• Start
  • Wiadomości
  • Rocznica wybuchu II wojny światowej. Miasto Gdańsk wraca do współorganizacji obchodów

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Miasto Gdańsk wraca do współorganizacji obchodów

W niedzielę, 1 września, przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Po czterech latach przerwy Miasto Gdańsk powróciło do wspólnej z Ministerstwem Obrony Narodowej organizacji obchodów na Westerplatte. O programie wszystkich planowanych wydarzeń rocznicowych w „Jestem z Gdańska" opowiedział Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska.
28.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

 

Formuła wymyślona przez prezydenta Adamowicza wspólnie z harcerzami

Cztery dni przed 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej - w środę, 28 sierpnia - gościem program „Jestem z Gdańska” był Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska.

- Wracamy do formuły wymyślonej przez prezydenta Adamowicza wspólnie z harcerzami. Dziękujemy za otwartość Ministerstwu Obrony Narodowej, które podjęło rękawicę wspólnej z nami organizacji - powiedział prowadzącej program Agnieszce Michajłow, dodając że podmiotów zaangażowanych w organizację obchodów jest i było zawsze więcej. – Formuła wspólnej organizacji to coś, co zawsze przyświecało idei miasta wolności i solidarności, idei kompromisu i szukania wspólnych rozwiązań.

Agnieszka Michajłow dociekała, co wydarzyło się cztery lata temu. Maciej Buczkowski wyjaśnił, że choć Gdańsk stracił wtedy prawo nazywania się organizatorem, a prezydent Gdańska straciła prawo zabierania głosu podczas wydarzenia, to nadal Miasto w przygotowaniach do obchodów pomagało, opłacając i organizując m.in. transport publiczny, co będzie kontynuowane w tym roku.

Kobieta i mężczyzna siedzą w studiu telewizyjnym przy stoliku i rozmawiają.
Gościem Agnieszki Michajłow w programie "Jestem z Gdańska" był Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska
Fot. www.gdansk.pl

85. rocznica wybuchu II wojny światowej i 44-lecie Sierpnia '80. Program i plan transmisji na gdansk.pl

Kto został zaproszony na Westerplatte

Podejmując ponownie rolę współgospodarza, Miasto Gdańsk ma w tym roku wpływ na to, kto i w jaki sposób jest zapraszany na Westerplatte.

- Zależało nam, żeby te wydarzenie było szeroko dostępne dla publiczności, by wszyscy czuli się uczestnikami i żeby je nagłośnić – mówił Maciej Buczkowski, dodając, że powrót do współorganizacji nie ma być w jakikolwiek sposób rewanżem, nie ma stwarzać barier, a być początkiem debaty na temat naszej bardzo skomplikowanej i trudnej historii.

- Skoro mieliście wpływ na wybór gości, czy zaprosiliście Prezydenta RP? - zapytała Michajłow.

- Oczywiście wszystkie najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent, oraz przedstawiciele wszystkich sił politycznych otrzymali zaproszenie - wyjaśnił gość „Jestem z Gdańska”. Najprawdopodobniej jednak prezydent Duda weźmie udział w obchodach wybuchu wojny w Wieluniu.

W przeciwieństwie do ostatnich lat, tegoroczne wydarzenie zostało też umiędzynarodowione, by w świadomości publiczności międzynarodowej Westerplatte znalazło się na odpowiednim i godnym dla niego miejscu, jak Pearl Harbor, Mariupol czy Termopile, gdzie toczyły się zacięte walki, a obrońcy wykazali się niezwykłym heroizmem.

Przygotowania do obchodów zaczęły się kilka miesięcy temu, co jest okresem zbyt krótkim, by mogli pojawić się niektórzy goście ze świata. Zaproszeni jednak zostali ambasadorzy państw, które pełnią misję dyplomatyczną w Polsce i delegacje z miast zaprzyjaźnionych, m.in. liczna grupa uczestników z Bremy.

Pożegnanie Wincentego Sobocińskiego

Obchody rozpoczną się już w sobotę, 31 sierpnia od pożegnania Wincentego Sobocińskiego, szefa Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Sobociński ostrzegł 31 sierpnia 1939 roku majora Henryka Sucharskiego, dowódcę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, że w każdej chwili można się spodziewać ataku Niemców, a polscy żołnierze nie mogą liczyć na wsparcie. 

W ramach obchodów zostanie odtworzona droga komisarza Sobocińskiego na Westerplatte. Początek o godzinie 14:00 na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji przy ul. Nowe Ogrody 27.

Ostatnia droga płk. Sobocińskiego. Gdańsk odda hołd bohaterowi II wojny światowej

Uroczystości na Westerplatte

Uroczystości z udziałem mieszkańców na Westerplatte rozpoczną się w niedzielę, 1 września, o godzinie 4:45. Wcześniej, o godzinie 4:15 delegacje złożą kwiaty na cmentarzu.

- Program będzie podobny do wydarzeń sprzed lat. Na pewno będą salut armatni, przelot statków powietrznych, wystąpienie marszałka Sejmu RP, premiera, ministra obrony narodowej oraz prezydent Miasta Gdańska, modlitwa ordynariatów wojskowych reprezentowanych w Wojsku Polskim – zapowiedział Maciej Buczkowski.

Z kolei modlitwa ekumeniczna odbędzie się na cmentarzu na Zaspie o godzinie 17:00 i zakończy niedzielne uroczystości. Pomiędzy pierwszym i ostatnim punktem obchodów odbędą się spotkania w kilku innych miejscach miasta.

Z uroczystości rocznicowych 1 września będą prowadzone transmisje na portalu gdansk.pl.


ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MACIEJEM BUCZKOWSKIM

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki