Na początek - do Wielkiej Sali Wety
- Dla nas wszystkich jest to co roku bardzo ważne spotkanie, możliwe dzięki wsparciu Muzeum II Wojny Światowej i Miasta Gdańska - mówi Hanna Szkodo, współorganizatorka spotkania, z ramienia Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.
Uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków i 37. Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte przyjechali w czwartek, 31 sierpnia, z całego kraju, zameldowali się w hotelu “Sonata”, należącym do Akademii Muzycznej w Gdańsku - noclegi w tym miejscu to już swoista tradycja. W godzinach popołudniowych zebrali się w reprezentacyjnej Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie wysłuchali m.in. prelekcji przygotowanych przez dr. Andrzeja Drzycimskiego - badacza dziejów Westerplatte, a także przez dr. Janusza Marszalca, zastępcę dyrektora Muzeum Gdańska. Część spotkania była poświęcona Adamowi Szatkowskiemu, inicjatorowi i wieloletniemu prezesowi Klubu Szkół Westerplatte, który zmarł w kwietniu br. Był w środowisku bardzo lubiany i szanowany.
84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Poranne uroczystości na Westerplatte
Westerplatte, kościół, MIIWŚ i Kaszuby
Piątek, 1 września, zaczął się oczywiście bardzo wcześnie. O godz. 3.15 - przejazd autokarami na miejsce uroczystości na Westerplatte. Potem zwiedzanie pola walki i wspólna modlitwa na tamtejszym Cmentarzu Żołnierzy WP - obrońców półwyspu. Następnie w programie znalazła się wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Kolejnym punktem pobytu w Gdańsku jest msza św. w bazylice św. Mikołaja - w intencji Westerplatczyków i ich rodzin, a także Adama Szatkowskiego i innych zmarłych członków Klubu Szkół Westerplatte.
Ostrzegł dowódcę Westerplatte. Prochy ppłk. Wincentego Sobocińskiego wrócą do Polski?
Na tym nie koniec, bowiem dla uczestników spotkania zorganizowano wycieczkę historyczno-turystyczną po Kaszubach. W programie m.in. wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w Szymbarku, złożenie kwiatów na grobie jednego z obrońców Westerplatte na cmentarzu w Gowidlinie, zwiedzanie kościoła w Kartuzach.
W sobotę - zakończenie spotkania i wyjazd z Gdańska.
Przyjechali mimo trudnych czasów
W całym kraju jest obecnie 47 szkół im. Bohaterów Westerplatte. Osiemnaście, których delegacje wzięły udział w tegorocznych uroczystościach to jedna trzecia całej liczby.
- Czasy są trudne, nie każdy może - mówi Hanna Szkodo.
Wśród członków rodzin Westerplatczyków, którzy przyjechali w tym roku do Gdańska są córki, synowie, wnuki, a nawet prawnuki.
Westerplatte. Nestor polskiej szkoły reportażu broni dobrego imienia majora Sucharskiego
Lista bohaterskich obrońców, których bliscy przyjechali na 1 września do Gdańska:
- Bartocha Stanisław
- Chrzan Władysław
- Janik Józef
- Kałuski Zdzisław
- Kłys Wincenty
- Kurczyk Jan
- Kutera Józef
- Michałowski Kazimierz
- Salwirak Stanisław
- Wilbik Bronisław
- Zdeb Jan
- Zdunkiewicz Donat
- Parwicki Jan
- Więckowicz Bolesław
- Nidziński Bolesław
- Kołton Czesław
NASZA FOTOGALERIA: