• Start
  • Wiadomości
  • Wybierz się na spacer do Parku Oruńskiego. Jego rewaloryzacja dobiega końca

Wybierz się na spacer do Parku Oruńskiego. Jego rewaloryzacja dobiega końca

Trwają ostatnie prace wykończeniowe przy ścieżkach spacerowych, montowane są kolejne meble miejskie. Pojawił się już dach nad parkowym amfiteatrem. Całość powinna być gotowa pod koniec listopada br. Do jednego z największych i najbardziej urokliwych gdańskich parków warto zajrzeć już dzisiaj i przekonać się, jak wygląda po rewaloryzacji.
31.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Trwa montaż dachu nad oruńskim amfiteatrem

Choć jesień w tym roku nie rozpieszcza pogodą zachęcamy, by zabrać parasol bądź kurtkę przeciwdeszczową i wybrać się na spacer do Parku Oruńskiego. Gotowe są już ścieżki spacerowe, ustawiono też stylizowane ławki, montowane są kosze na śmieci i stojaki na rowery. Urokliwie wygląda nowa altana parkowa i rosnące tu od lat, obecnie mocno "jesienne" drzewa. Nie brakuje również nowych nasadzeń roślin. Przechadzka w wolnym czasie, w takim otoczeniu, powinna każdemu sprawić przyjemność.

W ramach inwestycji wyremontowano też dwa mostki stojące na strumieniu, a także most znajdujący się w ciągu pieszo-jezdnym.

Trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w budynku dawnej wozowni, z kolei nowy amfiteatr czeka na dach.

- Elementy jego stalowej konstrukcji pojawiły się w parku w ubiegłym tygodniu. Trwa ich montaż – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zamontowane są już ławeczki, na których zasiadać będzie "parkowa" widownia.

Stylizowane ławki parkowe już stoją. Można usiąść, odpocząć, albo... po prostu sprawdzić czy są wygodne

Oruński amfiteatr, zgodnie z założeniami, ma być przestrzenią, gdzie w ciepłych miesiącach organizowane będą m.in. koncerty dla mieszkańców Gdańska. Natomiast dawna, zabytkowa wozownia po remoncie ma zostać skomercjalizowana. Prawdopodobnie będzie tam funkcjonowała restauracja bądź kawiarnia.

W ramach rewaloryzacji wykonano nie tylko ścieżki parkowe, ale także place o nawierzchni z kostki granitowej, ciągi pieszo - jezdne o nawierzchni z kostki betonowej, ścieżki gruntowe na terenie wzgórz parkowych oraz drogi serwisowe dla obsługi parku. Powstało też boisko do gry w bulle, o nawierzchni mineralnej koloru rdzawego.

Wykonawca zrealizował też sporo prac, które "ukryte" są już pod ziemią, a więc wybudował sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Zainstalowano też dodatkowe parkowe oświetlenie oraz monitoring, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo w tym miejscu.

Widownia oruńskiego amfiteatru już gotowa. Jeszcze tylko dach trzeba zamontować...

Dobiegający końca trzeci etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego rozpoczął się w listopadzie 2016 r. Powinien zakończyć się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wykonawcą prac jest spółka Park - M Poland, która za realizację zadania otrzyma 6,18 mln zł. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji miasto wydało około 2,2 mln zł.

Park Oruński to jeden z najstarszych (powstał w XVI wieku) i największych miejskich parków w Gdańsku. Znajduje się w sąsiedztwie kanału Raduni i zajmuje około 11 hektarów doliny Potoku Oruńskiego. Projekt jego rewitalizacji oparto na planie Parku Oruńskiego z połowy XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.

Pomnik Tatara RP stoi w Parku Oruńskim od siedmiu lat.  Mocno zmieniło się za to jego otoczenie

Co ciekawe, to nie koniec inwestycji w tym miejscu. O ile kończy się właśnie proces jego rewitalizacji, o tyle w przyszłym roku wydane zostaną tu pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2018. W ramach projektów ogólnomiejskich wygrał bowiem pomysł na budowę w parku wieży widokowej, z której widać będzie Gdańsk i Żuławy Wiślane. Więcej o tym projekcie przeczytacie tutaj

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia