Bałtyckiej.

Pokojski ma też doświadczenie w tworzeniu festiwali i dużych widowisk plenerowych. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych. Dziś Teatr Wiczy uważany jest za legendarny teatr alternatywny, mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Był też pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki  (2003–2006) oraz kierownikiem społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009), a w latach 2008–2011 piastował funkcję dyrektora programowego Biura Gdańsk 2016, gdy miasto aplikowało do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie ponownie José Maria Florêncio
Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie ponownie José Maria Florêncio
Mateusz Ochocki/KFP

José Maria Florêncio obejmie funkcję dyrektora muzycznego. I to również postać znana melomanom, gdyż José Maria Florêncio pełnił już tę funkcję w Operze Bałtyckiej w latach 2008-2011.

Na konferencji zapewniał, że cieszy sie bardzo z powrotu i w najbliższym czasie skupi się na pracy z zespołem, w którego potencjał również wierzy.

- Jestem absolutnie przekonany, że Opera Bałtycka była, jest i będzie przywilejem dla artysty, który z nią pracuje. Była dla mnie przywilejem - zapewniał. - Tutaj odniosłem kilka z największych sukcesów mojej kariery.

Florêncio pochodzi z Brazylii, w Polsce mieszka od 1985 r. i posiada polskie obywatelstwo. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy). W dotychczasowej karierze sprawował już funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo. José Maria Florêncio pracował w 26 krajach na świecie, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni też funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Więcej:

Wielkie zmiany w Operze Bałtyckiej. Będzie jak w Niemczech i we Włoszech

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu