• Remis Lechii z Jagiellonią w Białymstoku na inaugurację sezonu ekstraklasy 2021/2022

Lechia Gdańsk sezon 2021/2022 zainaugurowała w sobotę, 24 lipca, w Białymstoku. Podopieczni trenera Piotra Stokowca zremisowali z miejscową Jagiellonią 1:1. Gola na 1:0 po dokładnym podaniu Josepha Ceesay'a zdobył Łukasz Zwoliński. Gdańszczanie prowadzeniem cieszyli się tylko przez trzy minuty. Kilka świetnych interwencji miał w gdańskiej bramce Zlatan Alomerović.
24.07.2021
Łukasz Zwoliński po zdobyciu gola na 1:1

Tegoroczny sezon jest inny od poprzednich: w ekstraklasie rywalizuje 18 zespołów zamiast 16, nie będzie też dodatkowej fazy z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową. W poprzednich kilku sezonach zespoły rozgrywały po 37 meczów, teraz po 34.

Lechia Gdańsk na pierwszy mecz sezonu 2021/22 pojechała do Białegostoku. Trener Piotr Stokowiec w bramce postawił na Zlatana Alomerovicia, który przepracował z zespołem cały okres przygotowawczy (Dusan Kuciak z reprezentacją Słowacji był na mistrzostwach Europy), na prawej obronie za importowanego do Francji Karola Filę pojawił się Bartosz Kopacz, środek obrony tworzyli Michał Nalepa i Mario Maloca, od pierwszej minuty wystąpili też - nowy nabytek Ilkay Durmus i Łukasz Zwoliński w ataku.

I to właśnie Zwoliński jako pierwszy wpisał się na listę strzelców. W 52. minucie prawą stroną z kontrą ruszył Joseph Ceesay, po kilkunastometrowym rajdzie w końcu wgrał na piąty metr do napastnika Lechii. Xavier Dziekoński był bez szans.

Zwoliński gola mógł zdobyć wcześniej, w 25. minucie, gdy jego uderzenie głową kapitalnie sparował nad poprzeczkę niespełna 18-letni bramkarz Jagiellonii.

W pierwszej połowie swoje sytuacje mieli także piłkarze z Białegostoku, ale pudłowali Tomas Prikryl i Jesus Imaz. Za to doprowadzili do wyrównania w 55. minucie, gdy podanie Prikryla wykorzystał Imaz.

Gospodarze mieli jeszcze dwie szanse na zdobycie gola, ale świetnie spisywał się Alomerović. Najpierw obronił silny strzał Imaza a w doliczonym czasie gry uderzenie Andrzeja Trubeha.

Następny mecz biało-zieloni rozegrają 2 sierpnia (poniedziałek) w Gdańsku z Wisłą Płock.

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)

Bramki

0:1 - Łukasz Zwoliński 52'
1:1 - Jesus Imaz 55'

Żółte kartki: Fiodor Cernych, Tomas Prikryl - Conrado

Jagiellonia: Xavier Dziekoński - Tomas Prikryl, Michał Pazdan, Błażej Augustyn, Israel Puerto, Bojan Nastić (83' Bartłomiej Wdowik) - Martin Pospisil, Taras Romanczuk, Przemysław Mystkowski (56' Karol Struski) - Jesus Imaz, Fiodor Cernych (56' Andrzej Trubeha).

Lechia: Zlatan Alomerović - Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Mario Maloca, Conrado - Tomasz Makowski, Joseph Ceesay (68' Mateusz Żukowski), Jakub Kałuziński (61' Jan Biegański), Jarosław Kubicki, Ilkay Durmus - Łukasz Zwoliński (81' Flavio Paixao).