Rewitalizacja Opływu Motławy. W sobotę przyjdź na spacer - podpowiedz, co warto poprawić

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnego etapu rewitalizacji terenów opływu Motławy. Prace obejmują cały obszar opływu. Pod koniec października odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie. W sobotę, 9 listopada, zaplanowano spacer badawczy. Mile widziani są wszyscy zainteresowani mieszkańcy.
06.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widac zakola rzeki, zielone zabytkowe bastiony wykonane z ziemi, w tle po lewej kamienice
W sobotę przyjdź na spacer badawczy wokół opływu Motławy
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Park nad całym opływem

Część Opływu Motławy ma status parku, a jego powierzchnia wynosi 11 hektarów. Obejmuje on m.in. teren z charakterystycznymi bastionami nad rzeką Motławą, na odcinku od ul. Okopowej do ul. Elbląskiej, od strony Śródmieścia. Pomysł jest taki, by parkiem stał się cały teren opływu, także od strony Olszynki i Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec. Wówczas jego powierzchnia wyniesie aż 42 hektary.

Biuro Architekta Miasta rozpoczęło tzw. proces partycypacyjny, który zakłada, iż w pierwszym etapie zebrane zostaną opinie i propozycje mieszkańców, którzy przedstawią najpilniejsze potrzeby i wskażą miejsca, które - ich zdaniem - najlepiej spełnią funkcję rekreacyjną. 

Na tej podstawie przygotowany zostanie projekt dla tego terenu - chodzi o to, by tak zaplanować to miejsce, by jak najlepiej służyło wszystkim jego użytkownikom, z zachowaniem ochrony jego przyrodniczego oraz historycznego dziedzictwa.

Drzewo samo się obroni. Rozmowa z dendrologiem GZDiZ

Gdzie początek spaceru?

Spacer rozpocznie się o godz. 12. Zbiórka - w sąsiedztwie Bramy Nizinnej i bastionu św. Gertrudy, przy budynku Centrum Dolna Brama, przy ul. Dolna Brama 8. 

Co ważne, na spacer obowiązują zapisy. Należy wypełnić formularz, który znajduje się TUTAJ. 

Sobotni spacer poprowadzą:

  • dr Michał Buliński - ekspert ds. geobotaniki i ochrony przyrody, pasjonat terenów Opływu Motławy,
  • Marek Barański - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, angażujący się w rozwój przestrzeni miejskich.

- Wraz z ekspertami przyjrzymy się kluczowym aspektom parku, zidentyfikujemy potencjalne wyzwania i omówimy potrzeby, które należy wziąć pod uwagę, planując rozwój i ochronę tej przestrzeni - podkreślają organizatorzy spaceru z Biura Architekta Miasta Gdańska.

Wydarzenie potrwa maksymalnie 2,5 godziny.

Sobotni spacer badawczy będzie okazją do tego, by lepiej poznać przestrzeń opływu Motławy, ale też do spojrzenia na nią pod kątem potrzeb mieszkańców, tożsamości miejsca, ochrony lokalnej przyrody i dziedzictwa historycznego.

Mieszkańcy chcą bezpieczeństwa

22 października br. odbyło się spotkanie inauguracyjne poświęcone ewentualnemu zagospodarowaniu terenów wokół Motławy. 

Większość uczestniczących w nim mieszkańców zwracała przede wszystkim uwagę na konieczność zadbania o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, w tym bezpieczeństwo mieszkańców tego terenu. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Duże zainteresowanie planami wobec opływu Motławy

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza