Rewitalizacja Nowego Portu i Dolnego Miasta. Estetyczniej i wygodniej na ulicach

Zaglądaliście ostatnio do Nowego Portu bądź na Dolne Miasto? Warto wybrać się tam na spacer. W ostatnim czasie w tych dzielnicach wyremontowano kilka ulic, a także budynków, w ramach prowadzonego przez Miasto programu rewitalizacji. Zobaczcie, jak obecnie wyglądają.
01.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie ławki stojące naprzeciwko siebie, widać fragment nowego chodnika i kilka zielonych drzew, po lewej kilka drewnianych donic z małymi drzewkami, w tle za nimi stoi kilka zaparkowanych samochodów osobowych
Nowe, równe chodniki, do tego w wielu miejscach miejskie meble. Wszystko uporządkowane, zachęca do spędzania czasu także na ulicy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Dzieje się na Biskupiej Górce

Obecnie intensywne prace remontowe i modernizacyjne trwają przede wszystkim na Biskupiej Górce, gdzie swoje oblicze zmienią zarówno ulice, jak i znajdujące się tam kamienice. Wyremontowano już ul. Górka, a obecnie prace koncentrują się na ul. Zaroślak. Wkrótce ruszy przebudowa trzech innych ulic: Salwator, Biskupiej i Na Stoku.

Robotników zobaczyć można też w innej części Śródmieścia - trwa porządkowanie terenów opływu Motławy, od strony Dolnego Miasta.

Czas na uporządkowanie terenów opływu Motławy

na zdjęciu wyremontowany chodnik, po prawej zamontowane trzy stojaki rowerowe, w tle widać trawnik, a także fragment ulicy i zaparkowane na niej samochody
Na Dolnym Mieście wyremontowano ulice: Przyokopową, Polną i Wierzbową
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Rewitalizacja Dolnego Miasta

W ramach rewitalizacji tej części Gdańska przebudowano dotąd trzy ulice: Przyokopową (niecałe 200 m), Polną (ok. 80 m) i Wierzbową (ok. 80 m). Wymieniono na nich nawierzchnię dróg i chodników przy maksymalnym możliwym wykorzystaniu znajdującej się tam historycznej kostki kamiennej. We wszystkich lokalizacjach pojawiło się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i elementy małej architektury. Powstały również miejsca postojowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców także po zmroku zamontowano kamery monitoringu. Przebudowano także sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 4,3 mln złotych.

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jak poprowadzić ruch na ulicach: Radnej, Zielonej, Fundacyjnej i Przyokopowej?

na zdjęciu wyremontowane skrzyżowanie ulic, widać brukowaną nawierzchnię jezdni, nowe chodniki, fragmenty kamienic, a także samochód jadący ulicą
Na trzech ulicach wymieniono nawierzchnię dróg i chodników. We wszystkich lokalizacjach pojawiło się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i elementy małej architektury
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Inwestycja dofinansowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 08 Konwersja Działanie 08.01, Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, działanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.

Ale remonty ulic to nie wszystko. Od 2017 roku wykonano w tej dzielnicy ponad dwadzieścia remontów budynków mieszkalnych. Wszystkie remonty budynków zaplanowane w ramach rewitalizacji zostaną wykonane do czerwca 2023 roku.

Przebudowano tutaj także, i zaadaptowano do nowych funkcji, budynek przy ulicy Królikarnia 13. W tym miejscu funkcjonuje Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko.

To nie koniec. Obecnie trwa przetarg na przebudowę i modernizację dróg i infrastruktury podziemnej ulic: Chłodnej, Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik. Planowana jest też modernizacja Placu Wałowego.

na zdjęciu nowy chodnik, po lewej szeroki pas zielonego trawnika, na pierwszym planie czarny okrągły kosz na śmieci, po lewej w tle widać zaparkowane samochody osobowe jeden za drugim
W ramach rewitalizacji przebudowano także sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Rewitalizacja Nowego Portu

W ramach drugiego etapu rewitalizacji Nowego Portu przebudowano ulicę Góreckiego na długości około 350 m (na odcinku od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską), 200-metrowy odcinek ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich) oraz fragment ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności). Wyremontowano nawierzchnie jezdni na wspomnianych ulicach, przebudowano chodniki, a także urządzono miejsca postojowe. W tych miejscach zamontowany został też miejski monitoring.

 

Nawierzchnia wymieniana była z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej. Przy okazji zmodernizowano oświetlenie, pojawiły się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji przebudowano również sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

Nowy Port. Dzielnicowy spacer z prezydent i radnymi

Koszt przebudowy tych trzech ulic wyniósł 8,4 mln złotych. Projekt ten uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

na zdjęciu nowy chodnik, po prawej widać szeroki pas zielonego trawnika, jest kilka drzew, po lewej fragment kamienicy
Ulice Nowego Portu: Góreckiego, Strajku Dokerów i Wilków Morskich stały się przyjemnymi przestrzeniami miejskimi
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

W Nowym Porcie, w ramach drugiego etapu rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano też budynek przy ul. Floriańskiej 3. Dzielnica zyskała tym samym nową przestrzeń na działania społeczne. Powstał tu Klub Aktywnego Mieszkańca, w którym prowadzone są m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, punkt konsultacyjny, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców. Wyremontowano też kilka kamienic, m.in. przy wymienionych wyżej ulicach.

Teren Szańca Zachodniego bardziej zanieczyszczony niż w dokumentacji

W ramach rewitalizacji zagospodarowany zostanie też teren placu nadwodnego, nad Martwą Wisłą, który znajduje się u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście.

na zdjęciu wyremontowane skrzyżowanie ulic, widać nawierzchnię brukową, w tle ceglany niewysoki budynek
Na ulicach Nowego Portu wymieniono nawierzchnie chodników i jezdni, a także przebudowano sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki