• Start
  • Wiadomości
  • Remont Centrum Treningu Umiejętności Społecznych zakończony

Remont Centrum Treningu Umiejętności Społecznych zakończony

Kosztował 11 milionów złotych, z czego milion dołożyła Unia Europejska. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2023 roku, a zakończyły w październiku 2024. Teraz w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych przy ul. Wyzwolenia 48 w Nowym Porcie jest blisko 100 miejsc dla osób potrzebujących pomocy w powrocie do samodzielności.
21.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyremontowany budynek kilkupiętrowy, przed nim trawnik
Wyremontowany budynek przy Wyzwolenia 48 w Nowym Porcie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowe, komfortowe miejsce

Centrum Treningu Umiejętności Społecznych to innowacyjny projekt wsparcia osób zagrożonych kryzysem bezdomności, realizowany we współpracy kilku jednostek miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Urzędu Pracy, Wydziału Mieszkalnictwa oraz Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Realizowany jest od 2010 roku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, a kierowany jest do osób, wobec których orzeczono i zrealizowano wyroki eksmisyjne oraz do osób z tzw. „interwencji” (pożar, powódź, stan techniczny budynku, który zagraża życiu lub zdrowiu jego mieszkańców). Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Gdańska.

Kompleksowy remont budynku trwał 15 miesięcy. Był to szereg prac, które pozwoliły jak najlepiej przystosować obiekt do realizowanej w tym miejscu misji. W budynku zostały wykonane prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe.

Remont przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość robót to prawie 11 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad milion złotych, w ramach projektu Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i użytkowych na terenie Gdańska ZIT.

- To dla nas ogromny krok w kierunku wsparcia najbardziej potrzebujących i realizacji polityki społecznej w naszym mieście. Dzięki przeprowadzonemu remontowi, to miejsce stanie się bezpiecznym schronieniem i pozwoli nam skutecznie reagować na potrzeby osób najbardziej potrzebujących – mówi Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. – W budynku na podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czekają 52 pomieszczenia, w których z pomocy może korzystać blisko 100 osób jednocześnie. Placówka została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prezydent Lodzińska podkreśla, że prowadzone są inne prace modernizacyjne w innych częściach naszego miasta: na Biskupiej Górce, Dolnym Mieście czy we Wrzeszczu. Więcej szczegółów na temat inwestycji realizowanych przez Gdańskie Nieruchomości znajdziemy na stronie internetowej jednostki.

Dwie kobiety w płaszczach, jedna trzyma mikrofon
Zastępczynie prezydent Gdańska Monika Chabior i Emilia Lodzińska podczas konferencji prasowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sukces spójnego systemu pomocy społecznej w Gdańsku

Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, podkreśla, że Centrum Treningu Umiejętności Społecznych jest nie tylko świetnym budynkiem, ale także miejscem, w którym pracują ludzie z ogromną misją i pasją: pracownicy i pracowniczki Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich, którzy zajmujemy się wsparciem osób w kryzysie, w tym przypadku osób, które utraciły możliwość utrzymania swojego domu i potrzebują wsparcia, aby powrócić do tego, co zna większość z nas: do mieszkania w swoim własnym domu. Zdobyć umiejętność utrzymania tego domu i funkcjonowania w lokalnej społeczności – podkreśla Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego zadania. Jest ono bardzo potrzebne. To jedyne w Gdańsku Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Chcielibyśmy, aby takich miejsc w Gdańsku było więcej, Jest ono połączone z innymi działaniami z obszaru mieszkalnictwa społecznego, zwłaszcza Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego. Cieszę się, że wróciło, że otworzyło swoje progi, że będziemy mogli je wykorzystywać dla dobra potrzebujących mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

Prezydent Chabior zauważa także, że jest to miejsce bardzo nasycone usługami, niedaleko znajduje się Dom Sąsiedzki, który funkcjonuje już od bardzo wielu lat. W Nowo Porcie znajduje się także Ośrodek Interwencji Kryzysowej, działający 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu a także instytucje takie.

- Wszystko to, wydawałoby się, jest oderwane od tego, czym bezpośrednio zajmuje się Centrum Treningu Umiejętności Społecznych, ale tak nie jest. Każde z tych miejsc i wszyscy ludzie, którzy w nich pracują, mają możliwość i chęć, żeby wesprzeć mieszkańców i mieszkanki tego konkretnego budynku, aby zechcieli odnaleźć sens swojego życia, zechcieli odnaleźć most w sobie, aby swoje życie prowadzić w sposób niezależny, ale też połączone z lokalną społecznością.

Również Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, podkreśla spójność systemu polityki pomocowej miasta.

- Bardzo się cieszę, że funkcjonujące od wielu lat Centrum Treningu Umiejętności Społecznych otrzymało tak fajny budynek, który poprawia możliwości pracy z osobami, które potrzebują takiego wsparcia. Tutaj należy podkreślić, że projekt Centrum jest bardzo innowacyjny nie tylko w skali Gdańska, ale w skali całego kraju. A także w skali światowej, ponieważ przedstawiciele naszego Towarzystwa pokazywali projekt m.in. w Paryżu na ECD. Problem związany z zadłużeniami, z tym, że osoby nie radzą sobie z substancją mieszkaniową jest tak naprawdę problemem ogólnoświatowym. I dlatego Centrum Treningu Umiejętności Społecznych jest tak bardzo ważne na mapie pomocy społecznej. Nie jest też oderwany od rzeczywistości pomocowej miasta, co jest bardzo ważne. Tworzymy spójny system. Osoby, które tutaj trafiają, zostają objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale też korzystają z różnego rodzaju innych działań: czy w ramach Centrum Integracji Społecznej, czy innych możliwości związanych z odrabianiem zadłużenia. Mają szansę na to, żeby otrzymać mieszkanie i normalnie funkcjonować. Wskaźniki Centrum Integracji Społecznej pokazują, że 100% osób, które tu trafiają, to osoby, które nie płacą za swoje mieszkanie. Po realizacji zadania, w przeciągu 10 lat wskaźnik pokazuje, że ponad 80% osób opłaca znowu swoje mieszkania. Jest to wielki sukces tego programu.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Szeroki zakres prac – udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Zakres prac w budynku przy Wyzwolenia 48 był niezwykle szeroki: od wykonania niezbędnych rozbiórek, nowych izolacji, wymiany części stolarki okiennej i wszystkich drzwi zewnętrznych, aż po przystosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnoprawnościami. Obiekt został wyposażony w m.in. uchwyty w łazienkach oraz rozkładane krzesełka pod prysznicami. Kuchenki i zlewy w kuchniach zostały przystosowane do osób poruszających się na wózkach.

- Kompleksowy remont chcieliśmy doprowadzić do misji, która tutaj będzie wykonywana. Były wykonane prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe – mówi Karolina Pacholska, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. – Zamontowaliśmy w budynku również windę, a także system przyzywowy służący do szybkiego i prostego wzywania pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia. Budynek został wyposażony również w system sygnalizacji zapewniający kompleksową ochronę w sytuacji zagrożenia pożarowego – system automatycznie zaalarmuje osoby znajdujące się w budynku oraz straż pożarną. W sytuacji zagrożenia uruchomiony zostaje również alarm akustyczny, który pozwoli odpowiednim służbom i personelowi zareagować na zaistniałe zagrożenie oraz rozpocząć ewakuację. Obiekt został również wyposażony w system Building Management System umożliwiający automatyczne sterowanie funkcjami technicznymi budynku, kontroluje on parametry pracy poszczególnych urządzeń, informuje o problemach i awariach.

Remont obejmował także m.in.:

  • w ramach branży sanitarnej: nową instalację zimnej i ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, wewnętrznej kanalizacji sanitarnej czy instalacji hydrantowej
  • w branży elektrycznej i teletechnicznej: wymiana przyłącza elektroenergetycznego, wykonanie rozdzielnicy głównej oraz piętrowych rozdzielnic odbiorczych, rozprowadzenie nowej instalacji elektrycznej, wykonanie oświetlenia ewakuacyjnego, instalacji odgromowej, uziemień czy przeciwpożarowego wyłącznika prądu

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wrzeszcz Górny gotowy na święta