PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal balonów, warsztaty latawcowe, piknik rodzinny. Przygotowania do 125. urodzin Wyspy Sobieszewskiej

Festiwal balonów, warsztaty latawcowe, piknik rodzinny. Przygotowania do 125. urodzin Wyspy Sobieszewskiej
Podniebny Bazar, Balloon Festival czy rodzinny piknik - to główne wydarzenia zaplanowane na 5-6 września 2020 roku uroczystości związanych ze 125 urodzinami Wyspy Sobieszewskiej. Rzeczywiste urodziny wyspy wypadają w marcu, ale w tym roku ich obchody pokrzyżowała epidemia koronawirusa. 
2020-08-18_jarmark_podsumowanie_013_799x533.JPG
Festiwal lotów balonem to jedna z atrakcji 125 urodzin Wyspy Sobieszewskiej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

O atrakcjach związanych ze świętowaniem urodzin poinformowano podczas konferencji na Stadionie Energa Gdańsk w środę, 19 sierpnia przy okazji wstępnego podsumowania Jarmarku św. Dominika. Urodziny wyspy to przede wszystkim rodzinny piknik dla jej mieszkańców, gości z Trójmiasta i przyjezdnych. 

Za datę powstania Wyspy Sobieszewskiej przyjmuje się 31 marca 1895 roku, kiedy fragment mierzei, położonej na wschód od Gdańska, został bezpowrotnie oddzielony od jej pozostałej części, która dziś nazywana jest Mierzeją Wiślaną.

 

Na 125 urodziny Wyspy Sobieszewskiej. Poznajmy jej mieszkańców w książce “Wyspa wspomnień”  

 

W przyszłym tygodniu będzie znany szczegółowy harmonogram dwudniowych urodzin wyspy, na dziś wiadomo że zaplanowano strefę gastronomiczną i strefę relaksu, możliwość spróbowania  specjałów z wielu barobusów, grill i atrakcje dla młodszych i starszych, takie jak np. warsztaty latawcowe. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie przedsięwzięcia zostaną zorganizowane zgodnie z reżimem sanitarnym obowiązującym w związku z pandemią. 

W tym samym terminie odbędzie się także Balloon Festival - pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście. Uczestnicy urodzin będą świadkami rywalizacji ścigających się balonów, skoków spadochronowych i zawodów lotniczych.

 

2020-08-18_jarmark_podsumowanie_009_799x533.JPG
- Balony to atrakcja, którą lubią wszyscy - zapewania Bartosz Oberski, dyrektor Zawodów Festiwalu Balonowego na Wyspie Sobieszewskiej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 - Festiwal balonowy to wydarzenie, którego w Polsce nie było - powiedział Bartosz Oberski, dyrektor Zawodów Festiwalu Balonowego na Wyspie Sobieszewskiej. - To na pewno będzie wielka atrakcja dla mieszkańców i gości, bo balony są atrakcją samą w sobie, widoczne z każdego miejsca, lubiane przez wszystkich, dzieci i dorosłych. Chcemy współpracować ze społecznością Wyspy Sobieszewskiej, dlatego cieszymy się, że w ten sposób możemy świętować urodziny tego miejsca.

 

Wyspa Sobieszewska kończy 125 lat. Konkurs na jubileusz

 

Jak mówią organizatorzy, obserwarcja lotu balonu to niezapomniane przeżycie, widzowie znają tylko miejsce startu, punkt lądowania balon “wybiera” sobie sam. 

Podczas konferencji na Stadionie Energa Gdańsk można było z bliska przyjrzeć się balonowi, co prawda uwięzionemu na linach, ale podrywającego się do lotu. Chętni do udziału w festiwalu balonów powinni szykować się na pierwszy weekend września na Wyspie Sobieszewskiej. 

 

2020-08-18_jarmark_podsumowanie_002_799x533.JPG
Jak mówią organizatorzy wyjątkowego festiwalu lot balonem to niezapomniane przeżycie. Pasażerowie znają tylko miejsce startu, punkt lądowania balon “wybiera” sobie sam. 
 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl