Koniec prac termomodernizacyjnych
- To piękna XIX-wieczna kamienica, która dzięki unijnemu dofinansowaniu odzyskała dawny blask. Udało się kompleksowo wyremontować cały budynek. Koszt tej inwestycji to prawie 2 300 000 zł - informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakres prac remontowych obejmował m.in. przebudowę i docieplenie budynku, budowę instalacji kanalizacji deszczowej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz cieplnej, wzmocnienie i wymianę stropów, wymianę konstrukcji dachu, wymianę i renowację stolarki okiennej i drzwiowej, remont klatki schodowej i lokali mieszkalnych oraz wykonanie instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto w budynku zamontowane zostały urządzenia instalacji Building Management System - pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów.
- W tej pięknej kamienicy już wkrótce zamieszkają cztery gdańskie rodziny. Oprócz niezbędnych prac konstrukcyjnych, instalacyjnych i wykończeniowych, zwiększona została również efektywność energetyczna budynku. To oznacza dużą oszczędność dla mieszkańców - zaznacza Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych.
Zewnętrzne finansowanie
W budynku przy ul. Łąkowej 18 zakończono termomodernizację, którą dofinansowano w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prace zrealizowano dzięki miejskiemu projektowi kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej należących do Gminy Miasta Gdańska. Program ten ma na celu zwiększenie komfortu użytkowania oraz komfortu cieplnego, co w połączeniu z ekologicznym sposobem ogrzewania pozwoli nie tylko ograniczyć wpływ budynków na środowisko, ale także dzięki poprawie efektywności energetycznej nieruchomości, znacząco zmniejszy koszty użytkowania lokali.
Zaczęły się konsultacje w sprawie przyszłości Długich Ogrodów
- W ramach tego programu zostanie wyremontowanych przez Gdańskie Nieruchomości 26 budynków. Aktualnie w trakcie kompleksowych prac jest ich 13. Wartość programu to ponad 113 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to przeszło 20 milionów złotych - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na naszych oczach zmieniają się kamienice nie tylko na Dolnym Mieście, ale również w wielu innych częściach naszego miasta, chociażby w Oliwie, na Biskupiej Górce czy w Nowym Porcie. Efektem są nie tylko wyremontowane mieszkania dla tych, którzy tego szczególnie potrzebują. To także pokazanie, że przywracając blask zabytkom, dbamy o dziedzictwo materialne naszego miasta.
Remonty w ramach innych programów
- W naszych programach korzystamy z wielu źródeł finansowania. To m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, ale też cały program rewitalizacji w kilku dzielnicach miasta. Są to środki europejskie, ale i środki krajowe. Wszystkie możliwości wykorzystujemy z korzyścią dla gdańskich rodzin - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
2 mln przejechanych kilometrów - za tydzień koniec testów Mevo
Równolegle do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowane są projekty w ramach programu rewitalizacji. Do tej pory wyremontowano już 30 z 45 budynków objętych tym programem. Ponadto trwają przygotowania do następnych realizacji poprzez opracowanie dokumentacji dla kolejnych obiektów w ramach projektu Gdańsk ECO Synergy. Do dzisiaj wykonanych zostało niemal 100 audytów energetycznych, i rozpoczął się proces projektowy dla 13 budynków.
Oprac. KG