Tuż obok północnej ściany Bazyliki Mariackiej, pod parkingiem od strony ul. Św. Ducha, znajduje się dawna kotłownia. Pomieszczenie ma ok. 200 mkw. Niewiele osób o nim wie. Teraz zostanie odnowione i udostępnione zwiedzającym jako sala multimedialna. Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. Ireneusz Bradtke wyjaśnia, że sala ta ma być początkiem turystycznego szlaku wiodącego przez świątynię.
- To będzie połączenie sali projekcyjnej z wystawą. Chcemy, żeby turysta odwiedzający Bazylikę mógł tu obejrzeć krótkie 15-minutowe filmy dotyczące historii naszego kościoła, tej dawnej i tej powojennej. Turysta będzie mógł na przykład zobaczyć jak Gdańsk i Bazylika były zniszczone po II wojnie światowej i jak później były odbudowywane. Następnie prosto z sali projekcyjnej szlak będzie prowadził do wejścia bocznego Bazyliki - mówi ks. Ireneusz Bradtke.
Kotłownia będzie też miejscem, gdzie znajdzie się mała wystawa. W gablotach pojawią się pamiątki dotyczące świątyni, wyeksponowane też będą urządzenia, odtworzony zostanie jeden z pieców. W sali multimedialnej docelowo będzie też można organizować różne wydarzenia kulturalne. Z kolei na parkingu nad dawną kotłownią zlokalizowany zostanie meeting point i informacja turystyczna.
- Mamy tu liczne konserwatorskie wymogi, więc będzie to mobilny punkt informacji turystycznej - dodaje ks. Bradtke.
Zobacz też: Nie tylko dach. Bazylika Mariacka przechodzi największy remont w swojej historii DRON
Przebudowy podjęła się firma Handlowo Usługowa SARDAW Marcin Plichta ze Skarszew. Właśnie podpisano umowę. Wykonawca przystąpi do prac 1 grudnia. Przebudowane zostaną pomieszczenia podziemne, na zewnątrz powstanie zejście w postaci schodów oraz elementy małej architektury, czyli postumenty i siedziska. Zachowany ma być surowy, industrialny charakter przestrzeni. Koszt prac w kotłowni wyniesie ponad 3,1 mln zł. Modernizacja trwać ma zgodnie z umową 40 tygodni.
Przebudowa dawnej kotłowni jest częścią prowadzonego obecnie, zakrojonego na ogromną skalę, kapitalnego remontu tej największej ceglanej świątyni na świecie. Koszt całkowity to 21,6 mln zł (dofinansowanie z UE 18 mln zł), wkład własny to ok. 3,5 mln - z czego 2,5 mln to dotacja Miasta Gdańska. Prace wykonywane są w ramach projektu "Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z budżetu Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków własnych parafii.