• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja Dolnego Miasta, czyli wielki plac budowy w Śródmieściu

Rewitalizacja Dolnego Miasta, czyli wielki plac budowy w Śródmieściu

Coraz więcej ładnych, wyremontowanych kamienic - zarówno miejskich, jak i prywatnych budynków. Coraz więcej ogrodzonych, dotychczas pustych zaniedbanych przestrzeni, na których widać sprzęt budowlany. Do tego modernizacje kolejnych ulic. Co obecnie dzieje się na placach budowy ulic: Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik?
19.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwóch robotników pracuje fizycznie, obok nich stoi żółta koparka, widać rozkopany gruntowy teren, w tle ceglane niskie budynki
Na Dolnym Mieście remontowane są obecnie trzy ulice w ramach rewitalizacji tej części Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co dzieje się obecnie na ulicach Dolnego Miasta?

W ostatnich miesiącach informujemy o kolejnych zakończonych, bądź rozpoczynających się remontach kamienic, nadzorowanych przez miejską jednostkę Gdańskie Nieruchomości. Dużo dzieje się, w ramach rewitalizacji, przy opływie Motławy. Miasto remontuje i modernizuje też kolejne ulice na Dolnym Mieście. Pomimo zimowej aury, roboty są wciąż prowadzone - wymienione na nowe zostaną tu sieci podziemne, ułożone zostaną równe chodniki i bruk na jezdni, do tego pojawią się stylizowane miejskie meble i oświetlenie.

Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, na ul. Sempołowskiej wykonywane są obecnie przyłącza sanitarne w części nie kolidującej z zabytkowymi murkami, na ul. Reduta Dzik wykonywana jest sieć gazowa, a na ul. Królikarnia układane są krawężniki na odcinku nie kolidującym z sieciami energetycznymi.

na pierwszym planie po lewej rozkopany teren gruntowy, w tle kamienice dość zniszczone, na jednej widać mural z żółtymi stworkami
Prace obejmują m.in. wymianę podziemnych sieci, ale też ułożenie nowych nawierzchni chodników i jezdni
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

15 miesięcy prac remontowo-modernizacyjnych

Prace prowadzone są w ramach projektu „Przebudowa i modernizacja dróg i infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ul. Chłodnej, ul. Sempołowskiej, ul. Królikarnia i Reduta Dzik w ramach zadania Rewitalizacja Dolnego Miasta”.

W ramach inwestycji nawierzchnia wymienionych ulic pokryta zostanie kostką kamienną, ułożone zostaną nowe estetyczne kostki chodnikowe oraz zamontowane stylizowane oświetlenie i ławki. Przebudowane zostaną też sieci podziemne: wodociągowa i sanitarna, wykonane zostanie także odwodnienie. Na ul. Reduta Dzik zaplanowano również nasadzenia nowych drzew.

Dopuszczalna maksymalna prędkość na tych ulicach, dla ruchu kołowego, będzie wynosić 30 km/h.

Prace wykonuje firm Eurovia Polska S.A., za blisko 20,3 mln złotych.

Roboty na czterech ulicach Dolnego Miasta mają potrwać ponad 15 miesięcy od daty podpisania umowy. To nastąpiło w kwietniu br., zatem inwestycja zakończy się w drugiej połowie 2024 roku.

na zdjęciu rozkopana ulica, po lewej stoi biały samochód osobowy, w tle po obu stronach jezdni widać stojące kamienice
Trwające prace wiążą się, niestety, z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Projekt dofinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 08 Konwersja Działanie 08.01, Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, działanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.

Rewitalizacja już trwa

W ubiegłym roku na Dolnym Mieście, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano ulice: Przyokopową, Polną i Wierzbową. Wymieniona została nawierzchnia dróg i chodników - także przy maksymalnym możliwym wykorzystaniu znajdującej się tam historycznej kostki kamiennej. We wszystkich lokalizacjach pojawiło się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i elementy tzw. małej architektury. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zamontowano kamery monitoringu. Przebudowano tam również sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

W poprzednich latach przebudowano przestrzenie publiczne, wraz z infrastrukturą podziemną w obrębie ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Przeorganizowano ruch na ul. Łąkowej, przy okazji wymieniając na niej nawierzchnię jezdni i chodników. Odtworzona została aleja jarząbów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej, na której zamontowano też małą architekturę - w ten sposób stworzono rodzaj kameralnego dzielnicowego deptaka. W jezdni zachowane zostało torowisko tramwajowe.

Część inwestycji w ramach rewitalizacji realizuje na Dolnym Mieście prywatny inwestor, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Konsorcjum GGI Dolne Miasto na rewitalizację istniejącej zabudowy, terenów zielonych oraz wzniesienie kilkunastu nowych budynków na obszarze 11 hektarów Dolnego Miasta ma czas do 2027 roku.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!