Lutowa sesja RMG: rok 2024 w Gdańsku Rokiem Unii Europejskiej na 20-lecie Polski w UE

Zapowiada się, że obchody 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej będą miały w Gdańsku szczególnie uroczystą oprawę. W czwartek, 29 lutego, Rada Miasta Gdańska - głosami klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska - postanowiła, że rok 2024 będzie Rokiem Unii Europejskiej. Od głosu wstrzymali się radni PiS, jeden z nich pozwolił sobie na drwiny.
29.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok ludzi niosących flagę Unii Europejskiej
Już 1 maja minie 20 lat od wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej. Dziś trudno zliczyć korzyści, jakie wsparcie UE i udział w życiu Wspólnoty przyniosły obywatelkom i obywatelom RP
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Polska i Gdańsk w UE

Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Wcześniej trwały długofalowe negocjacje przedakcesyjne, a w roku 2003 odbyło się referendum, w którym za przystąpieniem do UE opowiedziało się 77,45 proc. Polaków. Orędownikiem przystąpienia do Wspólnoty był m.in. papież Jan Paweł II, który krótko przed głosowaniem w Polsce wygłosił w Rzymie przemówienie, gdzie znalazło się pozytywne hasło “Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. W województwie pomorskim zwolenników integracji było jeszcze więcej niż w całym kraju - ZA głosowało 80,25 proc. Pomorzanek i Pomorzan.

W ciągu 20 lat cała Polska znalazła się na drodze intensywnego rozwoju cywilizacyjnego dzięki dotacjom z Unii Europejskiej i unijnym normom prawnym. Gdańsk jest wśród największych beneficjentów tej zmiany.

Przeciw Putinowi, dla demokracji i wspólnej Europy - prezydentka Parlamentu Bremy na forum RMG

Dokąd doszliśmy z Unią 

W czwartek, 29 lutego, 73. sesja Rady Miasta Gdańska stała się dla radnych Koalicji Obywatelskiej okazją do wniesienia projektu uchwały o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Unii Europejskiej. Treść dokumentu przedstawił radny Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Po 20 latach członkostwa w UE widzimy, że zapewnia ona stabilność polityczną, rozwój gospodarczy, współpracę międzynarodową i ochronę wspólnych wartości - mówił przewodniczący klubu KO.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego na Gdańskiej Lekcji Obywatelskiej

Mężczyzna w średnim wieku, w okularach. Przemawia z mównicy
Projekt uchwały o ustanowieniu roku 2024 w Gdańsku Rokiem Unii Europejskiej przedstawił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Radny Cezary Śpiewak-Dowbór podając przykłady, przypomniał, jak wiele zyskał Gdańsk dzięki funduszom europejskim:

  • tunel pod Martwą Wisłą
  • cała infrastruktura związana z organizacją EURO 2012
  • Ergo Arena
  • zbiorniki retencyjne
  • trasy tramwajowe
  • liczne inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe 

Jak bronić demokracji w krajach UE? Opinia Aleksandry Dulkiewicz dla Komitetu Regionów

Zdjęcie przedstawia dwie dłonie, które trzymają okolicznościową kartę wielkości pocztówki. Widnieje na niej niebieska twarz i napis Kocham Cię Europo. Na niebieskiej twarzy umieszczony jest wianek żółtych gwiazdek symbolizujących UE, wargi ust kobiety mają kolory biały i czerwony
Zdjęcie wykonane 1 maja 2021 roku, podczas gdańskich obchodów 17. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nie wszyscy radni byli ZA

Według Cezarego Śpiewaka-Dowbora, dzięki dalszemu wsparciu UE, Gdańsk będzie mógł wejść na wyższy poziom rozwoju infrastrukturalnego.

- Po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy Gdańsk czekają kolejne przedsięwzięcia, które pozwolą zrealizować cele postawione w Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus.

ZAPIS WIDEO 73. SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie podzielili uznania dla rozwoju, jakiego Gdańsk i Polska doświadczyły dzięki UE. Radny PiS Andrzej Skiba prześmiewczo zwrócił się do radnych KO i WdG:

- Jeśli macie potrzebę nazwać ten rok, to może warto rozważyć, by nie był to rok UE, a np. rok miasta bez dziur w drogach, rok miasta bez pustostanów, czy rok miasta, w którym ludzie mogliby w pełni godnie żyć - zaproponował radny Skiba.

Radni PiS przy uchwale w sprawie Roku Unii Europejskiej wstrzymali się od głosu.

Prezydent Dulkiewicz i burmistrzowie innych miast na spotkaniu z Ursulą von der Leyen

NASZA FOTOGALERIA Z 73. SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej