• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja gdańskiej Lastadii Budową Roku w prestiżowym ogólnopolskim konkursie

Rewitalizacja gdańskiej Lastadii - Budową Roku w prestiżowym ogólnopolskim konkursie

Zrewitalizowane przez spółkę Gdańskie Wody budynki dawnego Gimnazjum Miejskiego i Bursy (przy ul. Lastadia 2 i 41) zwyciężyły w konkursie Budowa Roku 2019, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
03.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ekipa Gdańskich Wód z nagrodą. Od lewej: Renata Wiśniowska - Dyrektor ds. inwestycji, Agnieszka Trykosko - Specjalista ds. administrowania nieruchomościami, Maciej Hirsz - Kierownik działu inwestycji, Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu Gdańskie Wody sp. z o.o.
Ekipa Gdańskich Wód z nagrodą. Od lewej: Renata Wiśniowska - Dyrektor ds. inwestycji, Agnieszka Trykosko - Specjalista ds. administrowania nieruchomościami, Maciej Hirsz - Kierownik działu inwestycji, Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu Gdańskie Wody sp. z o.o.
UMG

 

Nagrodę podczas jubileuszowej XXX Gali w Warszawie odebrali Renata Wiśniowska dyrektor ds. inwestycji i Ryszard Gajewski prezes zarządu realizującej inwestycję spółki miejskiej Gdańskie Wody. Inwestycję projektowała Firma Architektoniczno-Budowlana STYL Sp. z o.o. z Gdańska a generalnym wykonawcą była POLAQUA Sp. z o.o. Wartość robót budowlanych wyniosła 41,2 mln netto.

Konkurs nagradza obiekty budowlane i procesy inwestycyjne, przy których realizacji osiągnięto wyróżniające się wyniki. Podczas oceny brane są pod uwagę takie kryteria jak jakość robót, organizacja i czas realizacji budowy, rozwiązania techniczno-technologiczne, bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia, przebieg i forma finansowania, koszty, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym, udział inwestora w realizacji obiektu budowlanego, a także wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.

 

Przywrócono świetność

Dzięki inwestycji przywrócono obu budynkom wygląd z okresu ich największej świetności: odsłonięto północną ścianę budynku dawnego gimnazjum oraz odtworzono płaski dach, który w oryginale był schowany za wysoką attyką oraz odbudowano szczyty w dachu budynku dawnej poczty. Wszystkie działania prowadzono z uwzględnieniem historycznej wartości budynków, pod nadzorem konserwatorskim.

- Gdańsk pięknieje, Gdańsk dba o swoje zabytki. Odnawiając te historyczne obiekty ocaliliśmy ważną część gdańskiego dziedzictwa oraz wykreowaliśmy nowe ciekawe miejsce w mieście chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców. Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały docenione w tym prestiżowym konkursie - mówi Ryszard Gajewski.

 

Drugie życie przy Lastadii. Tak przebiegała rewitalizacja dawnego Gimnazjum Miejskiego i Dyrekcji Poczty

 

- Największym wyzwaniem były kwestie konstrukcyjno-budowlane poczynając od wzmocnienia fundamentów, wymianę stropów, wzmocnienia ścian aż do wymiany konstrukcji dachów. Duży zakres stanowiły też prace konserwatorskie na elewacjach zewnętrznych, dzięki którym możemy teraz podziwiać ich odnowiony wygląd – dodaje Renata Wiśniowska.

Dyrektor Wiśniowska odbierała już drugi raz taką nagrodę. Wcześniej pracowała w zespole nadzorującym budowę Europejskiego Centrum Solidarności nagrodzoną tytułem Budowa Roku 2014.

 

Lastadia tuż po zakończeniu rewitalizacji w maju bieżącego roku
Lastadia tuż po zakończeniu rewitalizacji w maju bieżącego roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Pierwszy gdański budynek w stylu neogotyku

Gmach Gimnazjum Miejskiego zaprojektował architekt Carl S. Held, natomiast fasada została przeprojektowana przez znanego berlińskiego architekta Friedricha Schinkla. Budynek oddano do użytku 3 sierpnia 1837. Był to pierwszy gdański budynek w stylu neogotyku, który wyznaczył trend XIX-wiecznej architektury w Gdańsku. Gmach otrzymał tablicę z napisem Artium Liberaliumatudiis sacrum (Przybytek studiów nauk wyzwolonych). Ceglana elewacja została ozdobiona  pilastrami i gzymsami. Niestety, obiekt został zniszczony w trakcie wyzwalania Gdańska.

 

Duże zainteresowanie Dniem Otwartym Lastadii. Zobacz efekty rewitalizacji WIDEO I ZDJĘCIA

 

Budynek przy ul. Lastadia 41 w Gdańsku został wzniesiony w latach 1875-1878 jako siedziba dyrekcji poczty. Został zbudowany w stylu neogotyckim z licznymi zdobieniami w postaci łuków, pilastrów, kolumn i gzymsów, a także maswerków wykonanych z kształtek ceramicznych. Konsole pilastrów i głowice kolumn były zdobione ceramicznymi kształtkami o motywach roślinnych i zwierzęcych. Północne szczytnice nad wejściem zdobiły pozostałości istniejącej tam rozety. Ponad dach wystawały sterczyny, które utraciły zwieńczenie. Na dachu występowały lukarny, które podczas odbudowy dachu po zniszczeniu w trakcie II wojny światowej zostały zlokalizowane niżej niż historyczne.

W trosce o środowisko

Dzięki unijnej dotacji możliwa była kompleksowa termomodernizacja i podniesienie efektywności energetycznej.  Docieplenie wykonano od wewnątrz – tak, by nie naruszać historycznego wyglądu obiektów.  To także spadek emisji gazów cieplarnianych (szacunkowo ok. 545,44 t CO2 rocznie), co jest szczególnie ważne w dobie nieuchronnych i postępujących zmian klimatu.

W ścianach budynków odtworzono miejsca lęgowe mazurków i jerzyków. Nisze gniazdowe w elewacji zaślepiono fragmentami cegieł – identycznych, jak te użyte w obiekcie (widocznym elementem jest jedynie otwór wlotowy).

Odwodnienie terenu wspierają obiekty małej retencji – ogrody deszczowe, w których użyto specjalne gatunki roślin, zatrzymujące i filtrujące deszczówkę.

Siedziba urzędów

Budynki zostały przeznaczone na cele biurowe, stając się siedzibą Wydziału Geodezji UMG oraz Gdańskiego Urzędu Pracy. To instytucje, które obsługują wielu klientów. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli odwiedzać zrewitalizowane budynki podczas załatwiania urzędowych spraw.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!