Gdańskie smaki ze starej książki kucharskiej
Pieczone kurczę w sosie agrestowym, ciasto śliwkowe, zielona zupa ziołowa, masło sardelowe czy tytułowy rosół z ogonów wołowych i kaczka z kasztanami - to zaledwie kilka propozycji dań z „Gdańskiej książki kucharskiej” wydanej w 1858 roku, a których od 23 lipca br. można spróbować w wybranych gdańskich restauracjach.
Dlaczego akurat w tym roku w Gdańsku zaczęto promować, i serwować, specjały gdańskiej, XIX-wiecznej kuchni?
Otóż w połowie bieżącego roku na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka kucharska pt. „Smaki Gdańska”. Jej autorkami są: fotografka Katarzyna Fiszer i muzealniczka oraz rekonstruktorka kulinarna Aleksandra Kucharska. W swojej publikacji postanowiły tchnąć nowe życie w receptury zaczerpnięte ze wspomnianej wyżej „Gdańskiej książki kucharskiej”. Dzięki ich zamiłowaniu do jedzenia i historii powstała książka, która łączy w sobie smaki i aromaty dawnego mieszczańskiego życia.
Niezwykła książka kucharska “Smaki Gdańska”
Smaki Gdańska w lokalnej gastronomii
Gdańskim restauracjom zaproponowano, by wprowadziły do swojego menu wybrane pozycje z tej książki kucharskiej, promując w ten sposób wyjątkowe smaki dawnego Gdańska, a tym samym nasze miasto.
W projekcie bierze udział obecnie kilkanaście restauracji, działających zarówno na terenie Głównego Miasta, jak i w dalszych częściach Gdańska - niektóre wprowadziły bowiem nietypowe menu w późniejszych miesiącach.
Dokładną listę wszystkich restauracji i serwowanych przez nie gdańskich potraw według dawnych receptur znajdziecie na stronie Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
W piątek wyróżniono, i podziękowano takim restauracjom, jak: Eliksir, Cala naprzód, Pierogarnia, Mercato, Tygle, Ducha 66, Elephant, New port, Chmielna, Jungla, Kuchnia Aleksandry, Underbeer, Bowke, Bonzur.
ZOBACZ NASZĄ FOTOGALAERIĘ Z UROCZYSTEGO WRĘCZENIA DYPLOMÓW RESTAURATOROM ZA "SMAKI GDAŃSKA"