• Start
  • Wiadomości
  • Na razie zniknęła stara nawierzchnia. Remont ulic na Biskupiej Górce z lotu ptaka

Na razie zniknęła stara nawierzchnia. Remont ulic na Biskupiej Górce z lotu ptaka

Na Biskupiej Górce trwa gruntowny remont czterech ulic. Prowadzony jest w ramach programu rewitalizacyjnego. Na razie zniknęła stara nawierzchnia, ale już niebawem ulice zaczną odzyskiwać dawny blask. Postanowiliśmy wybrać się w tę część miasta z dronem. Oto, co udało nam się uwiecznić.
22.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Biskupia Górka – remonty ulic

Prace rozpoczęły się już w listopadzie 2022 r. Na ujęciach z drona widać, że remont prowadzony jest na dużą skalę. Wymiana nawierzchni z kostki brukowej obejmuje aż cztery ulice: Salwator, Biskupia, Zaroślak i Na Stoku. Koszt prac, w ramach których powstanie też mała architektura, oświetlenie i nasadzona zostanie zieleń, to 18 mln zł.

Największym wyzwaniem jest zawsze to czego nie widać – instalacje podziemne. Umowa z wykonawcą firmą Wodkan-Grzenkowicz zakłada przebudowę sieci wodociągowej, gazowej, a także kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Na naszym filmie widać, jak przebiegają te prace.

Koniec wszystkich prac zaplanowany jest na połowę 2024 r.

Zobacz, jak przebiega rozbiórka starej konstrukcji Długiego Pobrzeża WIDEO I ZDJĘCIA 

Program rewitalizacji Biskupiej Górki

Rewitalizacja Biskupiej Górki to nie tylko remont ulic, ale też kamienic. Partnerami projektu rewitalizacji jest 37 wspólnot mieszkaniowych. Remonty przy tych budynkach dotyczą części wspólnych, takich jak elewacje, izolacje czy klatki schodowe. Część z nich odzyskała już dawny blask. 

brygada remontowa stoi przy koparce, obok rozkopana nawierzchnia ulicy
Remont ulicy Zaroślak na Biskupiej Górce
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Niemniej ważne są prowadzone niemal równocześnie działania na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców. Powstają kluby sąsiedzkie, inicjatywy integrujące ludzi we wspólnym działaniu.

Inwestycje na Biskupiej Górce realizowane są przy wsparciu środków europejskich w ramach miejskiego Programu Rewitalizacji (dotyczy on też innych miejsc – Nowego Portu, Oruni, Dolnego Miasta, Starego Chełmu) współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Koszt wszystkich prac zaplanowanych na Biskupiej Górce i Starym Chełmie to 60,5 mln zł. Całe przedsięwzięcie nadzoruje Biuro Rozwoju Gdańska.

Wcześniej niż zapowiadano - tramwaje na ul. Nowej Warszawskiej już od 4 marca

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!