Odnowione elewacje można podziwiać na Dolnym Mieście. Tutaj w czterech budynkach prace zostały zakończone, w kolejnych trzech trwają. Na Oruni prace zakończono w jednej nieruchomości, podobnie w Nowym Porcie. Na każdym podobszarze partnerami w projektach rewitalizacji jest kilkadziesiąt wspólnot mieszkaniowych. Większość nieruchomości czeka więc na rozpoczęcie remontów.
Wspólnoty mieszkaniowe, które są partnerami w projektach rewitalizacji, zostały wyłonione w 2017 r. w drodze konkursu. Każda przedstawiła zakres prac, który zamierza zrealizować. Dotyczą one części wspólnych – najczęściej elewacji, ale także klatek schodowych, izolacji przeciwwilgociowych, dachów, okien i drzwi wejściowych, bywają też zagospodarowywane otoczenia kamienic. Aby skorzystać z dofinansowania unijnego, wspólnoty muszą dysponować wkładem własnym. Wysokość dofinansowania była ustalana na etapie postępowania konkursowego (uzupełnia wkład własny maksymalnie do kwoty 120 tys. zł, a w przypadku prac obejmujących również zagospodarowanie terenu – do 180 tys. zł). Podczas wyłaniania wykonawców robót budowlanych obowiązuje zasada konkurencyjności, a zatem nie ma dowolności w ich wyborze. Wspólnoty obowiązuje określona procedura. Zapytania ofertowe są umieszczane nie tylko na stronach internetowych wspólnot, ale także w Bazie Konkurencyjności oraz na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Ściśle określone procedury dotyczą również rozliczania poniesionych wydatków.
W ramach projektów rewitalizacji będą także remontowane budynki komunalne. Na trzech podobszarach zakres prac w budynkach komunalnych będzie obejmować części wspólne, czyli będzie podobny, jak w przypadku nieruchomości należących do wspólnot mieszkaniowych. Natomiast na Biskupiej Górce trzynaście kamienic zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości będzie remontowanych w sposób kompleksowy.
Wszystkie nieruchomości, w których są planowane lub zostały już wykonane remonty, zaznaczono na poniższej mapie.
kliknij w mapę, aby zobaczyć szczegóły