Rodziny 16 Westerplatczyków i szkoły im. Bohaterów Westerplatte na uroczystościach w Gdańsku

Przyjeżdżają co roku, od kilkunastu lat, ale teraz wyjątkowo licznie: do Gdańska zawitały 53 osoby, należące do rodzin 16 legendarnych obrońców Westerplatte. Jak zwykle są też delegacje szkół im. Bohaterów Westerplatte z całego kraju - tym razem 18 placówek. W czwartek spotkali się wspólnie w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie byli gośćmi Muzeum Gdańska. Piątek stoi dla nich nie tylko pod znakiem dorocznych, 1-wrześniowych, uroczystości na Westerplatte.
01.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia troje uczniów stojących ze sztandarami
Wizyta zaczęła się od uroczystego spotkania w reprezentacyjnej Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, który jest jednym z najwspanialszych zabytków Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Na początek - do Wielkiej Sali Wety

- Dla nas wszystkich jest to co roku bardzo ważne spotkanie, możliwe dzięki wsparciu Muzeum II Wojny Światowej i Miasta Gdańska - mówi Hanna Szkodo, współorganizatorka spotkania, z ramienia Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków i 37. Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte przyjechali w czwartek, 31 sierpnia, z całego kraju, zameldowali się w hotelu “Sonata”, należącym do Akademii Muzycznej w Gdańsku - noclegi w tym miejscu to już swoista tradycja. W godzinach popołudniowych zebrali się w reprezentacyjnej Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie wysłuchali m.in. prelekcji przygotowanych przez dr. Andrzeja Drzycimskiego - badacza dziejów Westerplatte, a także przez dr. Janusza Marszalca, zastępcę dyrektora Muzeum Gdańska. Część spotkania była poświęcona Adamowi Szatkowskiemu, inicjatorowi i wieloletniemu prezesowi Klubu Szkół Westerplatte, który zmarł w kwietniu br. Był w środowisku bardzo lubiany i szanowany.

84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Poranne uroczystości na Westerplatte

Zdjęcie mężczyzny około sześćdziesiątki, w czarnej marynarce i białej koszuli
Adam Szatkowski był nauczycielem i dyrektorem Zespołu Szkół w Resku w Zachodniopomorskiem, a także społecznikiem i działaczem samorządowym. To z jego inicjatywy utworzono ogólnopolskie Stowarzyszenie Klub Szkół Westerplatte, którego był wieloletnim prezesem. Zmarł w kwietniu 2023 roku
Archiwum rodzinne

Westerplatte, kościół, MIIWŚ i Kaszuby

Piątek, 1 września, zaczął się oczywiście bardzo wcześnie. O godz. 3.15 - przejazd autokarami na miejsce uroczystości na Westerplatte. Potem zwiedzanie pola walki i wspólna modlitwa na tamtejszym Cmentarzu Żołnierzy WP - obrońców półwyspu. Następnie w programie znalazła się wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Kolejnym punktem pobytu w Gdańsku jest msza św. w bazylice św. Mikołaja - w intencji Westerplatczyków i ich rodzin, a także Adama Szatkowskiego i innych zmarłych członków Klubu Szkół Westerplatte. 

Ostrzegł dowódcę Westerplatte. Prochy ppłk. Wincentego Sobocińskiego wrócą do Polski?

Na tym nie koniec, bowiem dla uczestników spotkania zorganizowano wycieczkę historyczno-turystyczną po Kaszubach. W programie m.in. wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w Szymbarku, złożenie kwiatów na grobie jednego z obrońców Westerplatte na cmentarzu w Gowidlinie, zwiedzanie kościoła w Kartuzach.

W sobotę - zakończenie spotkania i wyjazd z Gdańska.

Grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku, głównie kobiet. Pozują do zdjęcia na tle wysokich okien zabytkowej sali i zawieszonych między oknami dużych portretów z wizerunkami krółów
Wspólne zdjęcie członków rodzin i delegacji szkół im. Bohaterów Westerplatte - wykonane w Wielkiej Sali Wety, która jest ozdobiona m.in. portretami polskich królów. Przyjechali do Gdańska z całego kraju, 1 września to dzień bardzo ważny dla ich tożsamości. W spotkaniu uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Przyjechali mimo trudnych czasów

W całym kraju jest obecnie 47 szkół im. Bohaterów Westerplatte. Osiemnaście, których delegacje wzięły udział w tegorocznych uroczystościach to jedna trzecia całej liczby.

- Czasy są trudne, nie każdy może - mówi Hanna Szkodo. 

Wśród członków rodzin Westerplatczyków, którzy przyjechali w tym roku do Gdańska są córki, synowie, wnuki, a nawet prawnuki. 

Westerplatte. Nestor polskiej szkoły reportażu broni dobrego imienia majora Sucharskiego

Lista bohaterskich obrońców, których bliscy przyjechali na 1 września do Gdańska: 

  1. Bartocha Stanisław 
  2. Chrzan Władysław      
  3. Janik Józef
  4. Kałuski Zdzisław
  5. Kłys  Wincenty
  6. Kurczyk Jan            
  7. Kutera Józef
  8. Michałowski Kazimierz
  9. Salwirak  Stanisław   
  10. Wilbik  Bronisław
  11. Zdeb  Jan
  12. Zdunkiewicz  Donat
  13. Parwicki  Jan
  14. Więckowicz Bolesław   
  15. Nidziński  Bolesław    
  16. Kołton Czesław   

NASZA FOTOGALERIA:

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka