• Start
  • Wiadomości
  • Retrospektywna wystawa Piotra Szwabe w WL4. Autor muralu z Wałęsą prezentuje malarstwo

Retrospektywna wystawa Piotra Szwabe w WL4. Autor muralu z Wałęsą prezentuje malarstwo

Prace gdańskiego artysty Piotra Szwabe - który zrealizował m.in. głośny mural z Lechem Wałęsą na ścianie bloku na Zaspie - od soboty, 19 września, można oglądać w galerii WL4 Mleczny Piotr na Stoczni Cesarskiej. Na wystawie zatytułowanej „Retrospektywa” znalazły się prace malarskie stworzone na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, oraz wiersze.
20.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Szwabe (ur. 1975 w Gdyni) to związany z Gdańskiem artysta, malarz ścienny i sztalugowy, poeta, instalator form przestrzennych i kurator sztuki. Jest stypendystą kulturalnym Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego
Piotr Szwabe (ur. 1975 w Gdyni) to związany z Gdańskiem artysta, malarz ścienny i sztalugowy, poeta, instalator form przestrzennych i kurator sztuki. Jest stypendystą kulturalnym Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

„Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz” to najnowsza wystawa urodzonego w Gdyni, ale związanego z Gdańskiem artysty - malarza i autora murali. Gdańszczanom nazwisko Piotra Szwabe najbardziej kojarzyć się może właśnie z tymi ostatnimi - był kuratorem Festiwalu Monumental Art od początku do końca jego istnienia w latach 2009-2016. Wydarzenie, które doczekało się ośmiu edycji, ożywiło szare bloki na gdańskiej Zaspie i uczyniło z dzielnicy zagłębie muralu. Wśród 60. wielkoformatowych prac na elewacjach budynków mieszkalnych, które złożyły się na niezwykłą galerię sztuki w miejskiej przestrzeni, znalazły się murale artystów ze świata i z kraju.

Jedne z najważniejszych prac składających się na cykl murali blokowych stworzył Piotr Szwabe - mowa o spikselowanym portrecie prezydenta Lecha Wałęsy (2008 rok) na bloku, w którym ów mieszkał, oraz o wyjątkowej interpretacji słynnego „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (2017 rok). Z dzieła niderlandzkiego malarza gdański artysta wybrał fragment ukazujący ważenie dusz na szalach, którym się zainspirował przy pracy nad swoim projektem, zatytułowanym „Sąd Ostateczny - żywy w pikselach”. Poprzez lokalizację swojej pracy oraz motyw zaczerpnięty z tryptyku Piotr Szwabe komentował wszechobecną gonitwę za dobrami doczesnymi i konsumpcjonizm, oraz odnosił się do sytuacji politycznej w kraju.

 

Na prezentowanej w galerii WL4 - Mleczny Piotr na terenach Stoczni Cesarskiej wystawie „Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz” można zobaczyć prace artysty z ostatnich 20. lat
Na prezentowanej w galerii WL4 - Mleczny Piotr na terenach Stoczni Cesarskiej wystawie „Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz” można zobaczyć prace artysty z ostatnich 20. lat
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Prace na żywo można oglądać na Zaspie, nie powinno zatem dziwić, że na prezentowanej w galerii WL4 - Mleczny Piotr w Stoczni Cesarskiej retrospektywie Piotra Szwabe - stypendysty College of Art w Londynie, malarza, ale i poety i tekściarza, kuratora i animatora kultury w jednym, wielokrotnie docenianego za swoją szeroką działalność kulturalną (jest między innymi stypendystą kulturalnym Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego) - podziwiać możemy przede wszystkim obrazy artysty i jego wiersze.

- W twórczości Piotra Szwabe pytania o sztukę: co właściwe nią jest, kiedy staje się uniwersalnym przekazem, gdzie jest zapisem stanu emocjonalnego artysty, a gdzie publicystyką lub performatywnym wygłupem, nabierają szczególnego wymiaru - tłumaczy kurator wystawy Przemysław Jędrowski. - Z jednej strony Szwabe jest twórcą z międzynarodowym akademickim wykształceniem, malarzem sztalugowym o rozpoznawalnym stylu, twórcą murali i poetą, który bierze udział w artystycznym obiegu. Z drugiej strony jego obrazy sprawiają wrażenie amatorskich i prymitywnych technicznie, a teksty bywają nieco pretensjonalne. Ta nieliniowość, koegzystencja przebłysków geniuszu i warsztatowych błędów lub celowych odpuszczeń artysty, to swoista wariacja na temat zasady nieoznaczoności Heisenberga. U Szwabe nie da się jednocześnie złożyć w całość emocji formy i ładunku komunikacyjnego sztuki. Artysta wpadając w jeden z tych wymiarów, traci drugi. Wymiary wizualnej twórczości Szwabe, tak jak w fizyce kwantowej, nie komutują się.

 

Wystawa potrwa na pewno do 26 września, a prawdopodobnie i dłużej - organizatorzy będą informować między innymi na Facebooku, w wydarzeniu zatytułowanym tak jak wystawa - „Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz”
Wystawa potrwa na pewno do 26 września, a prawdopodobnie i dłużej - organizatorzy będą informować o ostatecznym terminie między innymi na Facebooku, w wydarzeniu zatytułowanym tak, jak wystawa - „Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

To pozostawia odbiorcy niezwykle szerokie pole do interpretacji - każdy może widzieć jego prace na swój sposób, i każde odczytanie może być właściwe. Jedni zobaczą w obrazach i wierszach artysty zapis przejmujących emocji - inni dosadne komentarze dotyczące niezmiennie od kilku lat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce ze wszystkimi grzechami rządzących i obywateli tego kraju. Wytrawny obserwator dostrzeże też wiele kulturowych symboli i odniesień do innych słynnych artystów i malarzy.

- W swoim malarstwie i wierszach Piotr Szwabe przetwarza sceny z codzienności, prywatnego życia, intensywnie przyglądając się najbliższemu otoczeniu. Intryguje go drobnomieszczańska tandeta i polityczna poprawność. Zachwyca sztuka i przestrzeń natury. Niezmiennymi składnikami jego prac są szczerość i nonkonformizm - brak ukłonów wobec świata sztuki i tego wokół nas - dodaje Przemysław Jędrowski.

Wystawa „Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz” potrwa co najmniej do 26 września. Wstęp wolny.

 

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka