Choć jesień w tym roku nie rozpieszcza pogodą zachęcamy, by zabrać parasol bądź kurtkę przeciwdeszczową i wybrać się na spacer do Parku Oruńskiego. Gotowe są już ścieżki spacerowe, ustawiono też stylizowane ławki, montowane są kosze na śmieci i stojaki na rowery. Urokliwie wygląda nowa altana parkowa i rosnące tu od lat, obecnie mocno "jesienne" drzewa. Nie brakuje również nowych nasadzeń roślin. Przechadzka w wolnym czasie, w takim otoczeniu, powinna każdemu sprawić przyjemność.
W ramach inwestycji wyremontowano też dwa mostki stojące na strumieniu, a także most znajdujący się w ciągu pieszo-jezdnym.
Trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe w budynku dawnej wozowni, z kolei nowy amfiteatr czeka na dach.
- Elementy jego stalowej konstrukcji pojawiły się w parku w ubiegłym tygodniu. Trwa ich montaż – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Zamontowane są już ławeczki, na których zasiadać będzie "parkowa" widownia.
Oruński amfiteatr, zgodnie z założeniami, ma być przestrzenią, gdzie w ciepłych miesiącach organizowane będą m.in. koncerty dla mieszkańców Gdańska. Natomiast dawna, zabytkowa wozownia po remoncie ma zostać skomercjalizowana. Prawdopodobnie będzie tam funkcjonowała restauracja bądź kawiarnia.
W ramach rewaloryzacji wykonano nie tylko ścieżki parkowe, ale także place o nawierzchni z kostki granitowej, ciągi pieszo - jezdne o nawierzchni z kostki betonowej, ścieżki gruntowe na terenie wzgórz parkowych oraz drogi serwisowe dla obsługi parku. Powstało też boisko do gry w bulle, o nawierzchni mineralnej koloru rdzawego.
Wykonawca zrealizował też sporo prac, które "ukryte" są już pod ziemią, a więc wybudował sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Zainstalowano też dodatkowe parkowe oświetlenie oraz monitoring, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo w tym miejscu.
Dobiegający końca trzeci etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego rozpoczął się w listopadzie 2016 r. Powinien zakończyć się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wykonawcą prac jest spółka Park - M Poland, która za realizację zadania otrzyma 6,18 mln zł. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji miasto wydało około 2,2 mln zł.
Park Oruński to jeden z najstarszych (powstał w XVI wieku) i największych miejskich parków w Gdańsku. Znajduje się w sąsiedztwie kanału Raduni i zajmuje około 11 hektarów doliny Potoku Oruńskiego. Projekt jego rewitalizacji oparto na planie Parku Oruńskiego z połowy XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.
Co ciekawe, to nie koniec inwestycji w tym miejscu. O ile kończy się właśnie proces jego rewitalizacji, o tyle w przyszłym roku wydane zostaną tu pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2018. W ramach projektów ogólnomiejskich wygrał bowiem pomysł na budowę w parku wieży widokowej, z której widać będzie Gdańsk i Żuławy Wiślane. Więcej o tym projekcie przeczytacie tutaj.