• Start
  • Wiadomości
  • Sto lat temu urodził się Lech Bądkowski. W piątek, 31 stycznia - inauguracja obchodów. ODBIERZ bezpłatne zaproszenie

Sto lat temu urodził się Lech Bądkowski. W piątek, 31 stycznia - wielka inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego

W dniu 24 stycznia 1920 r. w Toruniu urodził się Lech Bądkowski. Inaugurację gdańskich obchodów Roku Lecha Bądkowskiego zaplanowano na piątek, 31 stycznia, w Centrum św. Jana w Gdańsku. W programie: koncert przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i wystąpienia gości, którzy zinterpretują teksty wybitnego gdańszczanina. W uroczystości będzie uczestniczyć rodzina Lecha Bądkowskiego, a także Donald Tusk, który w młodości był jednym z jego najbliższych współpracowników.
24.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Badkowskidobry
 

 

W inauguracji Roku Lecha Bądkowskiego może wziąć udział każdy, kto odbierze bezpłatne zaproszenie w sekretariacie NCK w Gdańsku.

 

CZYTAJ: KIM BYŁ LECH BĄDKOWSKI

 

Na uroczystość zapraszają Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i  Larry Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Koncert przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński, a oprawę muzyczną zapewni CHÓR DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka. Ze sceny krótkie wspomnienia o Lechu Bądkowskim, jego teksty i myśli wygłoszą Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska (wnuczka Lecha Bądkowskiego).

 

Lech Bądkowski był wielkim patriotą, działaczem kaszubskim, krzewicielem myśli samorządowej. Tutaj - podczas spaceru w Gdyni, w 1947 r. Rada Miasta Gdańska uchwaliła, że rok 2020 będzie w naszym mieście Rokiem Lecha Bądkowskiego
Lech Bądkowski był wielkim patriotą, działaczem kaszubskim, krzewicielem myśli samorządowej. Tutaj - podczas spaceru w Gdyni, w 1947 r. Rada Miasta Gdańska uchwaliła, że rok 2020 będzie w naszym mieście Rokiem Lecha Bądkowskiego
Archiwum rodzinne Sławiny Kosmulskiej, córki Lecha Bądkowskiego

 

Teksty Lecha Bądkowskiego zinterpretują:

  • Donald Tusk: Polityka - bycie politykiem
  • Mieczysław Struk: Idea krajowości - region - samorząd
  • Aleksandra Dulkiewicz: Jaki powinien być lider i jak budować relacje
  • Józef Borzyszkowski: Obowiązek pamięci, pojednanie, konieczna otwartość
  • Miłosława Kosmulska: Znaczenie opinii publicznej i wolnej debaty

 

Inauguracja obchodów Roku Lecha Bądkowskiego odbędzie się 31 stycznia 2020 r., godz. 18.00 w Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50.

Wstęp na zaproszenia.

Bezpłatne (jednoosobowe) zaproszenia do odbioru w sekretariacie NCK, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku przy ulicy Korzennej 33/35, od 29 stycznia 2020 r. w godz. 8.00-16.00.

 

W ciągu roku zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych Lechowi Bądkowskiemu w instytucjach kultury i placówkach oświatowych.

30 stycznia, godz. 8.30 - Lech Bądkowski zostanie patronem nowego tramwaju PESA Jazz Duo. Uroczystość nadania imienia odbędzie się na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody. Tego samego dnia tramwaj im. Lecha Bądkowskiego rozpocznie kursowanie na linii Nr 12 na trasie Oliwa - Migowo. W kolejnych dniach będzie wyjeżdżał na inne trasy w mieście.

3 lutego, o godz. 20.00 - Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przygotowuje spektakl teatralny na motywach dramatu Lecha Bądkowskiego pt. „Sąd nieostateczny”. Premiera odbędzie się w Teatrze Wybrzeże. Późniejsze spektakle będą prezentowane w miastach powiatowych na Kaszubach.

18 lutego o godz. 17.30 - Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska napisała książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Spotkanie wokół książki odbędzie się w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42). Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym. Biblioteka planuje także publikacje komiksu poświęconego Bądkowskiemu.

22 lutego - Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego”.


Na skwerku u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana ma stanąć pomnik Lecha Bądkowskiego. Z inicjatywą postawienia pomnika Lecha Bądkowskiego wystąpiły wspólnie trzy organizacje, w tym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek zgodny z procedurą i podjęło się sfinansowania pomnika. Na listopadowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę o jego wzniesieniu. Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony niebawem.

Przypominamy, że od roku 2000 w Gdańsku przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego, które zarówno upamiętniają jego zasługi dla Gdańska jak i są formą docenienia i promocji społecznych działań w naszym mieście. Nagrody przyznaje się w trzech kategoriach: Gdański Społecznik Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdańska Organizacji Pozarządowej Roku. Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób).


WIĘCEJ O INICJATYWACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH POSTAĆ LECHA BĄDKOWSKIEGO - TUTAJ

 

TV

Każdy może pomóc