• Start
  • Wiadomości
  • Rok Memlinga w Gdańsku. Zobacz, jak artystów inspiruje "Sąd ostateczny"

Rok Memlinga w Gdańsku. Zobacz, jak artystów inspiruje "Sąd ostateczny"

Złoty tramwaj, ogromna złota kula lądująca na stadionie Energi i na Mariackiej, opera, mural, komiks czy konferencja naukowa to elementy kampanii promującej obecność w Gdańsku jednego z dwóch najcenniejszych obrazów w Polsce - “Sądu ostatecznego” Hansa Memlinga. Co nas jeszcze zaskoczy w Roku Memlinga?
24.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Złoty tramwaj to najbardziej widowiskowy element kampanii promującej “Sąd ostateczny”

W Polsce są tylko dwa tak cenne obrazy - "Dama z gronostajem" Leonardo da Vinci i “Sąd ostateczny” Hansa Memlinga. Pierwszy jest w Krakowie, drugi oczywiście w Gdańsku, ale czy dostatecznie dobrze znamy to dzieło?

Aby wiedzę tę upowszechnić rok 2017 ogłoszono w Gdańsku Rokiem Memlinga, a najważniejsze instytucje kulturalne miasta przyłączyły się do akcji “Jeden ze 100”. Dlaczego taka nazwa? Ma podkreślać, że “Sąd” to jeden z najważniejszych obrazów w sztuce dawnej. Koordynatorem akcji zostało Muzeum Narodowe, depozytariusz cennego dzieła.

“Sąd ostateczny” to jeden z najważniejszych obrazów w sztuce dawnej


Złoty pociąg to mit. Złoty tramwaj - to fakt

Najbardziej widowiskowym elementem kampanii promującej “Sąd ostateczny” wydaje się być złoty tramwaj, który wyjechał na tory miasta w ostatni weekend lipca. Najpierw budził zaskoczenie podróżnych, bo było na nim tylko logo Muzeum Narodowego w Gdańsku, ale od wczoraj bok tramwaju zdobi już biały okrąg i czarny tytuł memlingowskiego dzieła pisany charakterystycznym krojem, rodzajem polskiej szwabachy. Na ulicach pojawiły się też niezwykłe billboardy: wielka złota kula, trochę jak pojazd kosmitów, ląduje na stadionie Energi, pomiędzy kamieniczkami na Mariackiej albo przytula się do portowych dźwigów.

Złota kula, symbol duchowego przesłania obrazu, ląduje pomiędzy kamieniczkami na Mariackiej...


Skąd takie pomysły?

- Chcieliśmy pokazać obraz z nieco innej strony, nie epatować jego bogactwem, ale poszukać tego, co jest w nim uniwersalne i pierwotne, czyli sfery duchowej - tłumaczy Adam Chyliński, dyrektor artystyczny TOFU Studio, agencji reklamowej, której efekt pracy oglądamy w przestrzeni miasta. - Zawarliśmy ją w symbolu złotej kuli. Ona, przy całej barokowości obrazu jest minimalistyczna, uosabia absolut zstępujący na ziemię, ale taki który jest blisko człowieka współczesnego.

...i na stadionie

Dziełem TOFU Studio są też: logo na tramwajach, jeszcze bardziej uproszczone - złota kula zredukowana do okręgu - oraz charakterystyczne plakaty.


Memling za parawanem

Muzeum Narodowe przygotowuje też oryginalny projekt kalendarza. Wpis na portalu społecznościowym zachęcający do udziału w konkursie na ilustracje do kalendarza w krótkim czasie zdobył 100 tysięcy polubień, a na sam konkurs aż wpłynęło 270 prac. Z tego ogromu jury wyłoniło, po ośmiokrotnej selekcji, 13 projektów. Za najbardziej udany uznano plakat Anny Parady.

Okładka przyszłego kalendarza MN jest autorstwa Anny Parady

- Ilustracja Anny Parady znajdzie się na okładce kalendarza - mówi Małgorzata Posadzka z Muzeum Narodowego. - Pozostałe 12 wewnątrz wydawnictwa. Zainteresowanie konkursem było ogromne.

Inwencja młodych projektantów zaskoczyła jury - na ich rysunkach postaci z obrazu kryją się za parawanami na plaży, skaczą do wody, ujęcia są bardzo graficzne, pozbawione koloru czasem tylko fradmenty wyabstrahowane z całości.

Ta karta z projektu kalendarza bardzo podobała się internautom

Narysuj historię Memlinga

Miejska Biblioteka Publiczna ma na swoim “memlingowskim koncie” organizację ogólnopolskiego konkursu na komiks o wielkim malarzu. Wygrał go zafascynowany renesansem 30-latek, Łukasz Pawlak. Autor pracował nad graficzną książką ponad pół roku. 50-stronicowy komiks charakteryzują duża ilość tekstu i nowoczesna kreska, co szczególnie ujęło zasiadających w jury uznanych autorów komiksów: Jakuba Babczyńskiego i Piotra Szulca. Materiał tekstowy jest wprawdzie obszerny - opowiada nie tylko o biografii artysty i historii dzieła, ale też o innych dziełach mistrza, i mógłby zmęczyć młodego czytelnika - broni się jednak poczuciem humoru. Premiera komiksu „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu” miała miejsce pod koniec czerwca na Gdańskich Spotkaniach Komiksowych GDAK 2017, dziś można już go kupić w gdańskim Muzeum Narodowym.

„Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu” - komiks narysował i napisał Łukasz Pawlak. Można go kupić w Muzeum Narodowym


- Komiks sprzedaje się znakomicie. Myślimy już o dodruku - przyznaje Bożena Orczykowska wicedyrektor Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

Przed nami Memling operowy, naukowy i wystawowy 

- Dotychczas instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Gdańska i województwa pomorskiego zrealizowały 16 projektów poświęconych dziełu Memlinga - mówi Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Do końca roku w ramach Programu JEDEN ze 100 zostanie zrealizowanych kolejnych 16 projektów.

Przed nami więc jeszcze wielki artystyczny projekt - premiera opery “Sąd Ostateczny” z muzyką Krzysztofa Knittla i librettem Mirosława Bujko w Operze Bałtyckiej, która odbędzie się w 8 listopada 2017. Opracowania muzycznego podjął się Szymon Morus, tegoroczny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Partię głównego bohatera zaśpiewa Robert Gierlach.

Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku: - Do końca roku w ramach Programu JEDEN ze 100 zostanie zrealizowanych kolejnych 16 projektów

Nieco wcześniej, bo w październiku na terenie wokół Muzeum Narodowego pojawi się wystawa “Seven Cardinal Sins - an Homage to Hans Memling's Last Judgement”, zorganizowana przez fundację Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury SFINKS. Zobaczymy na niej prace trójmiejskich twórców: Henryka Cześnika, Roberta Florczaka, Jacka Kornackiego i Jacka Staniszewskiego. Wystawa miała wernisaż na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Parku Trzech Narodów w Weil am Rhein w Niemczech, w ramach Kieswerk Open Air.

Już teraz możemy obejrzeć jak prace postępują, choć oficjalna prezentacja odbędzie się 31 sierpnia o godz. 18.30, nad muralem powstającym na Zaspie. “Sąd Ostateczny - żywy w pikselach” to jego tytuł i najnowsza praca Piotra Szwabego. Przedstawia fragment obrazu ukazujący ważenie dusz na szalach. Artysta pracuje na ścianie już od początku miesiąca. Mural dołączy do gdańskiej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, a wernisaż będzie połączony ze spacerem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami i zwiedzaniem zaspiańskiej kolekcji.

Do końca roku, a organizatorzy akcji zapowiadają, że będzie ona kontynuowana w 2018 roku, czeka nas jeszcze wiele wydarzeń. Niektóre z nich to: Radio Gdańsk wyemituje kolejne audycje Marzeny Bakowskiej poświęcone tryptykowi, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zrealizuje cykl wędrówek szlakiem gdańskich sądów ostatecznych, odbędą się konferencje naukowe i spotkania z badaczami twórczości Memlinga, wirtualna gra miejska, wystawy i koncert symfoniczny z muzyką Pawła Szymańskiego inspirowaną "Sądem Ostatecznym" oraz prezentacja współczesnej multimedialnej instalacji ceramicznej wykonanej przez znanego artystę ceramika Nicolę Bocciniego.

Na bogato - złoty tramwaj kursuje po Gdańsku. O co chodzi?

Przygotuj się na “Sąd ostateczny”. Spotkanie z autorem komiksu o Memlingu już we wtorek

Arcydzieło pod lupą. Dzieci malują “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana