
Rewitalizacja kolejnych czterech ulic Dolnego Miasta
W ramach tej inwestycji, nawierzchnia ul. Chłodnej, ul. Sempołowskiej, ul. Królikarnia i Reduta Dzik pokryta zostanie kostką kamienną, ułożone zostaną nowe estetyczne kostki chodnikowe oraz zamontowane stylizowane oświetlenie i ławki. Przebudowane zostaną też sieci podziemne: wodociągowa i sanitarna, wykonane zostanie nowe odwodnienie. Na ul. Reduta Dzik zaplanowano dodatkowo nasadzenia nowych drzew.
By móc wykonać prace sieciowe, wcześniej rozebrana została m.in. nawierzchnia z kostki kamiennej oraz krawężniki kamienne. Te elementy, po ich odpowiednim konserwatorskim przygotowaniu i oczyszczeniu, zostaną ponownie wbudowane w nawierzchnię - po zakończeniu robót ziemnych. Dopuszczalna maksymalna prędkość na tych ulicach, dla ruchu kołowego, będzie wynosić 30 km/h.
Czytaj także: Bardzo zmienią się Długie Ogrody, Elbląska i okolice Bramy Żuławskiej

Prace na ulicach Dolnego Miasta potrwają do lipca 2024 roku
W połowie maja br. ruszyły pierwsze roboty. Robotnicy pojawili się w pierwszej kolejności na ul. Reduta Dzik. Prace prowadzone są etapami - ulice podzielono na odcinki, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne przemieszczanie się okolicznych mieszkańców.
Prace wykonuje firma Eurovia Polska S.A, za blisko 20,3 mln złotych.
Czytaj także: Czas na rewitalizację kolejnych ulic Dolnego Miasta
Inwestycja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej
Zamówienie dofinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie wynosi 5 mln złotych.
Całkowita wartość projektu „Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku” (którego jednym z elementów jest przebudowa wymienionych ulic) to ponad 54 mln zł. Dotacja z funduszy Unii Europejskiej pokrywa blisko 42 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Rewitalizacja dzielnicy już trwa
W ubiegłym roku na Dolnym Mieście, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano ulice: Przyokopową, Polną i Wierzbową. Wymieniona została nawierzchnia dróg i chodników - przy maksymalnym możliwym wykorzystaniu znajdującej się tam historycznej kostki kamiennej. We wszystkich lokalizacjach pojawiło się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i elementy tzw. małej architektury. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zainstalowano monitoring. Przebudowano tam również sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową. Modernizację przechodzą też kolejne kamienice w tej części miasta.
Rewitalizacją objęto także tereny zabytkowych bastionów, które znajdują się wokół opływu Motławy.
